Невладините од Струмица да ги подготват проектите, општината ќе додели над 50 илјади евра

Понеделник, 12 Март 2018

Секоја година во овој период Општина Струмица објавува јавен повик за прибирање проекти од невладините организации, кои ќе се реализираат во текот на оваа 2018-та година.

За годинава од општинскиот буџет е обезбедена финансиска поддршка од 3.250.000 денари, за здруженија на граѓани кои ќе конкурираат на јавниот повик, кој ќе биде објавен утре, а за кој денеска Одделението за локален економски развој организираше Инфо ден со претставници на невладините организации кои работат на територијата на општина Струмица.

„Целта на овој Инфо ден е граѓанските организации однапред да ги подготвиме за јавниот повик кој што ќе биде објавен во текот на утрешниот ден на локалните медиуми и општинската веб страница и да им помогнеме да ги обезбедат сите потребни документи, да ја им ја доближиме апликацијата, односно пријавата и да ги упатиме на начинот на нејзина подготовка во рамките на упатствата и правилата кои што се потврдени од градоначалникот на општина Струмица, да ги информираме за вкупните финансиски средства кои што им стојат на располагање за нивните квалитетни проекти или програми и да им помогнеме да ги користат сите алатки кои што кои им се ставаат на располагање, а се дел од Јавниот повик. Единствената цел е да креираат добри проекти и програми во рамките на стратешките области кои што се извлечени од стратешките документи за 2018 година и во контекст на истото да ги да ги информираме за сите следни постапки кои што одделението за локален економски развој ги има како надлежност во спроведувањето на самата методологија усвоена од Советот на општина Струмица и во тој контекст да создадеме услови и оваа година да прибереме што поквалитетни проекти и програми чија имплементација ќе ја потврдат исполнувањето на сите стратешки документи на општина Струмица за оваа 2018 година“ - рече во изјава за медиумите Тони Милушев, раководите на Одделението за ЛЕР при општина Струмица.

Согласно методологијата и критериумите, проектите кои што можат да бидат поддржани со најголема вредност се од 250.000 денари, а проектите кои што се со минимална вредност или не се соодветно испланирани, а добијат бодови согласно дадените критериуми, можат да бидат поддржани со најмала вредност од 60.000 денари и двете вредности се однесуваат и на проектите и на програмите.

Оние кои ќе бидат избрани и ќе добијат финансиска поддршка, своите проекти ќе треба да ги реализираат до крајот на годината. /Р.Ѓ./

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Околу 400 готвачи од цел свет наесен повторно доаѓаат во Струмица

Околу 400 готвачи од цел свет наесен повторно доаѓаат во Стр…

Јун 18, 2018 Струмица

Струмица и годинава повторно ќе биде домаќин на најдобрите готвачи од целиот свет. Од 8 до 12 октомври во хотелот „Вила Парк“ во Струмица ќе се одржи ...

Кривична за 25-годишен струмичанец поради „силување“

Кривична за 25-годишен струмичанец поради „силување“

Јун 18, 2018 Струмица

СВР Струмица денеска поднесе кривична пријава против Т.Т. (25) од село Сачево, струмичко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ...

Околу 300 фудбалерчиња на Пандев ги започнаа спортските активности на летниот камп

Околу 300 фудбалерчиња на Пандев ги започнаа спортските акти…

Јун 17, 2018 Струмица

Вчера со пристигнувањето на 322 фудбалери учесници на летниот „Пандев камп 2018" во Разлог, Бугарија, официјално започна еден од најквалитетните и нај...

Малата струмичанка Драгана Костова го освои балканот - втора во шоуто „Неки нови клинци“

Малата струмичанка Драгана Костова го освои балканот - втора…

Јун 16, 2018 Магазин

12-годишната струмичанка Драган Костова, синоќа го освои второто место во финалето од балканско детско музичко шоу „Неки нови клинци“. Во изминатите ...

Ресторан од Струмица бара готвачи и келнери

Ресторан од Струмица бара готвачи и келнери

Јун 16, 2018 Веб Билборд

Ресторан од Струмица има потреба од готвачи со работно искуство и келнери. Подетални информации и пријавување на: 078/607-472...

Реакција на „Еуромакс ресоурсис“ по денешниот протест низ улиците на Струмица

Реакција на „Еуромакс ресоурсис“ по денешниот протест низ ул…

Јун 16, 2018 Струмица

Рудникот за бакар и злато е целосно безбеден за животната средина и здравјето на граѓаните и е пример за одговорно и модерно рударство – велат од комп...

Околу илјада граѓани маршираа против рудникот „Иловица“

Околу илјада граѓани маршираа против рудникот „Иловица“

Јун 16, 2018 Струмица

Околу илјада граѓани маршираа по струмичките булевари „Маршал Тито“ и „Гоце Делчев“, испраќајки порака до власта да се забрани отворањето на рудникот ...

Одложено прскањето против комарци

Одложено прскањето против комарци

Јун 16, 2018 Струмица

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион ги известува граѓаните од општините Струмица, Василево, Босилово, Ново Село, Радовиш, Конче, Валанд...