Испечатете ја страната

Поцкова: Документот „Патоказ“ да биде објавен пред целиот народ

Вторник, 08 Јуни 2021

Струмичкото ВМРО-ДПМНЕ од денеска, па во наредните два дена од 15:00 до 17:00 часот со протести на главната раскрсница во градот. Целта на протестот е како што велат, барањето на јавноста во Македонија, да се разоткрие најновиот чекор од агендата на двоецот Заев-Бучковски за, како што нагласуваат, разнебитувањето на Македонската нација.

„ВМРО-ДПМНЕ има потенцијал да ги пресретне сите игри на актуелната власт. Станува збор за намера на власта Декларацијата на Бугарскиот парламент да ја направи дел од преговарачката рамка со Европската унија. Тоа значи: негирањето на нашата национална посебност, јазик, култура и обичаи да станат наш проблем директно со Европската унија“ – кажа пратеничката Јадранка Поцкова на денешната прес конференција во центарот на Струмица, каде беше блокирана главната раскрсница во Струмица.

Поцкова во името на партијата побара документот „Патоказ“ да биде објавен пред целиот народ.

Кои се логичните решенија на кои треба да инсистира нашата страна?

Европската унија да отпочне преговори со притисок врз техничката  Влада во Софија. Тоа се разбира е малку веројатно, па власта дејствува по линија на помал отпор: Прифаќа решенија со трајни последици за националниот интерес. Подоцна ова вето ќе значи целосна национална пропаст. На сето ова неодговорните изјави за „еден народ“ и „ист јазик“ ја докажаа својата штетност.

Да не дозволиме ова да биде дел од македонската иднина. Наша задача е да им оставиме европска иднина на идните поколенија, а не горчливи проблеми“ – кажа Поцкова, повикувајќи ги сите граѓани без разлика на партиска или национална припадност да се приклучат на барикадите.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Горан Пандев денеска го слави 38-от роденден

Горан Пандев денеска го слави 38-от роденден

Јул 27, 2021 Магазин

Македонската интернационална фудбалска ѕвезда, струмичанецот Горан Пандев, денеска го слави својот 38 роденден. Пандев е еден од најдобрите фудбалери...

Ова седмица високи температури со над 40 степени

Ова седмица високи температури со над 40 степени

Јул 26, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од денеска до крајот на ова седмица под влијание на топла воздушна маса од југ, времето ќе биде многу топло со натпросечни температури за овој период ...

Утре прекин на електричната енергија на дел од улицата „Братство Единство“ во Струмица

Утре прекин на електричната енергија на дел од улицата „Брат…

Јул 25, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (понеделник, 26 јули), од 07:00 до 10:00 часот ќе има прекин на електричната енергија на дел од...

Од утре на роденденски шопинг во „РАЗНОПРОМЕТ АС“, ПОПУСТ на се што се продава таму

Од утре на роденденски шопинг во „РАЗНОПРОМЕТ АС“, ПОПУСТ на…

Јул 25, 2021 Магазин

Традиционално во последната недела од месец јули, познатиот струмички бренд „РАЗНОПРОМЕТ АС“ ја организира роденденската недела, почнувајќи од утре, п...

НОВО во Струмица! Отворена специјализирана продавница на традиционални турски баклави

НОВО во Струмица! Отворена специјализирана продавница на тра…

Јул 25, 2021 Маркетинг

Нова уникатна приказна во Струмица започнува од вечерва на плоштадот, спроти хотел „Есперанто“. Отворена е специјализирана продавница на традиционални...

Струмичката полиција уапсила две млади момчиња, кај нив е пронајдена марихуана

Струмичката полиција уапсила две млади момчиња, кај нив е пр…

Јул 25, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

СВР Струмица информира дека синоќа по полноќ, околу 00:30 часот во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода Х.Д.(21 година)...

Повредено 23-годишно момче од Струмица, управувајќи возило излетал од патот

Повредено 23-годишно момче од Струмица, управувајќи возило и…

Јул 25, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Синоќа околу 23:40 часот на патот Струмица – Ново Село, во село Босилово, патничко возило „Сеат Ибица“ со струмички регистарски ознаки, управувано од ...

Утре голема акција на „Комуналец“ за чистење на отпадот во Струмица

Утре голема акција на „Комуналец“ за чистење на отпадот во С…

Јул 24, 2021 Вести

ЈПКД „Комуналец“ од Струмица, утре (недела, 25 јули) од 07:00 до 16:00 часот организира голема акција за чистење на отпадот во градот. Се планира да с...