Поцкова: Документот „Патоказ“ да биде објавен пред целиот народ

Вторник, 08 Јуни 2021

Струмичкото ВМРО-ДПМНЕ од денеска, па во наредните два дена од 15:00 до 17:00 часот со протести на главната раскрсница во градот. Целта на протестот е како што велат, барањето на јавноста во Македонија, да се разоткрие најновиот чекор од агендата на двоецот Заев-Бучковски за, како што нагласуваат, разнебитувањето на Македонската нација.

„ВМРО-ДПМНЕ има потенцијал да ги пресретне сите игри на актуелната власт. Станува збор за намера на власта Декларацијата на Бугарскиот парламент да ја направи дел од преговарачката рамка со Европската унија. Тоа значи: негирањето на нашата национална посебност, јазик, култура и обичаи да станат наш проблем директно со Европската унија“ – кажа пратеничката Јадранка Поцкова на денешната прес конференција во центарот на Струмица, каде беше блокирана главната раскрсница во Струмица.

Поцкова во името на партијата побара документот „Патоказ“ да биде објавен пред целиот народ.

Кои се логичните решенија на кои треба да инсистира нашата страна?

Европската унија да отпочне преговори со притисок врз техничката  Влада во Софија. Тоа се разбира е малку веројатно, па власта дејствува по линија на помал отпор: Прифаќа решенија со трајни последици за националниот интерес. Подоцна ова вето ќе значи целосна национална пропаст. На сето ова неодговорните изјави за „еден народ“ и „ист јазик“ ја докажаа својата штетност.

Да не дозволиме ова да биде дел од македонската иднина. Наша задача е да им оставиме европска иднина на идните поколенија, а не горчливи проблеми“ – кажа Поцкова, повикувајќи ги сите граѓани без разлика на партиска или национална припадност да се приклучат на барикадите.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„Happy Pluto Pizza Factory“ итно има потреба од работничка

„Happy Pluto Pizza Factory“ итно има потреба од работничка

Јун 16, 2021 Веб Билборд

„Happy Pluto Pizza Factory“ Струмица итно има потреба од девојка за работна позиција помошничка на пица мајстор. Пријавување и повеќе информации на: 0...

Актерите од струмичкиот театар утре два часа ќе ја блокираат раскрсницата пред зградата на Општина Струмица

Актерите од струмичкиот театар утре два часа ќе ја блокираат…

Јун 15, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Иницијативниот одбор на иницијативата „Култура или Фис-култура“ ја информира струмичката јавност дека утре, (среда, 16 јуни), од 11:00 до 13:00 часот ...

Се отвораат карневалите низ Европа, струмички карневалисти на карневал во Албанија

Се отвораат карневалите низ Европа, струмички карневалисти н…

Јун 13, 2021 Вести

Струмичкиот карневал и традицијата на градот под Царевите кули претставени пред публиката во Албанија. На покана од Центарот за уметност и култура-те...

„Angels“ бара девојка за работа во бутикот

„Angels“ бара девојка за работа во бутикот

Јун 13, 2021 Веб Билборд

„Angels“ бара девојка за работа во бутикот. Пријавување на Facebook и Instagram профилите на бутикот: www.facebook.com/AngelsStrumica www.instagram...

Отворена канцеларија на премиерот Зоран Заев во Струмица за непосредни средби со граѓаните

Отворена канцеларија на премиерот Зоран Заев во Струмица за …

Јун 12, 2021 Вести

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска во Струмица ја отвори Канцеларијата за непосреден контакт со граѓаните. ...

Трет ден блокада во центарот на Струмица

Трет ден блокада во центарот на Струмица

Јун 10, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Трет ден блокирана главната раскрсница пред ТЦ „Глобал“ во Струмица. Блокадите кои ги има во повеќе градови во терминот од 15 до 17 часот се организир...

Струмичката полиција приведе 36-годишен жител од Василево, кај него пронајдено марихуана и малолетничка која живеела во неговиот дом

Струмичката полиција приведе 36-годишен жител од Василево, к…

Јун 09, 2021 Вести

Денеска во Василево, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода Т.М.(36) од Василево. При претрес во неговиот дом, извршен со судска на...

„Да и девојките играат фудбал“ - промовирана родовата еднаквост во фудбалот

„Да и девојките играат фудбал“ - промовирана родовата еднакв…

Јун 08, 2021 Вести

Во организација на ЖФК „Тиверија“, а со поддршка на градоначалникот и Советот на општина Струмица, денеска во спортската сала на СОУ „Димитар Влахов“ ...