„Пандевци“ беа блиску до првото историско финале

Четврток, 12 Април 2018

Огромна шанса пропушти Академија Пандев да се пласира во првото историско финале за нив во Купот на Македонија.

Екипата на Академија Пандев успеа да направи голем пресврт против екипата на Пелистер во реваншот од полуфиналето на Купот на Македонија, се најде на чекор од финалето, но сепак на крајот во пенал серијата испушти огромна шанса да се пласира во големото финале.

Откако првото полувреме мина без голови, во второто полувреме Пелистер дојде до водство преку Марковски во 62-та минута, по што изгледаше дека натпреварот е решен.

Во 73-та минута Атанаскоски успеа да го израмни резултатот на 1:1, со што се влезе во мошне интересен период од натпреварот. „Пандевци“ бараа уште еден погодок со цел да го анулира резултатот од првиот натпревар (2:1 во корист на Пелистер).

Погодокот дојде во 90-та минута. Балдовалиев упати центаршут, а младиот Марио Крстовски ефектно со глава ја стресе мрежата на битолчани за 2:1, со што патникот во финалето мораше да се реши на пенали.

Во пенал серијата Академија Пандев имаше две меч топки кои не успеа да ги искористи, а сето тоа го казни Пелистер, кој на голот го имаше феноменалниот Петровски кој успеа ад одбрани пет казнени удари, а Ристе Маркоски го постигна голот вреден победа и финале за битолскиот клуб, за реприза на финалето од минатата година.

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Финалето од Купот меѓу Шкендија и Пелистер на 23 мај во Струмица

Финалето од Купот меѓу Шкендија и Пелистер на 23 мај во Стру…

Апр 24, 2018 Струмица

Финалето од Купот на Македонија меѓу Шкендија и Пелистер ќе се одигра на 23 мај на стадионот „Младост“ во Струмица со почеток од 20 часот. Иако, бито...

Работна средба на „општинарите“ со невладината организација „Сонце“

Работна средба на „општинарите“ со невладината организација …

Апр 24, 2018 Струмица

Преку Програмата ROMACTED - „Промовирање на добро управување и зајакнување на Ромите на локално ниво“, која е заедничка Програма на Европската Унија (...

Претстава „моМЕНТАЛНО“ | Четврток, 26 април | 20:00 часот | НУЦК „Антон Панов“ Струмица

Претстава „моМЕНТАЛНО“ | Четврток, 26 април | 20:00 часот | …

Апр 24, 2018 Најава

Здружението за среќа „Говор на Радоста“ во четврток, со почеток во 20:00 часот ќе ја изведе драмската претстава „моМЕНТАЛНО“. Станува збор за претста...

Слаткарницата „Sugarland“ има потреба од возач

Слаткарницата „Sugarland“ има потреба од возач

Апр 24, 2018 Веб Билборд

Слаткарницата „Sugarland“ од Струмица има потреба од возач со положен возачки испит „Б категорија“. Подетални информации и пријавување во слаткарницат...

СОУ „Јане Сандански“ - мајстори за мјузикли!

СОУ „Јане Сандански“ - мајстори за мјузикли!

Апр 24, 2018 Струмица

Мала е „големата“ сала во Центарот за култура „Антон Панов“, посебно за концерти и манифестации организирани од средното општинско училиште „Јане Санд...

Авторскиот труд „Дипломатска организација, дејност и професија“ и во Струмичката библиотека

Авторскиот труд „Дипломатска организација, дејност и професи…

Апр 23, 2018 Струмица

По повод меѓународниот Ден на книгата и авторските права, претставници на Унија на жени при Општински комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица ја посетија Гр...

Романтична хитовска вечер на „Струмица ОПЕН фестивал 2018“

Романтична хитовска вечер на „Струмица ОПЕН фестивал 2018“

Апр 23, 2018 Магазин

Момците од Нокаут ќе ги донесат најромантичните звуци на препознатливата сцена во градскиот парк на годинашното седмо издание на „Струмица ОПЕН фестив...

Во Струмичката библиотека одбележан меѓународниот Ден на книгата

Во Струмичката библиотека одбележан меѓународниот Ден на кни…

Апр 23, 2018 Струмица

Денеска во библиотеката „Благој Јанков Мучето“ во Струмица беше одбележан меѓународниот Ден на книгата и авторското право. Директорката на библиотека...