Пратеникот Костадинов реагираше на прес конференцијата на пратеничката Панова и обвинувањата пред Итната медицинска помош

Понеделник, 16 Ноември 2020

Пратеникот од редовите на СДСМ, Костадин Костадинов, со реакција по денешната прес конференција на пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Ели Панова и обвинувањата за катастрофалната состојба на објектот и условите во Итната медицинска помош во Струмица.

„Да се занимаваш со политика е нешто повеќе од само голо напаѓање на противникот без да се има елементарно познавање за нештата за кои зборуваш.

Имено, токму тоа го направи денес колешката од ВМРО-ДПМНЕ од Струмица, почитуваната Ели. Без трошка емпатија кон здравствените работници, излезе да критикува.

Порано мислев дека е само гол послушник на деструктивните политики на Мицкоски, но сега добивам впечаток дека е силен застапник.

За жал мораме да констатираме дека Ели навистина верува во лагите на Мицкоски, Вело Марковски и останатата екипа.

Жално за нејзе...

Која е вистината, која би требало како претставник на граѓаните почитуваната колешка Ели да ја знае, во спротивно ќе заклучиме дека пратеничката не доволно ја следи работата на институциите што впрочем е и една од нејзините обврски, ама нејсе.

  1. Почитувана Ели, дали знаеш твоето ВМРО-ДПМНЕ колкав долг остави во институцијата пред која денес држеше прес конференција? Веројатно не знаеш.

Во текот на владеењето на ДПМНЕ долгот бил 105.000 евра. Вистината е дека сега долгот е 0 денари, благодарение на заложбите и трудот на директорката Љубица Митева.

  1. Драга колешке Ели, за мене здравствените работници беа херои и пред кризата, не само сега. Дали знаеш колку тимови работеле во ИМП за време на владеењето на ДПМНЕ? И тоа не знаеш сигурно!

5 тимови деноноќно работеле во ИМП, а ниту ти ниту останатите твои сопартијци не смогнавте храброст да побарате проширување, зголемување на тие тимови, се со цел да им излеземе во пресрет на граѓаните.

Сега, за 4 години од превземањето на Владата од страна на СДСМ, Итната медицинска помош располага со 10 тимови на лекари, спремни да излезат во пресрет на граѓаните!

  1. Верувала ти или не 50 години не биле променети вратите во зградата на ИМП, 50 години не било реновиран тоалетот во истата зграда.

Срамота, да не ви текне барем за момент, за банална работа да извадите пари од вашиот џеб, а да санирате нешто што е елементарна потреба на граѓаните.

  1. Драга Ели, секој кој поминал низ тие порти, а еден од таквите сум и јас, за време на вашето владеење сами си купувавме терапија од аптеките, оти и за тоа не мислевте вие, заборавивте за кого постоите...

За волја на вистината и тоа е решено, за 100% е зголемена квотата за ампуларна терапија во ИМП, за да поретко се случува пациентите сами да си ја купуваат и тоа е благодарение на актуелната директорка.

  1. Поднесено е барање преку Центарот за развој на југоисточен плански регион до Јапонската амбасада за реновирање на цела служба на ИМП, тоа вреди да го знаеш.

Почитувана колешке Ели, политиката е комплексна професија, бара многу ангажман, многу следење на активности на процеси, бара пожртвуваност, многу ноќи непроспиени, за да еден човек се смета себе за политичар.

Прес конференцијата е само знак за непознавањето на нештата.

За моите струмичани, за оние кои ме познаваат, кои комуницираат со мене, а ги има многу, знаат за мојата заложба, за моите искрени намери за континуирано подобрување на условите за живот за сите.

Немој да брзаш Ели, тоа ќе те однесе на еден друг пат од кое ќе биде тешко да се вратиш назад, патот на деструкцијата, патот на лагите не е она за што граѓаните не гласале.

Моја Струмицо, такви како Ели сме гледале многу, веројатно и во иднина ќе гледаме, но наше е да опстоиме, да се бориме, да бидеме гласни за потребите, за предизвиците. Оти само така ќе не биде“ – стои во денешната реакција на пратеникот Костадин Костадинов од СДСМ на прес конференцијата на пратеничката Ели Панова од ВМРО-ДПМНЕ.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„Happy Pluto Pizza Factory“ итно има потреба од работничка

„Happy Pluto Pizza Factory“ итно има потреба од работничка

Јун 16, 2021 Веб Билборд

„Happy Pluto Pizza Factory“ Струмица итно има потреба од девојка за работна позиција помошничка на пица мајстор. Пријавување и повеќе информации на: 0...

Актерите од струмичкиот театар утре два часа ќе ја блокираат раскрсницата пред зградата на Општина Струмица

Актерите од струмичкиот театар утре два часа ќе ја блокираат…

Јун 15, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Иницијативниот одбор на иницијативата „Култура или Фис-култура“ ја информира струмичката јавност дека утре, (среда, 16 јуни), од 11:00 до 13:00 часот ...

Се отвораат карневалите низ Европа, струмички карневалисти на карневал во Албанија

Се отвораат карневалите низ Европа, струмички карневалисти н…

Јун 13, 2021 Вести

Струмичкиот карневал и традицијата на градот под Царевите кули претставени пред публиката во Албанија. На покана од Центарот за уметност и култура-те...

„Angels“ бара девојка за работа во бутикот

„Angels“ бара девојка за работа во бутикот

Јун 13, 2021 Веб Билборд

„Angels“ бара девојка за работа во бутикот. Пријавување на Facebook и Instagram профилите на бутикот: www.facebook.com/AngelsStrumica www.instagram...

Отворена канцеларија на премиерот Зоран Заев во Струмица за непосредни средби со граѓаните

Отворена канцеларија на премиерот Зоран Заев во Струмица за …

Јун 12, 2021 Вести

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска во Струмица ја отвори Канцеларијата за непосреден контакт со граѓаните. ...

Трет ден блокада во центарот на Струмица

Трет ден блокада во центарот на Струмица

Јун 10, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Трет ден блокирана главната раскрсница пред ТЦ „Глобал“ во Струмица. Блокадите кои ги има во повеќе градови во терминот од 15 до 17 часот се организир...

Струмичката полиција приведе 36-годишен жител од Василево, кај него пронајдено марихуана и малолетничка која живеела во неговиот дом

Струмичката полиција приведе 36-годишен жител од Василево, к…

Јун 09, 2021 Вести

Денеска во Василево, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода Т.М.(36) од Василево. При претрес во неговиот дом, извршен со судска на...

„Да и девојките играат фудбал“ - промовирана родовата еднаквост во фудбалот

„Да и девојките играат фудбал“ - промовирана родовата еднакв…

Јун 08, 2021 Вести

Во организација на ЖФК „Тиверија“, а со поддршка на градоначалникот и Советот на општина Струмица, денеска во спортската сала на СОУ „Димитар Влахов“ ...