Горан Пандев – најдобар спортист на 2020 година во Македонија

Четврток, 18 Февруари 2021

Интернационалната фудбалска ѕвезда, струмичанецот Горан Пандев доби уште едно големо признание во кариерата и од Агенцијата за Млади и Спорт (АМС), прогласен за најдобар спортист на изминатата 2020-та година во Македонија.

Фудбалерот на Џенова имаше незаборавна година со Македонија. Во полуфиналето од Лигата на нациите падна Косово, а потоа во големото финале беше совладана и Грузија. Токму Горан Пандев беше стрелец на победничкиот гол во Тбилиси и ја однесе Македонија за првпат во историјата на ЕП.

„Жал ми е што не можам да бидам присутен оваа прекрасна вечер, па морам преку видео да се заблагодарам на сите за оваа награда, за сите што гласаа за мене и за АМС. Мислам дека за оваа награда најзаслужни се сите во репрезентацијата почнувајќи од селекторот, моите колеги, лекарите, масерите, економите... Изградивме едно семејство, направивме успех кој многу генерации го посакуваа и сонуваа. Го остваривме сонот на сите. Оваа награда е поттик за понатаму и ми дава поголема верба во себе да продолжам со успех да го носам репрезентативниот дрес, бидејќи дресот на Македонија за мене е светост“, кажа Пандев во своето видео обраќање.

Поради отсуство на Горан Пандев кој има настапи во Италија, наградата од премиерот Зоран Заев ја прими неговиот брат Сашко Пандев. Во борбата за првото место, Горан Пандев беше подобар од Дејан Георгиевски (таеквондо) и Емил Павлов (карате).

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Домот за стари лица „Отворено срце“ има потреба од медицински сестри и негувателки

Домот за стари лица „Отворено срце“ има потреба од медицинск…

Фев 24, 2021 Веб Билборд

Поради зголемен обем на работа, Домот за стари лица „Отворено срце“ од Струмица има потреба од медицински сестри и негувателки. Пријавување од понедел...

Исчезнато е 15-годишно девојче од Градашорци, мајката се сомнева дека е кај момчето во Штип, бара помош од полицијата

Исчезнато е 15-годишно девојче од Градашорци, мајката се сом…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Синоќа околу 21:00 часот во СВР Струмица, Ј.А.(37) од село Градашорци, општина Василево, пријавила дека од домот се оддалечила нејзината 15-годишна ќе...

Дефект на главниот цевовод, без вода се жителите на Босилово, Радово, Робово, Еднокуќево, Секирник, Бориево и Турново

Дефект на главниот цевовод, без вода се жителите на Босилово…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Огражден“ од Босилово информираат дека поради дефект на главниот цевовод, денеска и утре (понеделник и вторник, 22 и 23 февруари), ќе има пре...

Вчера во акциска контрола Струмичката полиција санкционирала 109 возачи за брзо возење

Вчера во акциска контрола Струмичката полиција санкционирала…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Струмичката полиција информира дека во текот на вчерашниот ден, односно во периодот од 11:00 до 17:00 часот, на подрачјето што го покрива СВР Стумица ...

Планинарите тргнаа кон вечното почивалиште на претседателот Борис Трајковски

Планинарите тргнаа кон вечното почивалиште на претседателот …

Фев 21, 2021 Вести

Планинари на Планинарскиот клуб „Ентузијаст“ од Струмица, придружени од планинари од Валандово, утрово од пред споменикот „Македонија“ во Градскиот па...

Евроамбасадорот Дејвид Гир ги посети манастирите во Водоча и Вељуса

Евроамбасадорот Дејвид Гир ги посети манастирите во Водоча и…

Фев 21, 2021 Вести

По завршувањето на церемонијата околу отворањето на „Европската куќа“ на Делегацијата на Европската Унија во Струмица, евроамбасадорот Дејвид Гир и пр...

Европската Унија денеска во Струмица отвори Европска куќа за младите

Европската Унија денеска во Струмица отвори Европска куќа за…

Фев 20, 2021 Вести

Делегацијата на Европската Унија во Македонија, денеска напладне во Струмица ја стави на користење на младите од струмичкиот регион третата Европска к...

Во Струмица се собираат потписи за поништување на Законот за Попис

Во Струмица се собираат потписи за поништување на Законот за…

Фев 20, 2021 Вести

Од денеска напладне на просторот кај маркетот „Тинекс“ во Струмица, Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ постави пункт за собирање на потписи од граѓанит...