Дрвошанов за „Глобал“: До каде е утврдувањето на конкретната одговорност и кои мерки им се понудени на оштетените

Петок, 08 Јануари 2021

Претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Жан Дрвошанов денеска одржа прес конференција пред Трговскиот центар „Глобал“ во Струмица, каде минатата сабота изби голем пожар и беше уништен голем дел од објектот.

Интегрален текст од прес конференцијата:

„Помина цела недела од големиот пожар што го зафати Трговскиот Центар „Глобал“ во Струмица и по една недела освен непријатни слики јавноста не може да види ништо конкретно.

На своите прес конференции ВМРО-ДПМНЕ секојдневно потсетува за начинот на кој беше изграден овој објект, бара одговорност и постојано нудиме податоци.

Денеска ја прашуваме власта до каде е утврдувањето на конкретната одговорност и, кои мерки им се понудени на оштетените. Особено заради дирекната поврзаност на случајот „Глобал“ со власта на СДС во Струмица, која трае веќе 16 години.

Граѓаните на Струмица се чуствуваат во најмала рака измамени. Сите знаеме дека пропагандата на Зоран Заев го претставуваше овој објект како најдобар пример за јавно-приватно партнерство и се сеќаваме колкава беше цената по квадратен метар.

Затоа:

- Не е опростливо да се создава рашомон при утврдување на одговорноста;

- Не е опростливо да се префрла вината на оние кои живеат од работата во „Глобал“;

- Не е опростливо да се признава дека после 16 години на локална власт Територијалната професионална противпожарна единица не е доволно опремена;

- Не е опростливо да се признава дека не функционира мрежата на хидранти додека тече вториот мандат на државна власт на СДС.

Бараме од институциите под итно да ја утврдат одговорноста!

Што да очекуваат граѓаните ако за ваква штета и проблем се поминува без конкретни одговори?

Ние како членови на ВМРО-ДПМНЕ ќе се приклучиме на сите легални форми на солидарна помош за нашите сограѓани.

Ги охрабруваме оштетените сограѓани да не се плашат во наредниот период затоа што нивните брендови, услугите се препознатливи за сите нас.

Затоа, на оваа прес конференција: ВМРО-ДПМНЕ Општински комитет Струмица нуди правна помош за настраданите во пожарот „Глобал“.

Секој сограѓанин кој има потреба од правни консултации со цел да ги реализира своите права од денеска може да се обрати до нас.

Нашата цел е да ги преземеме сите правни и политички механизми за да не дозволиме вакви немили настани да бидат дел од нашето секојдневие“ – кажа Дрвошанов.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Јануарските пензии зголемени од 134 до 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Јануарските пензии зголемени од 134 до 185 денари, ќе се исп…

Јан 20, 2021 Вести

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец јануари 2021 година, кои согласно законското усогласување што се врши според д...

Од утре рестораните и кафетериите ќе работат до 21 часот

Од утре рестораните и кафетериите ќе работат до 21 часот

Јан 20, 2021 Вести

Владата на вчерашната 40-та седница, по препорака на Комисијата за заразни болести, донесе измени на одлуката на работното време на рестораните и друг...

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

Јан 20, 2021 Магазин

Православните верници денеска го празнуваат Свети Јован Крстител. За Јован самиот спасител рекол дека е најголем меѓу родените од жена и дека до него...

Влада: Да се донираат средства за обнова и реконструкција на ГТЦ „Глобал“ во Струмица

Влада: Да се донираат средства за обнова и реконструкција на…

Јан 19, 2021 Вести

На денешната 40-та седница Владата ја разгледа и усвои информацијата во врска со доставениот повик за донација од Здружението на граѓани „Обнова на Гл...

Логопед од Струмица нуди рехабилтациски третман на лица во домашни услови

Логопед од Струмица нуди рехабилтациски третман на лица во д…

Јан 19, 2021 Веб Билборд

Логопед од Струмица нуди рехабилтациски третман на лица со оштетување на говорот, слухот, гласот и голтањето. Работи во домашни услови. Повеќе информа...

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Јан 19, 2021 Магазин

Православните верници денеска го слават Богојавление - Водици. Традицијата вели дека на денешен ден Свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во во...

РОДЕНДЕНСКИ ПОПУСТ во Продажниот салон на „СВИБ-МЕБЕЛ“

РОДЕНДЕНСКИ ПОПУСТ во Продажниот салон на „СВИБ-МЕБЕЛ“

Јан 18, 2021 Маркетинг

Од денеска до сабота, 23 јануари во Продажно-изложбениот салон на „СВИБ-МЕБЕЛ“ во Струмица, роденденска недела со ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ на секое парче меб...

Млад брачен пар има потреба од жена за чување деца

Млад брачен пар има потреба од жена за чување деца

Јан 17, 2021 Веб Билборд

Млад брачен пар од Струмица има потреба од жена за чување деца. Предност имаат кандидатки со завршено Педагошки факултет. Плата солидна. Подетални инф...