Во недела, голема Еко акција – „Чисти ридови за сите“

Среда, 24 Март 2021

Во недела, 28 март, во периодот од 10:30 до 14:00 часот, над Струмица ќе се организира еколошка акција со чистење на отпадоци, насловена: „Чисти ридови за сите”.

Според најавата, ќе има две почетни локации, едната е пред „Ловен дом” од каде ќе се продолжи по трим патеката се до манастирот „Св.Илија“, а другата е пред СОУ „Никола Карев” од каде учесниците во акцијата ќе се упатат по асфалтниот пат Лозињата – Чамчифлик. На крајот е планирано двете групи да се сретнат некаде на Чамчифлик, на едно мало плато каде заеднички ќе го поздрават настанот, а ќе се упати и апел за хуманитарна помош на нашиот сограѓанин Стефан Таушанов.

Поканети на оваа заедничка акција се сите активни граѓани кои можат и сакаат почиста животна средина. Од заедничкиот одбор на настанот се истакнува дека ќе бидат почитувани сите мерки за претпазливост, како што се носење на заштитна маска, држење соодветна дистанца, а учесниците ќе имаат можност за честа дезинфекција на рацете.

Струмичкиот градоначалник, Коста Јаневски, кој ја поддржува ова еко акција на граѓанските организации упати апел до граѓаните да се вклучат во неа.

„Пролетта е период во кој се зголемуваат желбата и потребата за поголем престој и рекреација во природа. Нашата општина има одлични локации за оваа намена. Колку се тие посредени и почисти, толку поголемо ќе биде уживањето во нив. Затоа, ја поздравувам и се вклучувам во Еко акцијата „Чисти ридови за сите“ – напиша градоначалникот Јаневски.

Организатори на ова акција се Велосипедскиот клуб „ВК Актив” рамноправно и заедно со членови на здруженијата „Беласица Ран”, „Ентузијаст”, Спортски клуб „Југоисток“, ОО на Црвен крст - Струмица, Младински совет - Струмица, „Монго кампинг”, „Здрава котлина”, „Планетум”, „Еделвајс”, Мотокрос клуб „Џабл”, „Друмски велосипедисти”, ЦИА „Новус“ Струмица, „МВП Академија”, „Риверсаунд”, Кинолошкото Друштво „Астрион Канин“, Алпинистички клуб „Скала“, „Повик од Дивината“, Радиоаматерски клуб Струмица, а е поддржана од Делегацијата на Европската унија - Скопје (Delegation of the European Union Skopje), Европска куќа - Скопје (Europe House - Skopje), како и од Општина Струмица.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Извршена обљуба врз 18-годишна девојка во центарот на Струмица

Извршена обљуба врз 18-годишна девојка во центарот на Струми…

Апр 10, 2021 Вести

СВР Струмица до Основното јавно обвинителство во Струмица поднел кривична пријава против И.Д. (18), кој престојува во селото Банско, струмичко, М.Д. (...

Струмица денеска со 53-ца новозаразени, починале тројца, најмладиот има 50 години

Струмица денеска со 53-ца новозаразени, починале тројца, нај…

Апр 09, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа од 42-ца починати лица, тројца се од Струмица на возраст од 50, 67 и 70 години. 53 ли...

Нови 45 лица заразени во Струмица, тројца починати

Нови 45 лица заразени во Струмица, тројца починати

Апр 08, 2021 Вести

Се уште е лоша состојбата со коронавирусот и во Струмица. Денеска 45 новозаразени, а тројца струмичани на возраст од 71 и 81 година починале како посл...

Младо момче ја прегазило девојката во центарот на Струмица

Младо момче ја прегазило девојката во центарот на Струмица

Апр 08, 2021 Вести

Струмичката полиција информира дека девојката В.Б. (20) од Русиново, беровско, ја прегазил автомобил „Нисан“ управуван од 18-годишно момче од Струмица...

Прегазена девојка во Струмица, возачот побегнал

Прегазена девојка во Струмица, возачот побегнал

Апр 07, 2021 Вести

Вечерва околу 19:40 часот на крстосница на улиците „Ленинова“ со „4 јули“ во центарот на Струмица, на пешачки премин, автомобил удрил во 21-годишната ...

Црн Ковид биланс во Струмица: Починаа петмина струмичани, 25 лица се новозаразени

Црн Ковид биланс во Струмица: Починаа петмина струмичани, 25…

Апр 07, 2021 Вести

Пет струмичани на возраст од 70, 76, 77, 81 и 84 години починале во изминатите 24 часа како последица на Ковид-19, а во цела држава бројката на почина...

Се асфалтираше главната улица во центарот на Бориево

Се асфалтираше главната улица во центарот на Бориево

Апр 07, 2021 Вести

Градоначалникот на општина Босилово, Зоран Зимбаков денеска информираше дека е завршено асфалтирањето на локалната улица во селото Бориево во должина ...

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод Светскиот ден на здравјето

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод Светскио…

Апр 07, 2021 Вести

„Денеска целиот свет, под покровителство на Светската здравствена организација го одбележува 7-ми Април како Светски ден на здравјето. По 72. пат овој...