Утре во Струмица се отвора Европска куќа, вечерва таму свиреа „Диктили“, Магдалена и Стојан Стојанови

Петок, 19 Февруари 2021

После Скопје и Крива Паланка, и Струмица добива „место на новата генерација“, кое ќе нуди можност за младите луѓе да земат активно учество во обликувањето сопствената, но и европската иднина на земјата. Делегацијата на Европската Унија во Македонија, утре во Струмица отвора „Europe House“. Церемонијата околу отворањето на Европската куќа, која се наоѓа спроти зградата на Општина Струмица, започна уште вечерва со светлосна инсталација во малиот Градски парк, музички настап на младите музичари, Стојан Стојанов на гитара и Магдалена Стојанова како вокал, во Европската куќа, како и изложба на младата сликарка Верица Арапова. Вечерва таму свој концерт во живо имаше и струмичкиот бенд „Диктили“.

Утре напладне, амбасадорот Дејвид Гир, шеф на Делегацијата на Европската Унија и премиерот Зоран Заев, ќе ја посетат Струмица за да ја отворат новата „Europe House“, заедно со градоначалникот Коста Јаневски. Сосема новата „Europe House“ е основана од Делегацијата на ЕУ за да им служи на младите луѓе од Струмица и да функционира како младински центар за поширокиот регион.

Официјалното отворање вклучува активности на отворено во малиот парк со учество на локални млади луѓе т.е. хип-хоп танцовото студио „One Way“, графити на уметникот Сашко Николовски, спортисти, уметници, како и младите европски амбасадори и аташеа од Македонија.

Градоначалникот  на Струмица, Коста Јаневски ќе го предаде клучот од „Europe House“ на младите луѓе од Струмица, а вечерта се планира „light аrt“ инсталација внатре во „Europe House“, како заокружување на денот на отворањето.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

При крај е изградбата на мостот на реката Турија помеѓу селата Просениково и Сарај

При крај е изградбата на мостот на реката Турија помеѓу села…

Фев 25, 2021 Вести

Изградбата на мостот на реката Турија меѓу населените места Просениково – Сарај, е во завршна фаза. Новиот мост направен по највисоки стандарди е со д...

Премиерот Зоран Заев, Хесенската мировна награда што ја доби заедно со Ципрас ја донираше во Солидарниот фонд за справување со Ковид-19

Премиерот Зоран Заев, Хесенската мировна награда што ја доби…

Фев 25, 2021 Вести

Премиерот Зоран Заев, кој заедно со поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас ја добија Хесенската мировна награда, својот дел, парична сума од 12.500 ...

Жителите на Муртино и Сачево утре ќе бидат без вода

Жителите на Муртино и Сачево утре ќе бидат без вода

Фев 25, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Комуналец“ Струмица информираат дека поради отстранување на дефект на водоводната мрежа, утре (петок, 26 февруари), од 07:00 часот ќе биде пр...

Општината ги активира своите јавни претпријатија за миење на улиците во градот Струмица

Општината ги активира своите јавни претпријатија за миење на…

Фев 24, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

„Јавната хигиена секогаш е наш приоритет. Со покачувањето на температурите, денеска започнавме со миење на улиците во градот. Во оваа акција се вклуче...

Учениците Славе и Зоран од СОУ „Никола Карев“ изработија мебел за канцелариите на МОН

Учениците Славе и Зоран од СОУ „Никола Карев“ изработија меб…

Фев 24, 2021 Вести

Учениците Славе Мирчовски и Зоран Колев од СОУ „Никола Карев“ од Струмица изработија мебел за потребите во канцеларии на Министерството за образование...

Домот за стари лица „Отворено срце“ има потреба од медицински сестри и негувателки

Домот за стари лица „Отворено срце“ има потреба од медицинск…

Фев 24, 2021 Веб Билборд

Поради зголемен обем на работа, Домот за стари лица „Отворено срце“ од Струмица има потреба од медицински сестри и негувателки. Пријавување од понедел...

Исчезнато е 15-годишно девојче од Градашорци, мајката се сомнева дека е кај момчето во Штип, бара помош од полицијата

Исчезнато е 15-годишно девојче од Градашорци, мајката се сом…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Синоќа околу 21:00 часот во СВР Струмица, Ј.А.(37) од село Градашорци, општина Василево, пријавила дека од домот се оддалечила нејзината 15-годишна ќе...

Дефект на главниот цевовод, без вода се жителите на Босилово, Радово, Робово, Еднокуќево, Секирник, Бориево и Турново

Дефект на главниот цевовод, без вода се жителите на Босилово…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Огражден“ од Босилово информираат дека поради дефект на главниот цевовод, денеска и утре (понеделник и вторник, 22 и 23 февруари), ќе има пре...