Во Центарот на Заедницата се одржа дводневна работилница за изработка на Акциски план

Четврток, 13 Септември 2018

Во Центарот на Заедницата на општина Струмица се одржа работилница, како дел од проектот „Изработка на Акциски план за локалната Стратегија за заштита на своите граѓани, за периодот 2019 – 2020 година, имплементиран од Центарот на Заедницата на општина Струмица, а финансиски поддржан од Општина Струмица.

На дводневната работилница учествуваа претставници на граѓански организации: Општинска организација на Црвен крст во Струмица, Центар за поддршка на лица со интелектуална попреченост „Порака“ Струмица, Здружение на лица со телесен инвалидитет на „Мобилност“ Струмица, Здружение лица со церебрална парализа, членови на Комисијата за здравствена заштита, социјална заштита и заштита на децата при Советот на општина Струмица, претставници од општинската администрација, односно од Одделението за ЛЕР и од Одделението за буџетска координација, како и претставник од градинката „Детска радост“ Струмица.

Учесниците беа запознати со целите на работилницата, активностите и резултатите на проектот, им беше објаснета методологијата за изработка на акциски план, а им беа презентирани и наодите од извршениот мониторинг на акцискиот план 2015-2017 на стратегијата за социјална заштита на своите граѓани 2015-2020.

Целта на овој проект е да придонесе кон непосредното учество на граѓаните во креирањето на локалните политики во областа на социјалната заштита.

Акцискиот план ќе развие клучни активности што треба да се спроведат за да се обезбеди успешна имплементација на Стратегијата.

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во Струмица се одржа првата авто слалом трка за шампионатот на Македонија

Во Струмица се одржа првата авто слалом трка за шампионатот …

Сеп 23, 2018 Струмица

Во Струмица на некогашниот полигон за полагање возачки испит на АМД Стрела, се одржа првата авто слалом трка за шампионатот на Македонија, на кој учес...

ФОТО: Параглајдери летаа над Струмица ЗА европска Македонија

ФОТО: Параглајдери летаа над Струмица ЗА европска Македонија

Сеп 23, 2018 Струмица

Двајца параглајдери со рекламното лого на „Излези ЗА европска Македонија“, денеска напладне летаа низ струмичко, повикувајќи ги граѓаните да излезат н...

Вината на „Грозд“ со злато и сребро на AWC натпреварот во Виена

Вината на „Грозд“ со злато и сребро на AWC натпреварот во Ви…

Сеп 23, 2018 Струмица

И годинава струмички „Грозд“ со злато и сребро на AWC натпреварот за дегустација на вино во Виена, Австрија, привлекувајќи го вниманието на светските ...

Во вторник промоција на две поетски збирки на Ристо Маџунков

Во вторник промоција на две поетски збирки на Ристо Маџунков

Сеп 22, 2018 Струмица

Овој вторник во фоајето на НУЦК „Антон Панов“ - Струмица со почеток во 20:00 часот ќе бидат промовирани двете поетски збирки, „Прашинки“ (2017) и реоб...

ВИДЕО: Васил Гарванлиев сними македонска песна

ВИДЕО: Васил Гарванлиев сними македонска песна

Сеп 22, 2018 Магазин

Познатото момче од Струмица, оперскиот пејач од Торонто, Чикаго, Лондон, Милано, Васил Гарванлиев, кој постарите струмичани и Македонците го знаат по ...

Викендот Авто слалом трки „Струмица 2018“

Викендот Авто слалом трки „Струмица 2018“

Сеп 21, 2018 Струмица

Утре и во недела Струмица ќе биде домаќин на Авто слалом трки во организација на АКК „Примо авј“ од Скопје, а под контрола на стручна комисија на АФМ...

Поранешен фудбалер на ФК „Беласица“ денеска слави 100-ти роденден

Поранешен фудбалер на ФК „Беласица“ денеска слави 100-ти род…

Сеп 21, 2018 Струмица

Поранешниот фудбалер на ФК „Беласица“, струмичанецот Илија Николов, меѓу постарите струмичани и спортисти познат како Моторетката, денеска полни 100 г...

Прекрасно видео од Струмичката котлина снимено од дрон

Прекрасно видео од Струмичката котлина снимено од дрон

Сеп 21, 2018 Магазин

Погледнете го видеото од Струмичката котлина снимено од дрон на „eppstudio“ со една порака на авторот: „Да го чуваме и негуваме ова парче земја кое не...