ФК Беласица во сабота ќе го игра последниот натпревар во Втората лига

Вторник, 15 Мај 2018

По 12 години, најстариот фудбалски клуб во Струмица, од дното, играјќи во третата и втората лига, повторно ќе се искачи на тронот и ќе заигра во Првата македонска фудбалска лига, помеѓу најдобрите клубови во државата. Оваа сабота со почеток во 16:30 часот, ФК Беласица ќе го игра својот последен натпревар во Втората лига против ФК Брегалница од Штип.

ФК Беласица последен пат беше во првата лига во 2006 година, а наредните години беа исто така катастрофални. Таа отпадна и од Втората лига и играше во најниската фудбалска лига во државата.

Пред три години клубот го купи Славчо Васков - Пинда, по што следуваше повторно враќање на клубот во Втората лига за конечно пред една недела со победата над ФК Кожуф со дури 6 голови, ФК Беласица да го осигури влезот во македонската фудбалска елита.

Со влегувањето на ФК Беласица во Првата македонска фудбалска лига, Струмица ќе има два клубови во најелитното фудбалско натпреварување, со што струмичани повторно ќе може да уживаат во градско дерби помеѓу ФК Беласица и ФК Академија Пандев.

Навивачката група Ајдуци која верно ја следеше ФК Беласица низ целата сезона најавува собир пред натпреварот за сите навивачи на ФК Беласица, кај езерцето во Градскиот парк со почеток во 15:00 часот, а со цел организирано навивање за последниот натпревар во Втората лига на клубот. /К.Ѓ./

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Вечерва Денови на маргинализирани уметности во Струмица

Вечерва Денови на маргинализирани уметности во Струмица

Окт 17, 2018 Струмица

„Денови на маргинализирани уметности“, посветен на сатирата, афоризмот и карикатурата, што ќе се одржи вечерва во 19:00 часот во фоајето на Центарот з...

Уништена урбаната опрема во Бежански парк

Уништена урбаната опрема во Бежански парк

Окт 16, 2018 Струмица

Непознати сторители дивееле во малиот „Бежански парк“ кај ЕВН Македонија, познат како „Паркот на децата – бегалци“. Ја уништиле урбаната опрема, клупи...

Струмица дел од акцијата „Нахрани 10.000“

Струмица дел од акцијата „Нахрани 10.000“

Окт 16, 2018 Струмица

На два пункта, пред маркетот „Тинекс“ и пред влезот на ТЦ „Глобал“, струмичани донираат храна, покажуваајќи ја својата хуманост, по повод 16 октомври...

Се одржа завршната Конференција од проектот за реконструкција на Детската градинка „Сонце“ во Ново Село

Се одржа завршната Конференција од проектот за реконструкциј…

Окт 15, 2018 Струмица

Денеска во малата сала на ресторанот „Сонце“, Општина Ново Село ја одржа завршната Конференција, како дел од активностите од проектот со референтен бр...

Утре во Струмица донаторска акција „Нахрани 10.000“

Утре во Струмица донаторска акција „Нахрани 10.000“

Окт 15, 2018 Струмица

Сите хумани граѓани и компании може да донираат храна во рамки на акцијата „Нахрани 10.000“, која ќе се одржи утре, 16 октомври, по повод Светскиот де...

Дејанчо Ефтимов „За слободата, владеење на правото и правната држава“

Дејанчо Ефтимов „За слободата, владеење на правото и правнат…

Окт 15, 2018 Струмица

Вчера во Ново Село, во организација на Унија на млади сили при ВМРО-ДПМНЕ, се одржа трибина на тема: „За слободата, владеење на правото и правната држ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Тарик Филиповиќ со Ќиро доаѓа во Струмица

ЕКСКЛУЗИВНО: Тарик Филиповиќ со Ќиро доаѓа во Струмица

Окт 15, 2018 Струмица

Македонската публика го засака пред 15 години кога со квизот „Кој сака да биде милионер“ го доби и прекарот „хрватскиот милионер“. Тарик Филиповиќ, ед...

Во неизвесен натпревар до последната секунда струмичките ракометари со  победа 27:26 против „Младост 09“

Во неизвесен натпревар до последната секунда струмичките рак…

Окт 15, 2018 Струмица

Ракометарите на „Астраион“ ги нижат своите победи во Првата ракометна лига на Македонија. Го имат и најдобриот стрелец, Иванче Ончев, кој со 38 погодо...