Епидемијата со КОВИД вирусот само ја извади на виделина епидемијата од неспособност, кажаа на денешната прес конференција од ВМРО-ДПМНЕ

Среда, 18 Ноември 2020

„Состојбата во Општа болница е очајна поради се поголемиот број пациенти и лошото менаџирање на здравствениот систем од страна на здравствените власти“, кажа на денешната прес конференција пред старата струмичка болница, Христијан Велков од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица.

Ја нема монтажната болница за која со месеци повикуваме, нема доволно лекови и персонал, а новото болничко крило не се отвори реално. Дополнително ниту Општина Струмица не презема посебни мерки за реално да помогне.

Ете затоа состојбите во Струмица и во Македонија се надвор од контрола.

На граѓаните на Струмица не им треба милост од Заев, изнудена од паничното барање за донации од страна на директорот на општата болницата.

Наместо лош ПИ-ар со едно болничко возило во време на епидемија од која секој ден заболуваат и умираат наши сограѓани, потребни се конкретни мерки. Неодговорноста на власта се плаќа многу скапо. Дека се работи за неодговорна власт говори и фактот што го одбија амандманот на ребалансот, предложен од ВМРО-ДПМНЕ со кој се предвидуваше набавка на амбулантни возила за струмичката болница. Ако ги прифаќаат нашите добронамерни предлози, тогаш нема да има потреба здравството да моли за донации.

Епидемијата со КОВИД вирусот само ја извади на виделина епидемијата од неспособност на оваа власт на секое поле.

Здравството е на колена, децата немаат основни средства за да следат онлајн настава, секој ден затвораат фирми а граѓаните остануваат без работа, дишеме загаден воздух поради немањето на филтри на оџаците токму на институциите под централна и локална власт. Овие проблеми не се решаваат со донации и панични ПИ-ар потези. Потребна е работа, а ако тие тоа не знаат да го направат тогаш треба да си понесат одговорност.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Утре неколку компании на излезот од Струмица кон Дабиље ќе бидат три часа без електрична енергија

Утре неколку компании на излезот од Струмица кон Дабиље ќе б…

Ное 26, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 26 ноември) од 09:00 до 12:00 часот без електрична енергија ќе останат корисниците во к...

„Black Weekend“ во „РАЗНОПРОМЕТ АС“

„Black Weekend“ во „РАЗНОПРОМЕТ АС“

Ное 26, 2020 Маркетинг

Во петок и сабота (27 и 28 ноември), во Продажниот салон на „РАЗНОПРОМЕТ АС“ – „Black Weekend“... Големо намалување на 40.000 артикли распостранети на...

Црвениот крст постави шатори пред Инфективното одделение во Струмица

Црвениот крст постави шатори пред Инфективното одделение во …

Ное 25, 2020 Вести

Општинската организација на Црвен крст во Струмица, заедно со Дирекцијата за заштита и спасување, поставија два шатори пред Инфективното одделение на ...

Струмица денеска со 34 нови случаи на ковид-19, еден струмичанец починал, 19 оздравени пациенти

Струмица денеска со 34 нови случаи на ковид-19, еден струмич…

Ное 25, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во Македонија се регистрирани 1288 нови случаи со ковид-19 од направените 3349 тестирања. Во Струмица 34 но...

Утре шест часа без електрична енергија ќе бидат населените места Смолари, Старо Коњарево и Дражево

Утре шест часа без електрична енергија ќе бидат населените м…

Ное 25, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информира дека утре (четврток, 26 ноември), од 09:00 до 15:00 часот без електрична енергија ќе останат: Смолари, Рест...

Жан Дрвошанов е новиот претседател на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица

Жан Дрвошанов е новиот претседател на Општинскиот комитет на…

Ное 25, 2020 Вести

Жан Дрвошанов во наредниот мандат ќе го води Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица. Вака одлучил синоќа Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, кој д...

Од утре почнува исплатата на ноемвриските пензии

Од утре почнува исплатата на ноемвриските пензии

Ное 25, 2020 Вести

Владата го задолжи Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдо...

Градоначалникот Коста Јаневски на прес конференција говореше за сработеното во изминатите три години од неговиот мандат

Градоначалникот Коста Јаневски на прес конференција говореше…

Ное 24, 2020 Вести

„Општина Струмица финасиски е стабилна, развојно ориентирана и економски просперитетна“, кажа градоначалникот Коста Јаневски на денешната прес конфере...