Невладините од Струмица да ги подготват проектите, општината ќе додели над 50 илјади евра

Понеделник, 12 Март 2018

Секоја година во овој период Општина Струмица објавува јавен повик за прибирање проекти од невладините организации, кои ќе се реализираат во текот на оваа 2018-та година.

За годинава од општинскиот буџет е обезбедена финансиска поддршка од 3.250.000 денари, за здруженија на граѓани кои ќе конкурираат на јавниот повик, кој ќе биде објавен утре, а за кој денеска Одделението за локален економски развој организираше Инфо ден со претставници на невладините организации кои работат на територијата на општина Струмица.

„Целта на овој Инфо ден е граѓанските организации однапред да ги подготвиме за јавниот повик кој што ќе биде објавен во текот на утрешниот ден на локалните медиуми и општинската веб страница и да им помогнеме да ги обезбедат сите потребни документи, да ја им ја доближиме апликацијата, односно пријавата и да ги упатиме на начинот на нејзина подготовка во рамките на упатствата и правилата кои што се потврдени од градоначалникот на општина Струмица, да ги информираме за вкупните финансиски средства кои што им стојат на располагање за нивните квалитетни проекти или програми и да им помогнеме да ги користат сите алатки кои што кои им се ставаат на располагање, а се дел од Јавниот повик. Единствената цел е да креираат добри проекти и програми во рамките на стратешките области кои што се извлечени од стратешките документи за 2018 година и во контекст на истото да ги да ги информираме за сите следни постапки кои што одделението за локален економски развој ги има како надлежност во спроведувањето на самата методологија усвоена од Советот на општина Струмица и во тој контекст да создадеме услови и оваа година да прибереме што поквалитетни проекти и програми чија имплементација ќе ја потврдат исполнувањето на сите стратешки документи на општина Струмица за оваа 2018 година“ - рече во изјава за медиумите Тони Милушев, раководите на Одделението за ЛЕР при општина Струмица.

Согласно методологијата и критериумите, проектите кои што можат да бидат поддржани со најголема вредност се од 250.000 денари, а проектите кои што се со минимална вредност или не се соодветно испланирани, а добијат бодови согласно дадените критериуми, можат да бидат поддржани со најмала вредност од 60.000 денари и двете вредности се однесуваат и на проектите и на програмите.

Оние кои ќе бидат избрани и ќе добијат финансиска поддршка, своите проекти ќе треба да ги реализираат до крајот на годината. /Р.Ѓ./

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Струмичкиот театар со „Царот Владислав“ ќе го одбележи 27-ми март Денот на театарот

Струмичкиот театар со „Царот Владислав“ ќе го одбележи 27-ми…

Мар 23, 2018 Струмица

По повод светскиот Ден на театарот - 27 март, во вторник Народниот театар „Антон Панов“ од Струмица ќе го одбележи денот со изведба на претставата „Ца...

Ученици од Струмичката гимназија меѓу најдобрите математичари на Државниот натпревар

Ученици од Струмичката гимназија меѓу најдобрите математичар…

Мар 23, 2018 Струмица

Покрај ученици од СОУ „Никола Карев“ и тројца ученици од СОУ „Јане Сандански“ од Струмица со награди се вратија од Државен натпревар по математика. И...

И годинава Мартин Динев од СОУ „Никола Карев“ меѓу најдобрите математичари

И годинава Мартин Динев од СОУ „Никола Карев“ меѓу најдобрит…

Мар 23, 2018 Струмица

На 61-от Државен натпревар по математика за средните училишта, кој се одржа викендот на Машинскиот факултет во Скопје, ученикот Мартин Динев од трета ...

Александра Јанева стана милионер со Еве ме пак!

Александра Јанева стана милионер со Еве ме пак!

Мар 23, 2018 Магазин

Денес поп-пејачката Александра Јанева стана втор струмичанец со 1.000.000 прегледи на музичката платформа YouTube. Претходно, тоа му успеа само на тру...

Објавен е повикот за изразување на интерес за проекти за развој на туризмот

Објавен е повикот за изразување на интерес за проекти за раз…

Мар 22, 2018 Струмица

Општините, јавните институции, Центрите за регионален развој, граѓанските здруженија, малите и средни претпријатија, туристичките агенции, имаат на ра...

Училиште во кое сонувањето и имагинацијата се единствените предмети: Арт студио за деца и млади „АРТ СМАРТ”

Училиште во кое сонувањето и имагинацијата се единствените п…

Мар 22, 2018 Магазин

Во Центарот за интелектуални услуги, образование и советување „ХАЈЛЕНД ЕДУ“ во Струмица, веќе пет години работи, единственото во градот Струмица Арт с...

Младинскиот совет ќе го одбележи својот јубилеј, една деценија постоење

Младинскиот совет ќе го одбележи својот јубилеј, една децени…

Мар 22, 2018 Струмица

Во сабота, 24 март во НУЦК „Антон Панов“, Младински совет на општина Струмица ќе го прослави својот јубилеј - една деценија постоење и градење општина...

Струмичанец се задоволувал полово пред друг, заработи кривична

Струмичанец се задоволувал полово пред друг, заработи кривич…

Мар 22, 2018 Струмица

СВР Струмица поднесе кривична пријава против 24-годишниот К.А. од Струмица, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „задоволување ...