Струмичкото ВМРО-ДПМНЕ почнува со иницијативата за собирање потписи за поништување на Законот за попис

Петок, 19 Февруари 2021

Од утре со почеток во 12:00 часот пред маркетот на „Тинекс“ во Струмица, ВМРО-ДПМНЕ почнува со собирање потписи за поништување на Законот за попис, најави Владимир Ристов, секретар на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица.

Интегрален текст од прес конференцијата:

ВМРО-ДПМНЕ започнува со граѓанска иницијатива за Закон за поништување на Законот за Попис. Од утре, сабота 20-ти февруари со почеток во 12:00 часот струмичани имат можност да го дадат својот потпис на локацијата пред „Тинекс“ маркет. Со нашите потписи даваме поддршка на вистински Попис - статистичка операција која е потребна на Македонија наместо политички договор.

Власта на Зоран Заев овој закон го направи на брзина со Европско знаме без да прифати ниту еден од 40 амандмани на опозицијата. При што, Законот ги нема европските стандарди. Имено нерезидентните граѓани може да се попишуват само со приложување на единствен матичен број, додека исходот е зависен од некаков врзан потпис, а веќе политичарите лицитират со проценти и бројќи и потоа се демантираат и извинуваат, па дополнително се девалвира овој важен процес.

Почитувани, Пописот на една земја е најважниот настан за една економија, од која зависи планирање во стопанството, образованието, земјоделието и другите гранки и од која зависи кредитниот рејтинг на државата кој конечно удира по џебот на нас граѓаните. Да потсетиме дека во Европа поради пандемијата пописот се одложи за наредната година. За да се зачува здравјето на граѓаните власта има можност и сега да реализира електронски попис. Постојат повеќе разумни аргументи на нас граѓаните во ова наше барање. Затоа ги покануваме граѓаните ја поддржат оваа иницијатива и да го дадат својот потпис за вистински попис за Македонија!

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Каратистите на „Шихан“ од Струмица најдобри на Државниот шампионат со освоени 4 златни, 3 сребрени и 1 бронзен медал

Каратистите на „Шихан“ од Струмица најдобри на Државниот шам…

Фев 28, 2021 Вести

Денеска во Скопје се одржа 53-от Државен шампионат на Македонија во кати - традиционално карате, каде каратисти од Карате клубот „Шихан“ од Струмица о...

Општина Ново Село доби Мобилна амбуланта, од понеделник ќе се движи низ селата за да им пружа медицинска услуга на жителите

Општина Ново Село доби Мобилна амбуланта, од понеделник ќе с…

Фев 28, 2021 Вести

Од понеделник започнува да функционира Мобилната амбуланта на Општина Ново Село набавена преку проектот „Мрежа за примарна здравствена заштита“, кој е...

Бројката на новозаразени со ковид-19 во Струмица повторно почна да расте, денеска 16 нови случаи, еден починат и три оздравени пациенти

Бројката на новозаразени со ковид-19 во Струмица повторно по…

Фев 27, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 3.816 тестирања, регистрирани се 721 нов случаj на ковид-19 од кои 16 во Струмица. Починале 7 лица, еден и во Стр...

СДСМ го заврши процесот на реевиденција: Над 80.000 граѓани го ажурирале своето членство

СДСМ го заврши процесот на реевиденција: Над 80.000 граѓани …

Фев 27, 2021 Вести

„СДСМ го заврши процесот на реевиденција и активна регистрација на членството усешно и во духот на демократските процеси. Над 80.000 членови се ажурир...

Извршена контрола во угостителски објект во Струмица кој работел по дозволеното време, се точел и алкохол на малолетници

Извршена контрола во угостителски објект во Струмица кој раб…

Фев 27, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

СВР Струмица информира дека синоќа околу полноќ, по претходна пријава, полициски службеници извршиле контрола во угостителски објект на улицата „Млади...

Претрес во Струмица поради непочитување на мерките за заштита од ковид-19

Претрес во Струмица поради непочитување на мерките за заштит…

Фев 27, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Синоќа околу 01:00 часот по полноќ, по претходна пријава и издадена судска наредба, полициски службеници од СВР Струмица извршиле претрес во домот на ...

Бутик „ИМИЏ-М“ отвора три работни места на различни позиции

Бутик „ИМИЏ-М“ отвора три работни места на различни позиции

Фев 27, 2021 Веб Билборд

Бутик „ИМИЏ-М“ од Струмица има потреба од продавачка, девојка за примање на „онлајн“ нарачки и момче фотомодел за промоција на машка облека. Пријавува...

Струмица ја чествуваше 17-годишнината од трагичната смрт на претседателот Борис Трајковски

Струмица ја чествуваше 17-годишнината од трагичната смрт на …

Фев 26, 2021 Вести

Пред споменикот „Македонија“, родната Струмица на претседателот Борис Трајковски ја одбележа 17-годишнината од загинувањето во трагичната авионска нес...