Поетесата Вања Изова Велева најновата збирка ја создавала меѓу колегите од струмичката гимназија

Сабота, 17 Март 2018

„Ова книга својот зародиш го најде меѓу луѓето со кои 8 години споделував радости, таги, успеси, неуспеси, паѓања и кревања. Ова книга е книга на сите мои колеги од СОУ „Јане Сандански“, кои беа и остануваат дел од мојот живот. Овој чекор по жица им го посветувам ним, со надеж дека ќе се сретнеме некаде помеѓу“ - рече во своето обраќање поетесата Вања Изова Велева, која синоќа ја промовираше својата најнова збирка од песни наречена „Чекор по жица“, како што вели, своевиден проект со душа потпомогнат од дел од моите колеги, поделена на четири циклуси, од кои два директно поврзани и пишувани врз емоциите што допреле до неа од уметничките дела на веќе етаблираните Љупка Галазка Василев и Митко Тошев.

Промоторот Виолета Танчева Златева, поетската збирка „Чекор по жица“ ја читала како поезија на можности за излез од маѓепсаниот круг на самоуништување и самоосуденост на заборав, потенцирајќи дека треба да докажеме дека го заслужуваме своето место на оваа парче од светот што ни е дадено да го облагородиме со своите животи.

„Од секогаш така сум ги читала песните на мојата драга Вања. Тие секогаш одново ме сепнуваат и ме терат барем за миг да подзастанам во секојдневната итаница и да подразмислам, дали навистина го живеам најдобриот дел од себе. Во таа смисла „Чекор по жица“ е книга потсетник дека сепак сме овде и дека не има, но и дека треба да го оправдаме своето постоење, своето чекорење по жицата на животот. „Чекор по жица“ е стамена книга водилка што не поттикнува да оставиме своја трага во времето и просторот за да не има и тогаш кога физички веќе нема да бидеме присутни на овој свет“ - вели Танчева Златева.

Спој од музика, избор на Горан Куќиќ, уметнички слики од двајцата струмички уметници, Љупка и Митко и поезијата на Вања во интерпретација на Мариета Дукиќ, Катерина Панов Кожаров и Сузана Мицева, на камерната сцена во Центарот за култура во Струмица, направија ретко доживување за љубителите на пишаниот збор, кои синоќа ги имаше во голем број. /Р.Ѓ./

ФОТОГАЛЕРИЈА

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Финалето од Купот меѓу Шкендија и Пелистер на 23 мај во Струмица

Финалето од Купот меѓу Шкендија и Пелистер на 23 мај во Стру…

Апр 24, 2018 Струмица

Финалето од Купот на Македонија меѓу Шкендија и Пелистер ќе се одигра на 23 мај на стадионот „Младост“ во Струмица со почеток од 20 часот. Иако, бито...

Работна средба на „општинарите“ со невладината организација „Сонце“

Работна средба на „општинарите“ со невладината организација …

Апр 24, 2018 Струмица

Преку Програмата ROMACTED - „Промовирање на добро управување и зајакнување на Ромите на локално ниво“, која е заедничка Програма на Европската Унија (...

Претстава „моМЕНТАЛНО“ | Четврток, 26 април | 20:00 часот | НУЦК „Антон Панов“ Струмица

Претстава „моМЕНТАЛНО“ | Четврток, 26 април | 20:00 часот | …

Апр 24, 2018 Најава

Здружението за среќа „Говор на Радоста“ во четврток, со почеток во 20:00 часот ќе ја изведе драмската претстава „моМЕНТАЛНО“. Станува збор за претста...

Слаткарницата „Sugarland“ има потреба од возач

Слаткарницата „Sugarland“ има потреба од возач

Апр 24, 2018 Веб Билборд

Слаткарницата „Sugarland“ од Струмица има потреба од возач со положен возачки испит „Б категорија“. Подетални информации и пријавување во слаткарницат...

СОУ „Јане Сандански“ - мајстори за мјузикли!

СОУ „Јане Сандански“ - мајстори за мјузикли!

Апр 24, 2018 Струмица

Мала е „големата“ сала во Центарот за култура „Антон Панов“, посебно за концерти и манифестации организирани од средното општинско училиште „Јане Санд...

Авторскиот труд „Дипломатска организација, дејност и професија“ и во Струмичката библиотека

Авторскиот труд „Дипломатска организација, дејност и професи…

Апр 23, 2018 Струмица

По повод меѓународниот Ден на книгата и авторските права, претставници на Унија на жени при Општински комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица ја посетија Гр...

Романтична хитовска вечер на „Струмица ОПЕН фестивал 2018“

Романтична хитовска вечер на „Струмица ОПЕН фестивал 2018“

Апр 23, 2018 Магазин

Момците од Нокаут ќе ги донесат најромантичните звуци на препознатливата сцена во градскиот парк на годинашното седмо издание на „Струмица ОПЕН фестив...

Во Струмичката библиотека одбележан меѓународниот Ден на книгата

Во Струмичката библиотека одбележан меѓународниот Ден на кни…

Апр 23, 2018 Струмица

Денеска во библиотеката „Благој Јанков Мучето“ во Струмица беше одбележан меѓународниот Ден на книгата и авторското право. Директорката на библиотека...