Испечатете ја страната

Започна гасификацијата на струмичката болница

Вторник, 08 Јуни 2021

Со стартот на изградбата на нова котлара, започна гасификацијата на ЈЗУ „Општа болница“ во Струмица, а веќе од следната грејна сезона ќе биде единствениот енергенс за греење.

Струмичката болница до минатата сезона беше посочувана како еден од најголемите загадувачи на амбиенталниот воздух во градот. Имаше денови кога мерните единици покажуваа присуство на PM10 и до 700 микрограми.

„Овој зафат, за мене лично како градоначалник и за општина Струмица има големо значење. Болницата, неколку години наназад беше посочувана како еден од загадувачите во нашата општина, бидејќи затоплувањето се вршеше со нафта и секако оние мерни станици коишто ги поставивме на почетокот од овој 3-4 годишен период, покажаа дека и општина Струмица, иако немавме такви сознанија, мора да се загрижи за квалитетот на амбиенталниот воздух“ – кажа градоначалникот Коста Јаневски, кој денеска заедно со директорката на ЈЗУ „Општа болница“, д-р Катерина Кузмановска и директорот на ЈПЕД „Струмица Гас“, Благој Милановиќ присуствуваа на поставување на темелите од котларата.

Вкупната вредност на ова инвестиција изнесува 6,9 денари, од кои 5 милиони денари се обезбедени преку Генералниот секретаријат на Владата и 1,9 милиони денари преку Министерството за здравство.

„Свој влог имаше и општината. Покрај големата желба и упорност ова да се реши, му дадовме целосно задолжување и поддршка на Јавното претпријатие за енергетски дејности „Струмица Гас“ за спроведување на целата постапка, како најкомпентентни за оваа дејност, којашто вклучува спроведување на тендерска постапка за изработка на проект, изградба на котлара, набавка и поставување на потребната опрема и приклучување на гасоводната мрежа“ – кажа Јаневски.

Директорот на ЈПЕД „Струмица ГАС“, Благој Милановиќ најави дека најдоцна до два месеци изградбата на новата котлара во кругот на болницата ќе биде готова, а со тоа и можноста од оваа грејна сезона болницата да се топли на гас.

Покрај еколошките придобивки, болницата ќе добие и економски, а со тоа лесно ќе може да ги пренамени средствата за доопремување на болничките капацитети.

Инаку, Струмица го користи увозниот компресиран гас, а околу 45 километри гасоводна мрежа веќе е поставена во градот. Од „Струмица Гас“ најавуваат и поставување на гасоводна мрежа до населените места околу градот.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

Галерија

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Горан Пандев денеска го слави 38-от роденден

Горан Пандев денеска го слави 38-от роденден

Јул 27, 2021 Магазин

Македонската интернационална фудбалска ѕвезда, струмичанецот Горан Пандев, денеска го слави својот 38 роденден. Пандев е еден од најдобрите фудбалери...

Ова седмица високи температури со над 40 степени

Ова седмица високи температури со над 40 степени

Јул 26, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од денеска до крајот на ова седмица под влијание на топла воздушна маса од југ, времето ќе биде многу топло со натпросечни температури за овој период ...

Утре прекин на електричната енергија на дел од улицата „Братство Единство“ во Струмица

Утре прекин на електричната енергија на дел од улицата „Брат…

Јул 25, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (понеделник, 26 јули), од 07:00 до 10:00 часот ќе има прекин на електричната енергија на дел од...

Од утре на роденденски шопинг во „РАЗНОПРОМЕТ АС“, ПОПУСТ на се што се продава таму

Од утре на роденденски шопинг во „РАЗНОПРОМЕТ АС“, ПОПУСТ на…

Јул 25, 2021 Магазин

Традиционално во последната недела од месец јули, познатиот струмички бренд „РАЗНОПРОМЕТ АС“ ја организира роденденската недела, почнувајќи од утре, п...

НОВО во Струмица! Отворена специјализирана продавница на традиционални турски баклави

НОВО во Струмица! Отворена специјализирана продавница на тра…

Јул 25, 2021 Маркетинг

Нова уникатна приказна во Струмица започнува од вечерва на плоштадот, спроти хотел „Есперанто“. Отворена е специјализирана продавница на традиционални...

Струмичката полиција уапсила две млади момчиња, кај нив е пронајдена марихуана

Струмичката полиција уапсила две млади момчиња, кај нив е пр…

Јул 25, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

СВР Струмица информира дека синоќа по полноќ, околу 00:30 часот во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода Х.Д.(21 година)...

Повредено 23-годишно момче од Струмица, управувајќи возило излетал од патот

Повредено 23-годишно момче од Струмица, управувајќи возило и…

Јул 25, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Синоќа околу 23:40 часот на патот Струмица – Ново Село, во село Босилово, патничко возило „Сеат Ибица“ со струмички регистарски ознаки, управувано од ...

Утре голема акција на „Комуналец“ за чистење на отпадот во Струмица

Утре голема акција на „Комуналец“ за чистење на отпадот во С…

Јул 24, 2021 Вести

ЈПКД „Комуналец“ од Струмица, утре (недела, 25 јули) од 07:00 до 16:00 часот организира голема акција за чистење на отпадот во градот. Се планира да с...