ФК „Реал“ од Ниш најдобри на првиот турнир во чест на Филип Лазаревски

Сабота, 14 Април 2018

Од 11 до 14 април во Струмица се одржа првиот меморијален меѓународен фудбалски турнир „Филип Лазаревски 2018“, во организација на ФК „Академија Пандев“, а со поддршка на Општина Струмица и Фудбалската Федерација на Македонија.

Најдобри на овој меморијален турнир беа младите фудбалери на „Реал“ од Ниш, Србија, освојувајќи го првото место. Но од оваа екипа беа прогласени и најдобриот играч, Никола Новковиќ и најдобриот стрелец, Вукашин Богдановиќ со 5 постигнати голови. За најдобар голман е прогласен голманот на ФК „Вардар“ од Скопје, Матеј Величковски.

Второто место го освои екипата на ФК „Вардар“, а на третото место се пласира екипата на ФК „Лудогорец“ од Бугарија.

На првиот меморијален турнир во чест на младиот фудбалер Филип Лазаревски, член на ФК „Академија Пандев“, репрезентативец на Македонија до 15 години и член на ФФМ - УЕФА фудбалската академија, кој трагично загина минатата година на 14 април на патот Банско - Габрово, учествуваа шест екипи, и тоа: ФК „Академија Пандев“, ФК „Беласица“, ФК „Вардар“, ФК „Реал“ Ниш, ФК „Лудогорец“ и Фудбалската селекција на Македонија.

Од ФК „Академија Пандев“ најавуваат дека овој меморијален турнир традиционално ќе се одржува секоја година во месец април во чест и сеќавање на Филип. /Р.Ѓ./

ФОТОГАЛЕРИЈА

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Финалето од Купот меѓу Шкендија и Пелистер на 23 мај во Струмица

Финалето од Купот меѓу Шкендија и Пелистер на 23 мај во Стру…

Апр 24, 2018 Струмица

Финалето од Купот на Македонија меѓу Шкендија и Пелистер ќе се одигра на 23 мај на стадионот „Младост“ во Струмица со почеток од 20 часот. Иако, бито...

Работна средба на „општинарите“ со невладината организација „Сонце“

Работна средба на „општинарите“ со невладината организација …

Апр 24, 2018 Струмица

Преку Програмата ROMACTED - „Промовирање на добро управување и зајакнување на Ромите на локално ниво“, која е заедничка Програма на Европската Унија (...

Претстава „моМЕНТАЛНО“ | Четврток, 26 април | 20:00 часот | НУЦК „Антон Панов“ Струмица

Претстава „моМЕНТАЛНО“ | Четврток, 26 април | 20:00 часот | …

Апр 24, 2018 Најава

Здружението за среќа „Говор на Радоста“ во четврток, со почеток во 20:00 часот ќе ја изведе драмската претстава „моМЕНТАЛНО“. Станува збор за претста...

Слаткарницата „Sugarland“ има потреба од возач

Слаткарницата „Sugarland“ има потреба од возач

Апр 24, 2018 Веб Билборд

Слаткарницата „Sugarland“ од Струмица има потреба од возач со положен возачки испит „Б категорија“. Подетални информации и пријавување во слаткарницат...

СОУ „Јане Сандански“ - мајстори за мјузикли!

СОУ „Јане Сандански“ - мајстори за мјузикли!

Апр 24, 2018 Струмица

Мала е „големата“ сала во Центарот за култура „Антон Панов“, посебно за концерти и манифестации организирани од средното општинско училиште „Јане Санд...

Авторскиот труд „Дипломатска организација, дејност и професија“ и во Струмичката библиотека

Авторскиот труд „Дипломатска организација, дејност и професи…

Апр 23, 2018 Струмица

По повод меѓународниот Ден на книгата и авторските права, претставници на Унија на жени при Општински комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица ја посетија Гр...

Романтична хитовска вечер на „Струмица ОПЕН фестивал 2018“

Романтична хитовска вечер на „Струмица ОПЕН фестивал 2018“

Апр 23, 2018 Магазин

Момците од Нокаут ќе ги донесат најромантичните звуци на препознатливата сцена во градскиот парк на годинашното седмо издание на „Струмица ОПЕН фестив...

Во Струмичката библиотека одбележан меѓународниот Ден на книгата

Во Струмичката библиотека одбележан меѓународниот Ден на кни…

Апр 23, 2018 Струмица

Денеска во библиотеката „Благој Јанков Мучето“ во Струмица беше одбележан меѓународниот Ден на книгата и авторското право. Директорката на библиотека...