Жителите на Старо Коњарево повторно го спречија „шумското стопанство“ да пробива пат за сеча и транспорт на дрва над селото

Четврток, 25 Февруари 2021

Вчера жители на селото Старо Коњарево, општина Ново Село, на падините на Беласица кај месноста „Дебел бук“, ги спречија работниците на ЈП „Национални шуми“, коишто се обидувале повторно со булдожер да прават шумски пат за сеча и траспорт на дрва.

Голем број жители на ова населено место од утрово направија блокада над селото со трактори, не дозволувајќи механизацијата да продолжи понатаму со активности.

„Срамота е повторно да се проба да се пробива пат онаму каде веќе е утврдено дека не смее. Срамота е да се види ваква некоординираност и башибозук во ЈП Македонски Шуми на штета на граѓаните. Но ако станува збор за тенденциозна одлука тогаш е сосема друга работа. Што и да е во прашање, ова е голема срамота за сите и ќе заврши како претходниот пат со победа на народот и повлекување на булдожерите од планината“ – велат револтирано жителите, според кои, патот што сака да го прави ЈП „Национални шуми“ им ја загрозува безбедноста, бидејќи е на ерозивно место кај изворите за селскиот водовод.

Тие бараат веднаш да се запре со оваа луда идеја за пробивање пат и сечење на шумата поради истите причини како и пред една година. Го повикуваат градоначалникот Никола Андонов, надлежните органи и пратениците од струмичкиот регион, да повторно на лице место увидат дека цела оваа работа е голема глупост и да разберат зошто народот повторно нема да попушти. Бараат булдожерот на ЈП „Национални шуми“ целосно да го напушти атарот на Старо Коњарево, зошто во спротивно ќе биде трајно онеспособен.

И минатата година жителите на Старо Коњарево ја блокираа маханизацијата на „шумското“ и одржаа протести, по што интервенираа од Општина Ново Село. На протестот дојдоа градоначалникот Никола Андонов, пратеникот Костадин Костадинов и тогашниот директор на ЈП „Национални шуми“, Зоран Ѓоргиев. Тогаш се договорија да се прекине со пробивање на шумски пат над нивното село и да се најде друго решение за сеча на високостеблеста шума на тој предел на планината Беласица.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Извршена обљуба врз 18-годишна девојка во центарот на Струмица

Извршена обљуба врз 18-годишна девојка во центарот на Струми…

Апр 10, 2021 Вести

СВР Струмица до Основното јавно обвинителство во Струмица поднел кривична пријава против И.Д. (18), кој престојува во селото Банско, струмичко, М.Д. (...

Струмица денеска со 53-ца новозаразени, починале тројца, најмладиот има 50 години

Струмица денеска со 53-ца новозаразени, починале тројца, нај…

Апр 09, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа од 42-ца починати лица, тројца се од Струмица на возраст од 50, 67 и 70 години. 53 ли...

Нови 45 лица заразени во Струмица, тројца починати

Нови 45 лица заразени во Струмица, тројца починати

Апр 08, 2021 Вести

Се уште е лоша состојбата со коронавирусот и во Струмица. Денеска 45 новозаразени, а тројца струмичани на возраст од 71 и 81 година починале како посл...

Младо момче ја прегазило девојката во центарот на Струмица

Младо момче ја прегазило девојката во центарот на Струмица

Апр 08, 2021 Вести

Струмичката полиција информира дека девојката В.Б. (20) од Русиново, беровско, ја прегазил автомобил „Нисан“ управуван од 18-годишно момче од Струмица...

Прегазена девојка во Струмица, возачот побегнал

Прегазена девојка во Струмица, возачот побегнал

Апр 07, 2021 Вести

Вечерва околу 19:40 часот на крстосница на улиците „Ленинова“ со „4 јули“ во центарот на Струмица, на пешачки премин, автомобил удрил во 21-годишната ...

Црн Ковид биланс во Струмица: Починаа петмина струмичани, 25 лица се новозаразени

Црн Ковид биланс во Струмица: Починаа петмина струмичани, 25…

Апр 07, 2021 Вести

Пет струмичани на возраст од 70, 76, 77, 81 и 84 години починале во изминатите 24 часа како последица на Ковид-19, а во цела држава бројката на почина...

Се асфалтираше главната улица во центарот на Бориево

Се асфалтираше главната улица во центарот на Бориево

Апр 07, 2021 Вести

Градоначалникот на општина Босилово, Зоран Зимбаков денеска информираше дека е завршено асфалтирањето на локалната улица во селото Бориево во должина ...

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод Светскиот ден на здравјето

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод Светскио…

Апр 07, 2021 Вести

„Денеска целиот свет, под покровителство на Светската здравствена организација го одбележува 7-ми Април како Светски ден на здравјето. По 72. пат овој...