Министерот Оливер Спасовски за тепачката во Струмица

Четврток, 25 Март 2021

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, вечерва од собраниската говорница порача дека секој тепан или вознемируван човек во државата, без разлика како се декларира заслужува заштита и исто така има обврска да одговара за прекршување на кој било закон во државата.

„Конкретниот настан што ни се случи на 18 март во Струмица е настан што кај целата јавност, особено кај  струмичката јавност предизвика внимание и многубројни коментари, оправдани и неоправдани од сите страни. Меѓутоа настанот секако пред се предизвика вознемирување кај луѓето кои го следеа. Така и во овој дел сакам да потенцирам, освен ставот на претседателот на Владата дека секое едно кривично дело, вклучувајќи го и овој настан треба до крај да бидат расчистени и сите да сносат одговорност за тоа што направиле нема никаков друг став што може да влијае во текот на истрагата“ - кажа министерот Спасовски одговарајќи на пратеничкото прашање од Бране Петрушевски.

Факт е, како што рече, дека луѓето кои учествуваа во тепачката не се Роми, бидејќи тие се декларираат како Македонци со православна вероисповед.

„Ова го кажувам за да не се доведеме во ситуација дека сега имаме напад врз Роми, едноставно тој што објави на ФБ во тој момент не знае за приватно право на секој граѓанин и мисли дека секој што има потемен тен припаѓа на ромската заедница. Сите во Баница се декларираат како Македонци“ - додаде Спасовски.

Тој посочи дека секој тепан или вознемируван човек во државата, без разлика како се декларира заслужува заштита од државата и исто така има обврска да одговара за прекршување на кој било закон во државата.

„Преземени се сите неопходни мерки од страна на МВР во содејство со Основното јавно обвинителство во Струмица и со Вишото јавно обвинителство во Струмица. Овој процес  е заокружен со поднесување на кривична пријава поднесена против 22 лица“ - кажа министерот.

Тој додаде дека не сака да шпекулира во јавноста поради тоа што предметот е во истрага и нема право да соопштува кој учествувал во настанот.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Извршена обљуба врз 18-годишна девојка во центарот на Струмица

Извршена обљуба врз 18-годишна девојка во центарот на Струми…

Апр 10, 2021 Вести

СВР Струмица до Основното јавно обвинителство во Струмица поднел кривична пријава против И.Д. (18), кој престојува во селото Банско, струмичко, М.Д. (...

Струмица денеска со 53-ца новозаразени, починале тројца, најмладиот има 50 години

Струмица денеска со 53-ца новозаразени, починале тројца, нај…

Апр 09, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа од 42-ца починати лица, тројца се од Струмица на возраст од 50, 67 и 70 години. 53 ли...

Нови 45 лица заразени во Струмица, тројца починати

Нови 45 лица заразени во Струмица, тројца починати

Апр 08, 2021 Вести

Се уште е лоша состојбата со коронавирусот и во Струмица. Денеска 45 новозаразени, а тројца струмичани на возраст од 71 и 81 година починале како посл...

Младо момче ја прегазило девојката во центарот на Струмица

Младо момче ја прегазило девојката во центарот на Струмица

Апр 08, 2021 Вести

Струмичката полиција информира дека девојката В.Б. (20) од Русиново, беровско, ја прегазил автомобил „Нисан“ управуван од 18-годишно момче од Струмица...

Прегазена девојка во Струмица, возачот побегнал

Прегазена девојка во Струмица, возачот побегнал

Апр 07, 2021 Вести

Вечерва околу 19:40 часот на крстосница на улиците „Ленинова“ со „4 јули“ во центарот на Струмица, на пешачки премин, автомобил удрил во 21-годишната ...

Црн Ковид биланс во Струмица: Починаа петмина струмичани, 25 лица се новозаразени

Црн Ковид биланс во Струмица: Починаа петмина струмичани, 25…

Апр 07, 2021 Вести

Пет струмичани на возраст од 70, 76, 77, 81 и 84 години починале во изминатите 24 часа како последица на Ковид-19, а во цела држава бројката на почина...

Се асфалтираше главната улица во центарот на Бориево

Се асфалтираше главната улица во центарот на Бориево

Апр 07, 2021 Вести

Градоначалникот на општина Босилово, Зоран Зимбаков денеска информираше дека е завршено асфалтирањето на локалната улица во селото Бориево во должина ...

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод Светскиот ден на здравјето

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод Светскио…

Апр 07, 2021 Вести

„Денеска целиот свет, под покровителство на Светската здравствена организација го одбележува 7-ми Април како Светски ден на здравјето. По 72. пат овој...