Поцкова: Документот „Патоказ“ да биде објавен пред целиот народ

Вторник, 08 Јуни 2021

Струмичкото ВМРО-ДПМНЕ од денеска, па во наредните два дена од 15:00 до 17:00 часот со протести на главната раскрсница во градот. Целта на протестот е како што велат, барањето на јавноста во Македонија, да се разоткрие најновиот чекор од агендата на двоецот Заев-Бучковски за, како што нагласуваат, разнебитувањето на Македонската нација.

„ВМРО-ДПМНЕ има потенцијал да ги пресретне сите игри на актуелната власт. Станува збор за намера на власта Декларацијата на Бугарскиот парламент да ја направи дел од преговарачката рамка со Европската унија. Тоа значи: негирањето на нашата национална посебност, јазик, култура и обичаи да станат наш проблем директно со Европската унија“ – кажа пратеничката Јадранка Поцкова на денешната прес конференција во центарот на Струмица, каде беше блокирана главната раскрсница во Струмица.

Поцкова во името на партијата побара документот „Патоказ“ да биде објавен пред целиот народ.

Кои се логичните решенија на кои треба да инсистира нашата страна?

Европската унија да отпочне преговори со притисок врз техничката  Влада во Софија. Тоа се разбира е малку веројатно, па власта дејствува по линија на помал отпор: Прифаќа решенија со трајни последици за националниот интерес. Подоцна ова вето ќе значи целосна национална пропаст. На сето ова неодговорните изјави за „еден народ“ и „ист јазик“ ја докажаа својата штетност.

Да не дозволиме ова да биде дел од македонската иднина. Наша задача е да им оставиме европска иднина на идните поколенија, а не горчливи проблеми“ – кажа Поцкова, повикувајќи ги сите граѓани без разлика на партиска или национална припадност да се приклучат на барикадите.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Пожар на ридот над Струмица, гореше нискостеблеста шума, гореше и кај Габрово и Баница

Пожар на ридот над Струмица, гореше нискостеблеста шума, гор…

Јул 30, 2021 Вести

Попладнево околу 16:40 часот избувна пожар на ридот над Струмица во непосредна близина на турските гробишта. Гореше сува трева и нискостеблеста шума. ...

Повторно почнува да расте бројката со новозаразени со Ковид-19, Струмица со три нови случаи

Повторно почнува да расте бројката со новозаразени со Ковид-…

Јул 30, 2021 Вести

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регис...

Жителите на „Бетовенова“, „Бошко Буха“ и „Братство“ останаа без вода за пиење, ќе немат вода до утре наутро

Жителите на „Бетовенова“, „Бошко Буха“ и „Братство“ останаа …

Јул 30, 2021 Вести

Жителите кои живеат на улиците „Бетовенова“, „Бошко Буха“ и „Братство“, во горниот дел на градот Струмица, односно турското маало, во моментот се без ...

Струмичката полиција синоќа со засилени мерки за санкционирање на возачи кои брзо возат

Струмичката полиција синоќа со засилени мерки за санкционира…

Јул 29, 2021 Вести

Секторот за внатрешни работи Струмица синоќа во периодот од 21:00 до 01.00 часот по полноќ презеде засилени мерки за санкционирање на возачи кои управ...

Во петок ќе биде поставена Изложба на уникатни ДЛ креации (морски ѕвезди)

Во петок ќе биде поставена Изложба на уникатни ДЛ креации (м…

Јул 29, 2021 Најава

Во петок (30 јули) од 19:00 часот во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, младата дизајнерка Данче Лазарова за прв пат ќе постави Изложба на...

Домот за стари лица „Отворено срце“ бара медицински сестри и негувателки

Домот за стари лица „Отворено срце“ бара медицински сестри и…

Јул 29, 2021 Веб Билборд

Домот за стари лица „Отворено срце“ од Струмица има потреба од медицински сестри и негувателки. Пријавување од понеделник до петок од 08:00 до 16:00 ч...

АПЕЛ од „Комуналец“: Рационално да се користи водата

АПЕЛ од „Комуналец“: Рационално да се користи водата

Јул 29, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Поради зголемените температури на воздухот ЈПКД „Комуналец“ Струмица апелира до сите граѓани за совесно и рационално користење на водата за пиење. Вод...

Утре цел ден без електрична енергија ќе бидат жителите на селото Куклиш

Утре цел ден без електрична енергија ќе бидат жителите на се…

Јул 28, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 29 јули), од 07:00 до 19:00 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците во на...