Советот на општина Струмица направи ребаланс на буџетот

Вторник, 12 Јуни 2018

На предлог на градоначалникот Коста Јаневски, Советот на општина Струмица денеска на 11-та седница ги донесе измените и дополнувањата на тековниот буџет.

Според образложението на градоначалникот, потребата од овој ребаланс се наметна поради доставените барања од буџетските корисници на буџетот на општина Струмица, пред се на буџетските корисници кои се финансираат со блок-дотации, за нивното непречено работење и со наметнување на некои нови приоритети на граѓаните за кои е неопходно усогласување на донесените буџетски програми.

Измените и дополнувањата во буџетот отворија долга дискусија помеѓу советниците на ВМРО-ДПМНЕ, градоначалникот Јаневски и известителот, раководителот на Одделението за финансии, Ема Граматикова.

Ели Панова бараше одговори зошто се одземаат големи суми од веќе предвидените капитални проекти, а се додаваат за стоки и услуги.

Градоначалникот вели дека со овој ребаланс се пренаменуваат средствата во програмите на посебниот дел на расходите со што во некои програми ставките се зголемуваат за сметка на други, но и во вкупниот износ на расходите кај блок дотации. Во основниот буџет вкупните приходи и расходи остануваат непроменети, се врши само пренамена меѓу програмите во колоната буџет.

Мислам дека оваа седница беше многу корисна за граѓаните на општина Струмица, бидејќи градоначалникот Коста Јаневски убаво го образложи ребалансот на буџетот на општина Струмица и се надевам дека во наредниот период, општина Струмица како и досега во проекти ќе биде водечка општина во Република Македонија“ - рече по седницата претседателот на Советот на општина Струмица, Марјан Даскаловски.

Денеска на дневен ред беа и годишните планови за вработување за сите средни и основни училишта, извештаите за работата на јавните претпријатија „Паркиралишта Струмица“ и „Струмица Гас“.

На седницата беа усвоени и повеќе предлог програми, одлуки и планови од повеќе области.

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Танчерките „Mantock“ ќе ја отворат големата „опенфестовска“ сцена на плоштадот

Танчерките „Mantock“ ќе ја отворат големата „опенфестовска“ …

Авг 17, 2018 Струмица

Од вечерва започнуваат долгоочекуваните концерти на македонските, балканските и светски музички гости. Големата ОПЕН фест сцена ќе биде активна од 21:...

Вечерва финалето во одбојка на песок

Вечерва финалето во одбојка на песок

Авг 17, 2018 Струмица

Веќе трет ден на спортското игралиште во ООУ „Сандо Масев“ во Струмица се одржува Турнир во одбојка на песок за девојчиња, во организација на училишни...

И првиот човек на струмичката полиција во трка за наследник на Велковски

И првиот човек на струмичката полиција во трка за наследник …

Авг 17, 2018 Струмица

Првиот човек на скопската полиција Тони Јакимовски е најспоменуваното име за наследник на сменетиот Лазо Велковски во Бирото за јавна безбедност. Иако...

Во пожар во Старо Коњарево изгореа крави, телиња, механизација

Во пожар во Старо Коњарево изгореа крави, телиња, механизаци…

Авг 16, 2018 Ново Село

Доцна попладнево во селото Старо Коњарево, општина Ново Село, избувнал пожар кој зафатил три објекти, во кои имало добиток и механизација. Според наш...

Денеска и утре турнир во одбојка на песок во ООУ „Сандо Масев“

Денеска и утре турнир во одбојка на песок во ООУ „Сандо Масе…

Авг 16, 2018 Струмица

Денеска и утре на одбојкарското игралиште во дворот на ООУ „Сандо Масев“ во Струмица ќе се одржува Турнир во одбојка на песок за девојчиња. Турнирот е...

Пријавете се за учество на „Street Basket – Владевци 2018“

Пријавете се за учество на „Street Basket – Владевци 2018“

Авг 16, 2018 Веб Билборд

Во тек е пријавувањето за учество на традиционалниот турнир во улична кошарка „Street Basket – Владевци 2018“, кој ќе се одржи во пресрет на големиот ...

Три дена до градското дерби, Балдовалиев и Стојков очекуваат полн стадион, добар меч

Три дена до градското дерби, Балдовалиев и Стојков очекуваат…

Авг 16, 2018 Струмица

Се наближува второто коло за двата струмички фудбалски клубови Беласица и Академија Пандев кои во недела ќе играат дерби на стадионот Младост. Натпрев...

Кузмановска: Членството во ЕУ носи огромни придобивки во земјоделството

Кузмановска: Членството во ЕУ носи огромни придобивки во зем…

Авг 16, 2018 Струмица

„Влегуваме во пазар од 500 милиони потрошувачи, што е многу важно, затоа што тоа ќе го олесни и ќе го зголеми извозот на нашите производи“ - истакна д...