Пилот проектот „Гаранција за млади“ за два месеци ги надмина очекувањата

Среда, 16 Мај 2018

Општина Струмица е дел од пилот проектот „Гаранција за млади“ кој на младите им овозможува можност за обука, преквалификација, основање сопствен бизнис, вработување или образовна надградба. Како што информираше министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска на вчерашниот Отворен ден со млади невработени лица, програмата за два месеци ги надмина очекувањата.

„Почнуваме со увид во состојбите во Струмица, затоа што оваа програма ги надмина нашите очекувања и за само два месеца се вклучени 700 лица во трите градови, од кои 123 веќе се во работен однос“ - истакна Царовска.

На Отворениот ден со млади невработени лица кој се одржа вчера во Домот на АРМ зборуваше и градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски кој истакна дека општината во целост го поддржува овој проект преку кој младите ќе го најдат своето место во општеството и полесно ќе ги понудат своите способности.

„Ние ги поддржуваме таквите проекти, бидејќи ги ветивме. Ме радува што првите резултати се охрабрувачки и ветувачки и продолжуваме понатаму со исто темпо со цел младите да го најдат своето место во општеството и полесно да ги понудат своите способности и да можат да бидат креативни учесници во подобрата иднина за сите“ - рече градоначалникот Коста Јаневски.

Министерката Мила Царовска информираше дека за 640 млади луѓе вклучени во проектот веќе е направен индивидуален план за вработување, а 220 веќе биле вклучени во други услуги за вработување како што се мотивациски обуки, обуки за барање работа, професионална ориентација и кариерно советување. Исто така, од пријавените, 123 млади лица веќе се во работен однос, а останатите 60 проценти аплицирале за некои од програмите или мерките за вработување.

Овој пилот проект има за цел на млади лица на возраст од 15 до 29 години во период од четири месеци да им обезбеди шанса за вработување, континуирано образование и обука или практиканство. Истиот се спроведува од Министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување на Македонија и Националниот младински совет на Македонија, а е финансиски поддржан и од Швајцарската амбасада во Скопје. /К.Ѓ./

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Танчерките „Mantock“ ќе ја отворат големата „опенфестовска“ сцена на плоштадот

Танчерките „Mantock“ ќе ја отворат големата „опенфестовска“ …

Авг 17, 2018 Струмица

Од вечерва започнуваат долгоочекуваните концерти на македонските, балканските и светски музички гости. Големата ОПЕН фест сцена ќе биде активна од 21:...

Вечерва финалето во одбојка на песок

Вечерва финалето во одбојка на песок

Авг 17, 2018 Струмица

Веќе трет ден на спортското игралиште во ООУ „Сандо Масев“ во Струмица се одржува Турнир во одбојка на песок за девојчиња, во организација на училишни...

И првиот човек на струмичката полиција во трка за наследник на Велковски

И првиот човек на струмичката полиција во трка за наследник …

Авг 17, 2018 Струмица

Првиот човек на скопската полиција Тони Јакимовски е најспоменуваното име за наследник на сменетиот Лазо Велковски во Бирото за јавна безбедност. Иако...

Во пожар во Старо Коњарево изгореа крави, телиња, механизација

Во пожар во Старо Коњарево изгореа крави, телиња, механизаци…

Авг 16, 2018 Ново Село

Доцна попладнево во селото Старо Коњарево, општина Ново Село, избувнал пожар кој зафатил три објекти, во кои имало добиток и механизација. Според наш...

Денеска и утре турнир во одбојка на песок во ООУ „Сандо Масев“

Денеска и утре турнир во одбојка на песок во ООУ „Сандо Масе…

Авг 16, 2018 Струмица

Денеска и утре на одбојкарското игралиште во дворот на ООУ „Сандо Масев“ во Струмица ќе се одржува Турнир во одбојка на песок за девојчиња. Турнирот е...

Пријавете се за учество на „Street Basket – Владевци 2018“

Пријавете се за учество на „Street Basket – Владевци 2018“

Авг 16, 2018 Веб Билборд

Во тек е пријавувањето за учество на традиционалниот турнир во улична кошарка „Street Basket – Владевци 2018“, кој ќе се одржи во пресрет на големиот ...

Три дена до градското дерби, Балдовалиев и Стојков очекуваат полн стадион, добар меч

Три дена до градското дерби, Балдовалиев и Стојков очекуваат…

Авг 16, 2018 Струмица

Се наближува второто коло за двата струмички фудбалски клубови Беласица и Академија Пандев кои во недела ќе играат дерби на стадионот Младост. Натпрев...

Кузмановска: Членството во ЕУ носи огромни придобивки во земјоделството

Кузмановска: Членството во ЕУ носи огромни придобивки во зем…

Авг 16, 2018 Струмица

„Влегуваме во пазар од 500 милиони потрошувачи, што е многу важно, затоа што тоа ќе го олесни и ќе го зголеми извозот на нашите производи“ - истакна д...