Почина професорот и естраден уметник Тони Михајлов

Петок, 06 Јули 2018

Утринава по долго боледување на 36-годишна возраст почина професорот по хармоника во Музичкото училиште „Боро Џони“, Тони Михајлов, меѓу струмичани познат како дел од музичкиот бенд „Тони, Мац и Кире“.

Велат вистинските луѓе носат сонце во градите. Сонце што знае да стопли, знае да помилува. Тони беше сонце што не заоѓа, сонце што секогаш стои горе високо и осветлува, помагајќи им на заталканите да ја пронајдат патеката. Да препознаете човек меѓу луѓето е дарба, но да бидеш човек е благослов. Тој благослов го носеше Тони во душата како фенер што ја разбуткува темнината. ТИ БЛАГОДАРИМЕ ТОНИ ЗАШТО БЕШЕ НАША СВЕТЛИНА, НАШ БЛАГОСЛОВ, А НАЈМНОГУ ОД СЕ' БЕШЕ ЧОВЕК“ - стои во последната порака од колегите на Тони, вработените во ОМУ „Боро Џони“.

Во чест на Тони Михајлов, утре во 10:00 часот во концертната сала на Музичкото училиште „Боро Џони“ во Струмица ќе се одржи комеморативна седница. Посмртните останки на Тони ќе бидат изложени од 11:00 до 13:00 часот во капелата на Градските гробишта во Струмица, а погребот ќе се изврши во 13:00 часот.

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Полицијата со акциски контроли на возачите на мотори

Полицијата со акциски контроли на возачите на мотори

Јул 21, 2018 Струмица

Со акциска контрола на кружниот тек кај булеварот „Маршал Тито“, СВР Струмица и мото-клубот Авантура Тим од Струмица вчера ги советуваа возачите на мо...

Kонсултативна средба за Иловица-Штука: Цијанид и сулфурна киселина нема да се користи, ќе се формира независно тело за мониторинг

Kонсултативна средба за Иловица-Штука: Цијанид и сулфурна ки…

Јул 21, 2018 Струмица

Повеќе од четири часа траела консултативната средба за искажување ставови, факти заложби поврзани со проектот за развој на рудникот за бакар и злато в...

Денеска и утре во Струмица одбојка на песок

Денеска и утре во Струмица одбојка на песок

Јул 21, 2018 Струмица

Денеска и утре на тениското игралиште до базенот „Аквариус“ во Струмица се одржува турнир во одбојка на песок - „Volleyball Summer 2018 Strumica“. Дв...

Владата ги седна на маса засегнатите страни за рудникот Иловица, надвор активистите со пароли против

Владата ги седна на маса засегнатите страни за рудникот Илов…

Јул 20, 2018 Струмица

Вечерва претставници на Владата на Република Македонија, предводени од премиерот Зоран Заев, заедно со претставници на „Еуромакс“ и граѓанските активи...

Заврши реконструкцијата на патот Струмица - Берово

Заврши реконструкцијата на патот Струмица - Берово

Јул 20, 2018 Струмица

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески денеска информираше дека е завршена реконструкцијата на делници од патот Струмица-Берово. Двете делни...

Градоначалникот Јаневски одржа работна средба со министерот Сугарески

Градоначалникот Јаневски одржа работна средба со министерот …

Јул 20, 2018 Струмица

Заедничките проекти во решавањето на инфраструктурните проблеми во општина Струмица, беа главната тема за разговор на средбата која градоначалникот Ко...

Тимот на Алма БП од Гевгелија најдобар на Уличен Баскет 2018

Тимот на Алма БП од Гевгелија најдобар на Уличен Баскет 2018

Јул 20, 2018 Струмица

Тимот на Алма БП од Гевгелија најдобар на годинашниот Уличен Баскет, второто место го освоија Лукас Трејд од Радовиш, а бронзата ја доби тимот на Пице...

Книгата на Иван Котев ја насмеа публиката до солзи

Книгата на Иван Котев ја насмеа публиката до солзи

Јул 20, 2018 Струмица

Никој не остана рамнодушен на стиховите од книгата на Иван Котев, „Играле моми по месечина“, која синоќа во Центарот за култура во Струмица беше промо...