Василево

Секторот за внатрешни работи во Струмица до Основното јавно обвинителство - Струмица, поднесе кривична пријава против В.С (51) од Едрениково,…
Васил Коцев од Сушево, актуелен директор на Подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Струмица е именуван…
Поради заминување на породилно боледување на член на Советот на општина Василево од редовите на СДСМ, силите на двете политички…
Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 1 февруари), во периодот од 09:00 до 15:00 часот ќе…
Семејството Ристови од селото Дукатино, општина Василево, остана без својот дом по пожарот кој избувна во саботата околу 02:00 часот…
СВР Скопје поднесе кривична пријава за П.П.(37) од село Сушево, општина Василево, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично…
ТВ канал ВИС објави дека родители чии деца учат во училиштето во Висока Маала, од стартот на второто полугодие не…
Синоќа околу 02:00 часот избувнал пожар во семејна куќа во струмичкото село Дукатино - објави ТВ канал ВИС. Малку недостасувало…
Општина Василево започна со поставување на главната водоводна мрежа во новата Индустриската зона кај Градошорци, која се простира од десната…
Проектните тимови на општините Василево, Македонија и Струмјани, Бугарија, одржаа работна средба за проектот „Инсталирање на обновливи енергетски извори и…
Екипата на „Зебеков Медика“ е победник на Новогодишно-Божиќниот турнир „Василево 2017/2018“, кој се одржуваше во спортската сала во Василево, под…
Буџетот на општина Василево за 2018-та година ќе тежи 194.880.000 денари или околу 3.170.000 евра и е за 50.000 евра…
Градоначалникот на општина Василево, Марјан Јанев, заедно со претседателот на Советот на општината, Крсте Панев, денеска на првачињата од општина…
Општина Василево во соработка со ЈПКД „Турија“ од Василево изврши санација и реконструкција на одводниот канал за атмосферски води во…
Со натпреварот меѓу екипите на „Градошорци“ од Градошорци и „Концепт“ од Струмица, синоќа во спортската сала во Василево започна Новогодишно-Божиќниот…
Со свечена седница на Советот, општина Василево вчера го одбележа 16-ти декември – денот на своето основање и 21 година…