Во ГОБ „8 Септември“ веќе е преполно со најтешки пациенти, најмногу примени од Струмица

Петок, 09 Октомври 2020

Во Ковид-центарот во Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје, каде има капацитет за најмногу 50 пациенти, до утринава до 8:00 часот има 42-ца хоспитализирани со Ковид-19, потврди за Фактор, директорот, д-р. Христијан Костов.

„До 14:00 часот болничките кревети ќе бидат целосно исполнети. Нема повеќе место. Од утринава примив безброј телефонски повици за да хоспитализираме болни од ковид, но еве велам дека сè пополнето. Најмногу пациенти, освен од Скопје, се примени од Струмица и тоа станува збор за исклучително тешки случаи. А, ГОБ „8 Септември“ мора да функционира со сиот свој капацитет, и технички и кадровски, за пациенти кои не се заразени со коронавирусот“, појаснува за Фактор, д-р. Костов.

Инаку, епидемиолошката слика во Струмица е повеќе од алармантна. Од ден на ден бројот на новозаразени е сè поголем, а само вчера беа регистрирани рекордни 21 случаи позитивни на вирусот. Во Струмичката болница, пак, двајца лекари, три медицински сестри и двајца вработени во администрацијата се позитивни на вирусот и во моментов се во изолација. Во градот има над 200 активни случаи на ковид.

Неможе да се пријавите самите

  • Извор:

    Преземено од: www.faktor.mk

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Ковид-19: Струмица со 30 новозаболени и 17 оздравени пациенти

Ковид-19: Струмица со 30 новозаболени и 17 оздравени пациент…

Окт 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 2748 тестирања, регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19. Во Скопје 420, во Струмица 30 новозаболени. Починале...

Инфективното одделение во Струмичката болница ќе добие респиратори од донацијата на НАТО

Инфективното одделение во Струмичката болница ќе добие респи…

Окт 30, 2020 Вести

Шеесет респиратори, во вредност од 1.4 милиони евра денеска стигнаа во земјава, како донација од НАТО Доверителниот фонд. Министерот за здравство, Вен...

„СТРУМА МЕБЕЛ“ има потреба од работници

„СТРУМА МЕБЕЛ“ има потреба од работници

Окт 30, 2020 Веб Билборд

Компанијата „СТРУМА МЕБЕЛ“ од Струмица има потреба од општи работници. Пријавување и подетални информации директно во компанијата која се наоѓа во Инд...

Во понеделник центарот на градот Струмица ќе остане без електрична енергија

Во понеделник центарот на градот Струмица ќе остане без елек…

Окт 30, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека во понеделник (2 ноември), од 14:00 до 18:00 часот без електрична енергија ќе биде централното градс...

ВМРО-ДПМНЕ вечерва протестираше пред општинската зграда за загадениот воздух во Струмица

ВМРО-ДПМНЕ вечерва протестираше пред општинската зграда за з…

Окт 29, 2020 Вести

Вечерва пред зградата на Општина Струмица симпатизери и членови на струмичкото ВМРО-ДПМНЕ го изразија својот револт од загадениот воздух во Струмица. ...

Ковид-19: Двајца струмичани починаа, 27 новозаразени, 14 оздравени пациенти

Ковид-19: Двајца струмичани починаа, 27 новозаразени, 14 озд…

Окт 29, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 2699 тестирања, регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19. Во Струмица 27 новозаразени. Починале 14 пациенти, д...

Ажурирани протоколите за заштита од КОВИД-19

Ажурирани протоколите за заштита од КОВИД-19

Окт 29, 2020 Вести

Протоколите што ги опфаќаат мерките и препораките за заштита и превенција од КОВИД-19, согласно одлуките на Владата на Република Северна Македонија, с...

Собранието го усвои Законот за заштита на населението од заразни болести – задолжително носење маска и на отворено

Собранието го усвои Законот за заштита на населението од зар…

Окт 28, 2020 Вести

Собранието вечерва ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и истиот ќе стапи на сила по објавување в...