Кампањата за предностите на средното стручно образование „Учи паметно, работи стручно“ денеска презентирана и во Струмица

Петок, 19 Февруари 2021

Кампањата за предностите на средното стручно образование „Учи паметно, работи стручно“, која Министерството за образование и наука ја почна овој месец,  денеска беше промовирана и во Струмица. Таа опфаќа консултации со компаниите, стопанските комори и локалните самоуправи за утврдување на потребата од отворање нови профили и паралелки во средните стручни училишта низ државата од идната учебна година и за дизајнирање на наставните програми и уписните политики според барањата на пазарот на трудот.

Премиерот Зоран Заев пред почетокот на јавната расправа во Струмица, истакна дека приоритети на Владата се развој на економијата, продуктивното вработување и подигнување на животниот стандард на граѓаните и дека нишката што нив ги поврзува е образованието. Рече дека со политиките за економски раст, во изминатите три и пол години невработеноста е намалена до рекордни 17,5 проценти и дека тоа било постигнато благодарение на мерките кои се атрактивни за компаниите, како и од потребата на инвеститорите од стручен кадар кој веднаш по средното образование влегува на пазарот на трудот како компетентни млади луѓе.

„Токму затоа ги креираме основите на стручното образование на чија имплементација Владата е сериозно посветена и оттаму оваа серија трибини низ целата држава за да им ги приближиме на младите луѓе самите придобивки – квалитетни, квалификувани кадри кои ги продуцира средното стручно образование се добредојдени и посакувани од компаниите  што инвестираат во нашата земја. Со поддршка на нашите пријателски земји и искуствата од примената на  дуалното стручно образование, го почнавме процесот на имплементирање на средното стручно образование со отворање дуални паралелки, како и можност за феријална пракса на учениците во самите компании“ - кажа премиерот Заев.

Го радува, рече, што и компаниите покажуваат огромен интерес да ги вклучат низ практична настава учениците во производствените процеси и убеден е дека голем број од нив на крајот од средното ќе добијат и понуда за работа.

Со идентификување на профилите кои ќе се отвораат во средните стручни училишта уште во идната учебна година, според потребите на реалниот сектор, ги менуваме, рече Заев, и политиките за стипендирање на учениците од техничките струки, за да се поттикне изборот токму на овие профили со кои ќе имаат и поголема можност за вработување.

Министерката Мила Царовска посочи дека дијалогот со реалниот сектор е начинот на кој најбрзо и наједноставно ќе може да се прилагодат понудата и побарувачката на пазарот на трудот.

„Нашите средни стручни училишта во овој период се отворени заедно со компаниите и Центарот за стручно образование да креираат соодветни програми согласно потребите на компаниите. На тој начин, профилите кои ќе се отворат за запишување ќе бидат целосно усогласени со потребите на компаниите“ - кажа Царовска, додавајќи дека со стипендирањето на средното стручно образование, кое почна оваа учебна година, учениците дополнително се мотивираат да се запишат во стручните училишта.

Кампањата „Учи паметно, работи стручно“ се спроведува со поддршка на Амбасадата на Швајцарија. Амбасадорката Сибил Зутер Техада истакна дека приватниот сектор игра важна улога во овој процес, зашто токму тој ја презема одговорноста да дефинира кои се вештините кои ги бара од своите идни вработени – сегашните средношколци. Затоа важни се, рече таа, ваквите настани на дијалог со приватниот сектор.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Домот за стари лица „Отворено срце“ има потреба од медицински сестри и негувателки

Домот за стари лица „Отворено срце“ има потреба од медицинск…

Фев 24, 2021 Веб Билборд

Поради зголемен обем на работа, Домот за стари лица „Отворено срце“ од Струмица има потреба од медицински сестри и негувателки. Пријавување од понедел...

Исчезнато е 15-годишно девојче од Градашорци, мајката се сомнева дека е кај момчето во Штип, бара помош од полицијата

Исчезнато е 15-годишно девојче од Градашорци, мајката се сом…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Синоќа околу 21:00 часот во СВР Струмица, Ј.А.(37) од село Градашорци, општина Василево, пријавила дека од домот се оддалечила нејзината 15-годишна ќе...

Дефект на главниот цевовод, без вода се жителите на Босилово, Радово, Робово, Еднокуќево, Секирник, Бориево и Турново

Дефект на главниот цевовод, без вода се жителите на Босилово…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Огражден“ од Босилово информираат дека поради дефект на главниот цевовод, денеска и утре (понеделник и вторник, 22 и 23 февруари), ќе има пре...

Вчера во акциска контрола Струмичката полиција санкционирала 109 возачи за брзо возење

Вчера во акциска контрола Струмичката полиција санкционирала…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Струмичката полиција информира дека во текот на вчерашниот ден, односно во периодот од 11:00 до 17:00 часот, на подрачјето што го покрива СВР Стумица ...

Планинарите тргнаа кон вечното почивалиште на претседателот Борис Трајковски

Планинарите тргнаа кон вечното почивалиште на претседателот …

Фев 21, 2021 Вести

Планинари на Планинарскиот клуб „Ентузијаст“ од Струмица, придружени од планинари од Валандово, утрово од пред споменикот „Македонија“ во Градскиот па...

Евроамбасадорот Дејвид Гир ги посети манастирите во Водоча и Вељуса

Евроамбасадорот Дејвид Гир ги посети манастирите во Водоча и…

Фев 21, 2021 Вести

По завршувањето на церемонијата околу отворањето на „Европската куќа“ на Делегацијата на Европската Унија во Струмица, евроамбасадорот Дејвид Гир и пр...

Европската Унија денеска во Струмица отвори Европска куќа за младите

Европската Унија денеска во Струмица отвори Европска куќа за…

Фев 20, 2021 Вести

Делегацијата на Европската Унија во Македонија, денеска напладне во Струмица ја стави на користење на младите од струмичкиот регион третата Европска к...

Во Струмица се собираат потписи за поништување на Законот за Попис

Во Струмица се собираат потписи за поништување на Законот за…

Фев 20, 2021 Вести

Од денеска напладне на просторот кај маркетот „Тинекс“ во Струмица, Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ постави пункт за собирање на потписи од граѓанит...