Во Босилово отворена првата Детска градинка со капацитет за 55 деца

Сабота, 20 Февруари 2021

Денеска во Босилово премиерот Зоран Заев, министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска и градоначалникот на општина Босилово, Зоран Зимбаков, ја пуштија во употреба првата Детска градинка за згрижување на деца од предшколска возраст „Среќни насмевки“.

Детската градинка во Босилово е изградена од темел на местото на поранешната амбуланта која беше во руинирана состојба. Парите за изградба на градинката во висина од 15 милиони денари беа обезбедени од буџетот на Министерството за труд и социјална политика, а опремата и ентериерот се обезбедени со пари од буџетот на Општина Босилово. Капацитетот на градинката е за 55 деца, од кои 12 деца во јасли.

„Детската градинка „Среќни насмевки“ денеска не импресионира со шаренилото на множество кое ги нуди за секое дете. Можности за добро воспитување, за добра дружба, за учење, за развивање емпатија, но и за општествена одговорност кај најмалите, кај оние за кои градиме подобра иднина“ – кажа градоначалникот Зоран Зимбаков.

Премиерот Зоран Заев, потенцираше дека ова соработка помеѓу општината и Владата за изградба на Детска градинка е резултат на заедничкиот интерес на локалните власти и централната власт, се со цел да се реализира програмата за изградба на Детски градинки како приоритет на Владата и населението и услови за обезбедување правилен ран детски развој како влог во човечкиот капитал на нашата земја.

„Со изградбата и реконструкцијата на квалитетна инфраструктура за предучилишно образование ги јакнеме и професионалните компетенции на кадарот во градинките, кој има одговорна задача во процесот на градење на личноста на идните наши генерации. Од почетокот на мандатот на оваа Влада до денеска, отворени се 8 градинки со вкупен капацитет од 551 дете, а до крајот на 2021 година, во план е отворање на уште 13 градинки со вкупен капацитет од 1.384 деца“ - кажа Заев.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

При крај е изградбата на мостот на реката Турија помеѓу селата Просениково и Сарај

При крај е изградбата на мостот на реката Турија помеѓу села…

Фев 25, 2021 Вести

Изградбата на мостот на реката Турија меѓу населените места Просениково – Сарај, е во завршна фаза. Новиот мост направен по највисоки стандарди е со д...

Премиерот Зоран Заев, Хесенската мировна награда што ја доби заедно со Ципрас ја донираше во Солидарниот фонд за справување со Ковид-19

Премиерот Зоран Заев, Хесенската мировна награда што ја доби…

Фев 25, 2021 Вести

Премиерот Зоран Заев, кој заедно со поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас ја добија Хесенската мировна награда, својот дел, парична сума од 12.500 ...

Жителите на Муртино и Сачево утре ќе бидат без вода

Жителите на Муртино и Сачево утре ќе бидат без вода

Фев 25, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Комуналец“ Струмица информираат дека поради отстранување на дефект на водоводната мрежа, утре (петок, 26 февруари), од 07:00 часот ќе биде пр...

Општината ги активира своите јавни претпријатија за миење на улиците во градот Струмица

Општината ги активира своите јавни претпријатија за миење на…

Фев 24, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

„Јавната хигиена секогаш е наш приоритет. Со покачувањето на температурите, денеска започнавме со миење на улиците во градот. Во оваа акција се вклуче...

Учениците Славе и Зоран од СОУ „Никола Карев“ изработија мебел за канцелариите на МОН

Учениците Славе и Зоран од СОУ „Никола Карев“ изработија меб…

Фев 24, 2021 Вести

Учениците Славе Мирчовски и Зоран Колев од СОУ „Никола Карев“ од Струмица изработија мебел за потребите во канцеларии на Министерството за образование...

Домот за стари лица „Отворено срце“ има потреба од медицински сестри и негувателки

Домот за стари лица „Отворено срце“ има потреба од медицинск…

Фев 24, 2021 Веб Билборд

Поради зголемен обем на работа, Домот за стари лица „Отворено срце“ од Струмица има потреба од медицински сестри и негувателки. Пријавување од понедел...

Исчезнато е 15-годишно девојче од Градашорци, мајката се сомнева дека е кај момчето во Штип, бара помош од полицијата

Исчезнато е 15-годишно девојче од Градашорци, мајката се сом…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Синоќа околу 21:00 часот во СВР Струмица, Ј.А.(37) од село Градашорци, општина Василево, пријавила дека од домот се оддалечила нејзината 15-годишна ќе...

Дефект на главниот цевовод, без вода се жителите на Босилово, Радово, Робово, Еднокуќево, Секирник, Бориево и Турново

Дефект на главниот цевовод, без вода се жителите на Босилово…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Огражден“ од Босилово информираат дека поради дефект на главниот цевовод, денеска и утре (понеделник и вторник, 22 и 23 февруари), ќе има пре...