Професорката Катица Мицева од Струмица избрана за наставник на деца на Македонци кои живеат во Германија

Вторник, 07 Август 2018

Професорката Катица Мицева од Струмица е избрана за наставник за реализација на дополнителна настава за основно образование на мајчин јазик за деца на граѓаните на Република Македонија кои престојуваат во странство и распоредена во училиштата во државата СР Германија за градовите Штудгарт, Синделфинген, Улм, Фаинген Енц и околината.

Професорката Мицева вчера во просториите на Агенцијата за иселеништво, пред заминување за Германија имаше работна средба со директорот Никола Шалваринов.

Катица Мицева своето работно искуство, како професор по македонски јазик и литература го започнува во 1990 до 2003 година во Основно училиште „Кирил и Методиј” во Иловица, од 2005 до 2015 година во Општинско училиште „Видое Подгорец” во Колешино,а од 2015 година до денес во СОУ „Никола Карев” во Струмица исто така како професор по македонски јазик и литература.

Катица Мицева говори англиски, српско-хрватски и германски јазик. Нејзината богата биографија се надополнува и со сертифицирани знаења во ИТ секторот. Во 2007 Certificate for successful application and integration of Information and Communication Technology in the instruction process at the primary school level. Истата година и Certificate for successfully completing the Primary School Teachers training and demonstrating practical knowledge in Innovative Use of ICT in Primary Schools, како и сертификат за Regional Workshop on Education and Decentralization for the Local Stakeholders. Една година подоцна Мицева, учествува во Проект за модернизација на образованието: Техники за учење и настава, нови методи, интерактивно учење и наставa.
Покрај ова, Мицева има богата биографија и во делот на стекнати дипломи, 2008 - Освоена втора награда на конкурсот за литературни состави посветен на општина Струмица -(категорија возрасни автори), истата година, автор на стихозбирката „Своја” - избрана за најдобра книга на Караманови средби во Радовиш, а година подоцна го заврши семинарот за Брзо читање.
Во својата богата биографија, Катица Мицева ќе запише и голем број на благодарници и сертификати за учество на семинари и настани кои се од интерес на македонскиот јазик и литература.

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Танчерките „Mantock“ ќе ја отворат големата „опенфестовска“ сцена на плоштадот

Танчерките „Mantock“ ќе ја отворат големата „опенфестовска“ …

Авг 17, 2018 Струмица

Од вечерва започнуваат долгоочекуваните концерти на македонските, балканските и светски музички гости. Големата ОПЕН фест сцена ќе биде активна од 21:...

Вечерва финалето во одбојка на песок

Вечерва финалето во одбојка на песок

Авг 17, 2018 Струмица

Веќе трет ден на спортското игралиште во ООУ „Сандо Масев“ во Струмица се одржува Турнир во одбојка на песок за девојчиња, во организација на училишни...

И првиот човек на струмичката полиција во трка за наследник на Велковски

И првиот човек на струмичката полиција во трка за наследник …

Авг 17, 2018 Струмица

Првиот човек на скопската полиција Тони Јакимовски е најспоменуваното име за наследник на сменетиот Лазо Велковски во Бирото за јавна безбедност. Иако...

Во пожар во Старо Коњарево изгореа крави, телиња, механизација

Во пожар во Старо Коњарево изгореа крави, телиња, механизаци…

Авг 16, 2018 Ново Село

Доцна попладнево во селото Старо Коњарево, општина Ново Село, избувнал пожар кој зафатил три објекти, во кои имало добиток и механизација. Според наш...

Денеска и утре турнир во одбојка на песок во ООУ „Сандо Масев“

Денеска и утре турнир во одбојка на песок во ООУ „Сандо Масе…

Авг 16, 2018 Струмица

Денеска и утре на одбојкарското игралиште во дворот на ООУ „Сандо Масев“ во Струмица ќе се одржува Турнир во одбојка на песок за девојчиња. Турнирот е...

Пријавете се за учество на „Street Basket – Владевци 2018“

Пријавете се за учество на „Street Basket – Владевци 2018“

Авг 16, 2018 Веб Билборд

Во тек е пријавувањето за учество на традиционалниот турнир во улична кошарка „Street Basket – Владевци 2018“, кој ќе се одржи во пресрет на големиот ...

Три дена до градското дерби, Балдовалиев и Стојков очекуваат полн стадион, добар меч

Три дена до градското дерби, Балдовалиев и Стојков очекуваат…

Авг 16, 2018 Струмица

Се наближува второто коло за двата струмички фудбалски клубови Беласица и Академија Пандев кои во недела ќе играат дерби на стадионот Младост. Натпрев...

Кузмановска: Членството во ЕУ носи огромни придобивки во земјоделството

Кузмановска: Членството во ЕУ носи огромни придобивки во зем…

Авг 16, 2018 Струмица

„Влегуваме во пазар од 500 милиони потрошувачи, што е многу важно, затоа што тоа ќе го олесни и ќе го зголеми извозот на нашите производи“ - истакна д...