Педесеттина ученици се отпишале од основните училишта во Струмица

Недела, 15 Април 2018

51 ученик од основното образование во деветте основни училишта на територијата на општина Струмица, на почетокот на второто полугодие ја напуштиле наставата, односно нивните родители ги отпишале од училиштата. Информацијата ни ја потврди и Општинскиот просветен инспектор при општина Струмица, Зоран Узунов.

Како што ни рече Узунов, причина за отпишување на овие ученици, според изјавите на родителите е заминување на семејството на работа во странство.

На 1 септември 2017 година, 5075 ученици од прво до деветто одделение започнале да ја следат наставата од учебната 2017/2018 година, второто полугодие на 22 јануари го започнале 5024 ученици.

Најмногу ученици кои го напуштиле училиштето е забелажно во одделенската настава, односно од прво до петто одделение се отпишале 35 ученици, додеката во предметната настава од шесто до деветто одделение 16 ученици.

Според изјавите на родителите, кои барале да ги отпишат своите деца од училиштата, 24 деца - ученици со нивните семејства заминале во Словенија, 9 во Италија по 7 во Германија и Австрија, тројца во Швајцарија и едно во Англија.

Овие бројки за отпишување ученици од основното образование поради иселување во друга држава е само на територијата на општина Струмица, додека бројката од поранешната стара општина Струмица, односно и општините Василево, Босилово и Ново Село, е многу поголема. /Р.Ѓ./

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Полицијата со акциски контроли на возачите на мотори

Полицијата со акциски контроли на возачите на мотори

Јул 21, 2018 Струмица

Со акциска контрола на кружниот тек кај булеварот „Маршал Тито“, СВР Струмица и мото-клубот Авантура Тим од Струмица вчера ги советуваа возачите на мо...

Kонсултативна средба за Иловица-Штука: Цијанид и сулфурна киселина нема да се користи, ќе се формира независно тело за мониторинг

Kонсултативна средба за Иловица-Штука: Цијанид и сулфурна ки…

Јул 21, 2018 Струмица

Повеќе од четири часа траела консултативната средба за искажување ставови, факти заложби поврзани со проектот за развој на рудникот за бакар и злато в...

Денеска и утре во Струмица одбојка на песок

Денеска и утре во Струмица одбојка на песок

Јул 21, 2018 Струмица

Денеска и утре на тениското игралиште до базенот „Аквариус“ во Струмица се одржува турнир во одбојка на песок - „Volleyball Summer 2018 Strumica“. Дв...

Владата ги седна на маса засегнатите страни за рудникот Иловица, надвор активистите со пароли против

Владата ги седна на маса засегнатите страни за рудникот Илов…

Јул 20, 2018 Струмица

Вечерва претставници на Владата на Република Македонија, предводени од премиерот Зоран Заев, заедно со претставници на „Еуромакс“ и граѓанските активи...

Заврши реконструкцијата на патот Струмица - Берово

Заврши реконструкцијата на патот Струмица - Берово

Јул 20, 2018 Струмица

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески денеска информираше дека е завршена реконструкцијата на делници од патот Струмица-Берово. Двете делни...

Градоначалникот Јаневски одржа работна средба со министерот Сугарески

Градоначалникот Јаневски одржа работна средба со министерот …

Јул 20, 2018 Струмица

Заедничките проекти во решавањето на инфраструктурните проблеми во општина Струмица, беа главната тема за разговор на средбата која градоначалникот Ко...

Тимот на Алма БП од Гевгелија најдобар на Уличен Баскет 2018

Тимот на Алма БП од Гевгелија најдобар на Уличен Баскет 2018

Јул 20, 2018 Струмица

Тимот на Алма БП од Гевгелија најдобар на годинашниот Уличен Баскет, второто место го освоија Лукас Трејд од Радовиш, а бронзата ја доби тимот на Пице...

Книгата на Иван Котев ја насмеа публиката до солзи

Книгата на Иван Котев ја насмеа публиката до солзи

Јул 20, 2018 Струмица

Никој не остана рамнодушен на стиховите од книгата на Иван Котев, „Играле моми по месечина“, која синоќа во Центарот за култура во Струмица беше промо...