Одржан Регионалниот натпревар „Детски семафор 2018“

Вторник, 15 Мај 2018

Во организација на Општинскиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата од Струмица, под покровителство на градоначалникот и Советот на општина Струмица, со поддршка од МВР - Сектор сообраќај Струмица, во ООУ „Видое Подгорец“ од Струмица се одржа Регионалниот натпревар за учениците од основните училишта од општините Струмица, Валандово, Гевгелија и Богданци.

Од четирите општински екипи, кои зедоа учество на натпреварот, во категорија на мала група се натпреваруваа 16 ученици, а во категорија на голема група 8 ученици. По завршувањето на теоретскиот дел, решавање тестови од сообраќајот по електронски пат, како и по практичниот дел во вешто возење велосипед на полигонот, во екипна конкуренција првото место и припадна на екипата од Гевгелија, со најмногу натпреварувачи кои си здобија со правото да учествуваат на државниот натпревар, кој ќе се одржи на 20 мај 2018 година, во Скопје.

Во поединечна конкуренција, мала група женски, првото место и припадна на Вероника Василева од ООУ „Маршал Тито“ од Муртино, општина Струмица, второто место го освои Февронија Панова од ООУ „Кирил и Методиј“ од Стојаково, општина Богданци, а третото за Јованка Ѓоревска од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија.

Кај малата група машки, првото место го освои Александар Ристов, од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија, второто место му припадна на Симеон Цунев од ООУ „Сандо Масев“ од Струмица, а третото место го освои Благоја Милошовски од ООУ „Петар Мусев“ од Богданци.

Големата група женски со првото место ја предводеше Теодора Николовска, од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци, општина Гевгелија, второто место го доби Сара Стојанова од ООУ „Сандо Масев“ од Струмица, а третото место го освои Марина Мојсова од ООУ „Кирил и Методиј“ од Стојаково, општина Богданци.

Во големата група машки, во поединечна конкуренција првото место му припадна на Трајче Динев од ООУ „Владо Кантарџиев“ од Гевгелија, второто место го освои Бранко Партинов од ООУ „Сандо Масев“ од Струмица, а третото место за Иван Киров од „Кирил и Методиј“ од Стојаково, општина Богданци.

На државниот натпревар ќе учествуваат: Трајче Динев од ООУ „Владо Кантарџиев“ од Гевгелија, Теодора Николовска од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци (општина Гевгелија), Александар Ристов од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија, Симеон Цунев од ООУ „Сандо Масев“ од Струмица, Вероника Василева од ООУ „Маршал Тито“ од Муртино (општина Струмица) и Февронија Панова од ООУ „Кирил и Методиј“ од Стојаково (општина Богданци).

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Танчерките „Mantock“ ќе ја отворат големата „опенфестовска“ сцена на плоштадот

Танчерките „Mantock“ ќе ја отворат големата „опенфестовска“ …

Авг 17, 2018 Струмица

Од вечерва започнуваат долгоочекуваните концерти на македонските, балканските и светски музички гости. Големата ОПЕН фест сцена ќе биде активна од 21:...

Вечерва финалето во одбојка на песок

Вечерва финалето во одбојка на песок

Авг 17, 2018 Струмица

Веќе трет ден на спортското игралиште во ООУ „Сандо Масев“ во Струмица се одржува Турнир во одбојка на песок за девојчиња, во организација на училишни...

И првиот човек на струмичката полиција во трка за наследник на Велковски

И првиот човек на струмичката полиција во трка за наследник …

Авг 17, 2018 Струмица

Првиот човек на скопската полиција Тони Јакимовски е најспоменуваното име за наследник на сменетиот Лазо Велковски во Бирото за јавна безбедност. Иако...

Во пожар во Старо Коњарево изгореа крави, телиња, механизација

Во пожар во Старо Коњарево изгореа крави, телиња, механизаци…

Авг 16, 2018 Ново Село

Доцна попладнево во селото Старо Коњарево, општина Ново Село, избувнал пожар кој зафатил три објекти, во кои имало добиток и механизација. Според наш...

Денеска и утре турнир во одбојка на песок во ООУ „Сандо Масев“

Денеска и утре турнир во одбојка на песок во ООУ „Сандо Масе…

Авг 16, 2018 Струмица

Денеска и утре на одбојкарското игралиште во дворот на ООУ „Сандо Масев“ во Струмица ќе се одржува Турнир во одбојка на песок за девојчиња. Турнирот е...

Пријавете се за учество на „Street Basket – Владевци 2018“

Пријавете се за учество на „Street Basket – Владевци 2018“

Авг 16, 2018 Веб Билборд

Во тек е пријавувањето за учество на традиционалниот турнир во улична кошарка „Street Basket – Владевци 2018“, кој ќе се одржи во пресрет на големиот ...

Три дена до градското дерби, Балдовалиев и Стојков очекуваат полн стадион, добар меч

Три дена до градското дерби, Балдовалиев и Стојков очекуваат…

Авг 16, 2018 Струмица

Се наближува второто коло за двата струмички фудбалски клубови Беласица и Академија Пандев кои во недела ќе играат дерби на стадионот Младост. Натпрев...

Кузмановска: Членството во ЕУ носи огромни придобивки во земјоделството

Кузмановска: Членството во ЕУ носи огромни придобивки во зем…

Авг 16, 2018 Струмица

„Влегуваме во пазар од 500 милиони потрошувачи, што е многу важно, затоа што тоа ќе го олесни и ќе го зголеми извозот на нашите производи“ - истакна д...