Еуромакс Ресоурцес: Ќе градиме модерен и безбеден рудник што ќе обезбеди нови вработувања

Петок, 05 Октомври 2018

Иловица-Штука“ е и ќе биде модерен рудник на можности кој ќе биде од голема важност за општините Босилово и Ново Село, но и за жителите на Струмица, вели Патрик Форвард, главниот оперативен директор на Еуромакс Ресоурцес на средбата со медиумите каде беше презентиран моделот за идниот рудник Иловица-Штука, нагласувајќи ги сите мерки кои ги имаат превземено во дизајнот на проектот за да ја заштитат животната средина.

Во изминатите шест години, при проектирањето на проектот Иловица-Штука земено е предвид секое влијание врз животната средина и здравјето на граѓаните, како и на жителите во регионот. Проектот е изработен од домашни и меѓународни експерти и професори и е во согласност со сите македонски закони, најдобрите практики и со светските и ЕУ стандарди“ - изјави главниот оперативен директор Форвард, потенцирајќи дека мерките за минимизирање на негативните влијанија врз здравјето и животната средина ќе бидат без било какви испуштања во локалните води, контрола на прашина на сите патишта за да се осигура дека не постои загадување, постојана контрола на водата и воздухот, употреба на соодветна гео-текстилна мембрана во хидројаловиштето, максимално реискористување на вода во процесот на флотација, проектиран насип на хидројаловиште отпорен на земјотреси, подобрување на водоснабдувањето на домаќинствата во Иловица и Штука, програми за инвестирање во заедницата, рехабилитација на локацијата по затворање на рудникот и формирање на тело за независен мониторинг за да ги исполниме овие ветувања.

На средбата присуствуваа и претставници на Аусенко, австралиска компанија што треба да биде главен изведувач во понатамошните фази на Проектот за рудникот Иловица-Штука. Според главниот извршен директор и еден од основачите на компанија Ausenko, Луклезим (Зими) Мека, технологијата која ќе се користи во рудникот Иловица-Штука е идентична со онаа што во последниве три години ја користат во проекти во над 60 држави во светот. Станува збор за технологии кои немаат негативни последици врз здравјето на луѓето.

Она што го правиме се најдобрите практики и најдобрите технологии во процесите за обработка на рудата. Во државите каде работиме соработуваме со локалните жители и тие се максимално вклучени како работна сила. Правиме и обуки за вработените, согласно највисоски стандарди за безбедност во работата“ - вели Лулезим (Зими) Мека.

Од „Еуромакс ресоурцес“ потенцираат дека цевковод за чиста вода, кој е предвиден да се изгради, пред се ќе биде од корист за локалното водостопанство и локалното земјоделство, а ќе се намалат и загубите на вода. Компанијата ќе се фокусира на поддршка на сточарството и земјоделството со цел зајакнување и подобрување на нивниот капацитет.

Ние сакаме да докажеме дека „Иловица-Штука“ ќе биде модерен рудник на можности, како за жителите на општините Босилово и Ново Село, така и за жителите на Струмица. Ќе обезбедиме нови работни места и можност за развој на нови бизниси во регионот. Инвестицијата за рудникот од 340 милиони евра е најголемата гринфилд инвестиција во Македонија од нејзиното осамостојување, која ќе го зголеми БДП за 3% на годишно ниво. Ќе платиме 25 милиони евра даноци годишно, вклучувајќи концесиски надоместоци од 3 милиони евра, кои директно, ќе се влеат во буџетот на локалните општини што ќе го зголеми нивниот буџет за 40%. Дополнително во наредните 20 години од работењето на рудникот, ќе се трошат 73 милиони евра годишно за локални набавки и услуги“ - вели Форвард.

Откако ќе почне со производство, проектот Иловица-Штука ќе поддржи широк спектар на директни вработувања и компанијата ќе обезбеди сеопфатна обука за сите позиции. Ќе се создадат 1.000 директни работни места за време на изградбата и 500 директни работни места во текот на работењето со предност на вработување на локални луѓе. 2.700 индиректни работни места ќе се обезбедат преку локалните добавувачи кои ќе бидат ангажирани.

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Вечерва Денови на маргинализирани уметности во Струмица

Вечерва Денови на маргинализирани уметности во Струмица

Окт 17, 2018 Струмица

„Денови на маргинализирани уметности“, посветен на сатирата, афоризмот и карикатурата, што ќе се одржи вечерва во 19:00 часот во фоајето на Центарот з...

Уништена урбаната опрема во Бежански парк

Уништена урбаната опрема во Бежански парк

Окт 16, 2018 Струмица

Непознати сторители дивееле во малиот „Бежански парк“ кај ЕВН Македонија, познат како „Паркот на децата – бегалци“. Ја уништиле урбаната опрема, клупи...

Струмица дел од акцијата „Нахрани 10.000“

Струмица дел од акцијата „Нахрани 10.000“

Окт 16, 2018 Струмица

На два пункта, пред маркетот „Тинекс“ и пред влезот на ТЦ „Глобал“, струмичани донираат храна, покажуваајќи ја својата хуманост, по повод 16 октомври...

Се одржа завршната Конференција од проектот за реконструкција на Детската градинка „Сонце“ во Ново Село

Се одржа завршната Конференција од проектот за реконструкциј…

Окт 15, 2018 Струмица

Денеска во малата сала на ресторанот „Сонце“, Општина Ново Село ја одржа завршната Конференција, како дел од активностите од проектот со референтен бр...

Утре во Струмица донаторска акција „Нахрани 10.000“

Утре во Струмица донаторска акција „Нахрани 10.000“

Окт 15, 2018 Струмица

Сите хумани граѓани и компании може да донираат храна во рамки на акцијата „Нахрани 10.000“, која ќе се одржи утре, 16 октомври, по повод Светскиот де...

Дејанчо Ефтимов „За слободата, владеење на правото и правната држава“

Дејанчо Ефтимов „За слободата, владеење на правото и правнат…

Окт 15, 2018 Струмица

Вчера во Ново Село, во организација на Унија на млади сили при ВМРО-ДПМНЕ, се одржа трибина на тема: „За слободата, владеење на правото и правната држ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Тарик Филиповиќ со Ќиро доаѓа во Струмица

ЕКСКЛУЗИВНО: Тарик Филиповиќ со Ќиро доаѓа во Струмица

Окт 15, 2018 Струмица

Македонската публика го засака пред 15 години кога со квизот „Кој сака да биде милионер“ го доби и прекарот „хрватскиот милионер“. Тарик Филиповиќ, ед...

Во неизвесен натпревар до последната секунда струмичките ракометари со  победа 27:26 против „Младост 09“

Во неизвесен натпревар до последната секунда струмичките рак…

Окт 15, 2018 Струмица

Ракометарите на „Астраион“ ги нижат своите победи во Првата ракометна лига на Македонија. Го имат и најдобриот стрелец, Иванче Ончев, кој со 38 погодо...