Хорот, бендот на гимназијата и оркестарот на „Никола Вапацаров“ први на Државниот натпревар

Понеделник, 14 Мај 2018

Викендот во Центарот за култура „25 мај“ во Валандово се одржа Државниот натпревар на младински хорови, оркестри и бендови од основните и средните училишта.

Хорот на СОУ „Јане Сандански“ од Струмица, под менторство на професорката Анита Станковска и бендот од оваа средно ичилиште под менторство на професорот Денис Кирчанов, се покажаа како најдобри и ги освоија првите награди во нивната категорија, додека кај основците, оркестарот на ООУ „Никола Вапцаров“ од Струмица под менторство на наставничката Милена Ристовска го освои првото место.

Тие се пласираа за учество на овие државни натпревари откако на регионалните смотри кои се одржаа минатиот месец во Домот на АРМ во Струмица, успешно се пласираа меѓу трите најдобри од регионот, каде што имаа конкуренција од вкупно 16 училишта.

Целта на овие државни и регионални натпревари е да се согледа квалитетот на хорското пеење како и музицирањето на хоровите, оркестрите и бендовите во основните и средните училишта во државата. Истите се организирани од Здружението на музички педагози на Република Македонија, а на годинашните државни натпревари учествуваа 21 хор, 17 оркестри од основни училишта и 7 бендови од средни училишта. /К.Ѓ./

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„Електро-М“ има потреба од електричар и водоинсталатер

„Електро-М“ има потреба од електричар и водоинсталатер

Мај 27, 2018 Веб Билборд

Фирмата „Електро-М“ од Струмица има потреба од електричар и водоинсталатер со работно искуство. Подетални информации и пријавување на: 070/253-256. ...

Марјан Петров рамо до рамо со планетарниот Мејкап артист Марио Дедиванович

Марјан Петров рамо до рамо со планетарниот Мејкап артист Мар…

Мај 27, 2018 Магазин

Струмичкиот стилист Марјан Петров, полека но сигурно го искачува врвот на професионалци, кога станува збор за Makeup artist. На настанот The Master C...

Автомобил се преврте кај „Разнопромет АС“

Автомобил се преврте кај „Разнопромет АС“

Мај 26, 2018 Струмица

Сообраќајна незгода се случи вечерва пред 20-тина минути на булеварот „Гоце Делчев“ во Струмица, кај „Разнопромет АС“. Автомобил излетал од патот и с...

Бутик „ИМИЏ-М“ има потреба од девојка за работа

Бутик „ИМИЏ-М“ има потреба од девојка за работа

Мај 26, 2018 Веб Билборд

Бутик „ИМИЏ-М“ има потреба од девојка за работа во бутикот со работно искуство. Пријавување директно во бутикот, кој се наоѓа на први кат во ТЦ „Глоба...

Пакистански мигранти фатени кај Костурино

Пакистански мигранти фатени кај Костурино

Мај 26, 2018 Струмица

Група од 25 пакистански мигранти рано утринава биле фатени од страна на полицијата во близина на селото Костурино откако неколку лица ги товарале во д...

Гордата мајка Благица Калева победи на Фолк Фест „Валандово 2018“

Гордата мајка Благица Калева победи на Фолк Фест „Валандово …

Мај 26, 2018 Магазин

Валандовчанката од Струмица, Благица Калева е победник на 33-от фестивал на македонски новосоздадени песни „Фолк Фест Валандово 2018“, со песната „Гор...

Да им помогнеме на Давид и Катерина Рујковски

Да им помогнеме на Давид и Катерина Рујковски

Мај 25, 2018 Магазин

10-годишниот Давид и 13-годишната Катерина имаат оштетен вид и за да можат да го завршат своето образование нормално, потребни им се специјални ТВ луп...

Во Струмица пристигна автобусот на европската кампања за минимални приходи

Во Струмица пристигна автобусот на европската кампања за мин…

Мај 25, 2018 Струмица

Кампањата за минимални приходи која е во организација на Европската мрежа за минимални приходи има за цел преку турнеја со автобус во 64 дена да посет...