Испечатете ја страната

Oд утре на сила стапуваат нови рестриктивни мерки - најави премиерот Заев

Понеделник, 05 Април 2021

„Oд утре на сила стапуваат нови рестриктивни мерки. Полицискиот час наместо од 22 ќе започнува во 20 часот. Се затвораат сите угостителски објекти во земјава, a се воведуваат и други рестриктивни мерки“ - информираше денеска премиерот Зоран Заев.

„Британскиот сој на коронавирус зема се поголем замав. Постои сериозно оптоварување на здравствениот систем. Здравствените работници се борат за секој живот. Но се помалку се почитуваат мерките за заштита“ - кажа на прес конференција премиерот Зоран Заев и најави засилени инспекциски и полициски контроли.

Апелираше до сите граѓани да не се групираат и да ги почитуваат рестриктивните и превентивните мерки.

Забрана и посебен режим на движење во временски период од 20:00 до 05:00 часот наредниот ден, почнувајќи од 06.04. до 20.04.2021 година.

На граѓаните кои извршиле вакцинација во Центрите за вакцина за временскиот период пред почнување на забраната и посебниот режим на движење им се дозволува враќање во нивните живеалиште или престојувалишта врз основа на потврда за вакцинација.

Целосна забрана за посетители/гости во сите угостителски објекти и други кои даваат угостителски услуги, како и во делот за храна на хотели, мотели и пансиони, а оние објекти кои вршат подготовка на храна може да вршат продажба алтернативно, на пример „онлајн“ и сите да вршат достава или да има самостојно подигнување на нарачката преку штанд почнувајќи од 7 до 20 април 2021 година.

Исклучок од ова се аеродромите во Скопје и Охрид, како и деловите за храна во објектите за сместување од лица сместени таму.

Целосна забрана за посетители во сите обложувалници. Нивната работа да биде овозможена исклучиво на штанд, пункт или пулт почнувајќи од 07.04. 2021 до 20.04.2021 година.

Целосна забрана за посетители/гости во сите спортски центри и клубови наменети за вежбање почнувајќи од 6 април до 20 април 2021 година.

Се забранува организирање и присуство/учество на секаков вид конференции, семинари и курсеви, но и други настани од ваков вид од 6 април до 20 април 2021 година

На земјоделците им се овозможува движење до пазарите, до нивите и слично, врз основа на потврда за движење.

За време на посебниот режим на движење, сите граѓани кои живеат во станбени објекти за колективно домување и имаат домашно милениче куче, може од 22:00 часот до 23:00 часот да го изнесат најмногу до 100 метри од објектот во кој живеат.

Останува на сила мерката за групирање на повеќе од четири лица.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

The Public вработува мотивирани и енергични членови на тимот

The Public вработува мотивирани и енергични членови на тимот

Мај 14, 2021 Веб Билборд

Ново во Струмица! Струмица наскоро ќе го добие The Public Bar & Coffee, кој се наоѓа во срцето на градот на самиот плоштад. The Public вработува ...

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод празникот Рамазан Бајрам

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод празнико…

Мај 13, 2021 Вести

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски по повод празникот Рамазан Бајрам упати честитка до своите сограѓани од исламска вероисповед. П...

Мислиманите денеска го слават Рамазан Бајрам

Мислиманите денеска го слават Рамазан Бајрам

Мај 13, 2021 Магазин

Муслиманите во Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и п...

Училиштето „Сандо Масев“ промовираше своја химна, одбележувајќи го патрониот празник

Училиштето „Сандо Масев“ промовираше своја химна, одбележува…

Мај 12, 2021 Вести

Општинското основно училиште „Сандо Масев“ од Струмица, денеска го одбележа својот патрон - 79 години од убиството на Сандо Масев. Претставници на Одд...

ВМРО-ДПМНЕ: Царовска и Јаневски веднаш да престанат да ги користат училиштата и институциите за сопствена политичка промоција

ВМРО-ДПМНЕ: Царовска и Јаневски веднаш да престанат да ги ко…

Мај 12, 2021 Вести

„Најнеуспешната министерка за образование, Мила Царовска и градоначалникот на Струмица со најнизок рејтинг, Коста Јаневски веднаш да престанат да ги к...

Министерката Мила Царовска во посета на училиштата „Никола Карев“ и „Димитар Влахов“ каде го промовираше дуалното образование

Министерката Мила Царовска во посета на училиштата „Никола К…

Мај 12, 2021 Вести

Министерката за образование и наука, Мила Царовска денеска беше во посета на двете стручни училишта во Струмица, СОУ „Никола Карев“ и СОУ „Димитар Вла...

Заврши реализацијата на проектот - Замена и инсталација на куќни ултразвучни водомери

Заврши реализацијата на проектот - Замена и инсталација на к…

Мај 12, 2021 Вести

Со извршениот технички прием заврши реализацијата на проектот „Замена и инсталација на куќни ултразвучни водомери со надоградба на опрема за далечинск...

Нов производ на Млекара „ЈОКА“ – GHEE пречистен путер

Нов производ на Млекара „ЈОКА“ – GHEE пречистен путер

Мај 12, 2021 Магазин

GHEE е новиот производ на Млекара „ЈОКА“ од Струмица, кој претставува висококвалитетен пречистен путер. Овој прехранбен продукт е добиен од сепарирана...