Во Центарот за култура поставена Изложба на скулптури од Струмичката ликовна колонија

Петок, 23 Април 2021

Во фоајето на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица е поставена Изложба на скулптури од збирката на меѓународната Струмичката ликовна колонија.

„Со формирањето на Струмичката колонија во 1963 година, вајарите имат активно учество секоја година, и за сите овие изминати години има создадено голем број на скулптури во најразлични материјали. Еден од доаените и основоположниците на современата скулптура е Димо Тодоровски, кој ја има изработено скулптурата „Јама“, Петар Хаџи Бошков со скулптурата „Глави“, изработени во метал во еден апстрактен пристап, Боро Митриќевски - „Торзо“, Димче Коцо - „Портрет“, изработена во метал, Томе Аџиевски – „Портрет“, Кери Морисон - скулптура во дрво, Павел Василев – „Женски акт“ и уште многу други автори кои оставиле голем белег во развојот на современата скулптура. Многу скулптури кои се во сопственост на Струмичката колонија се поставени и на јавни места во нашиот град, кој го разубавуваат и му дават една посебна димензија и значање на просторот“ – напиша академскиот сликар и мозаичар, Александар Филев, по повод поставувањето на Изложбата на скулптури, потенцирајќи дека сите се горди на Струмичката ликовна колонија, бидејќи има голема традиција, на која учествувале голем број на ликовни уметници од земјата и странство и оставиле ремек дела, кои имаат големо значење во развојот на современата уметност, а наша најголема обврска е да ги чуваме и го негуваме ова големо богатство.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Советот донесе Одлука спортската сала во ООУ „Никола Вапцаров“ времено да се користи за регионален пункт за вакцинација

Советот донесе Одлука спортската сала во ООУ „Никола Вапцаро…

Мај 14, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Советот на општина Струмица денеска одржа вонредна седница на која советниците едногласно донесоа Одлука за престанок на трајно и давање на времено ко...

The Public вработува мотивирани и енергични членови на тимот

The Public вработува мотивирани и енергични членови на тимот

Мај 14, 2021 Веб Билборд

Ново во Струмица! Струмица наскоро ќе го добие The Public Bar & Coffee, кој се наоѓа во срцето на градот на самиот плоштад. The Public вработува ...

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод празникот Рамазан Бајрам

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод празнико…

Мај 13, 2021 Вести

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски по повод празникот Рамазан Бајрам упати честитка до своите сограѓани од исламска вероисповед. П...

Мислиманите денеска го слават Рамазан Бајрам

Мислиманите денеска го слават Рамазан Бајрам

Мај 13, 2021 Магазин

Муслиманите во Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и п...

Училиштето „Сандо Масев“ промовираше своја химна, одбележувајќи го патрониот празник

Училиштето „Сандо Масев“ промовираше своја химна, одбележува…

Мај 12, 2021 Вести

Општинското основно училиште „Сандо Масев“ од Струмица, денеска го одбележа својот патрон - 79 години од убиството на Сандо Масев. Претставници на Одд...

ВМРО-ДПМНЕ: Царовска и Јаневски веднаш да престанат да ги користат училиштата и институциите за сопствена политичка промоција

ВМРО-ДПМНЕ: Царовска и Јаневски веднаш да престанат да ги ко…

Мај 12, 2021 Вести

„Најнеуспешната министерка за образование, Мила Царовска и градоначалникот на Струмица со најнизок рејтинг, Коста Јаневски веднаш да престанат да ги к...

Министерката Мила Царовска во посета на училиштата „Никола Карев“ и „Димитар Влахов“ каде го промовираше дуалното образование

Министерката Мила Царовска во посета на училиштата „Никола К…

Мај 12, 2021 Вести

Министерката за образование и наука, Мила Царовска денеска беше во посета на двете стручни училишта во Струмица, СОУ „Никола Карев“ и СОУ „Димитар Вла...

Заврши реализацијата на проектот - Замена и инсталација на куќни ултразвучни водомери

Заврши реализацијата на проектот - Замена и инсталација на к…

Мај 12, 2021 Вести

Со извршениот технички прием заврши реализацијата на проектот „Замена и инсталација на куќни ултразвучни водомери со надоградба на опрема за далечинск...