Претставник на Светскиот училишен куп ги охрабри средношколците од „Никола Карев“ да учествуваат на купот

Недела, 11 Март 2018

Алберт Ма од Бордот на директори на организаторите на Светскиот училишен Куп 2018, кој на 11 и 12 април започнува со плериминарните натпревари од Струмица, беше во посета на СОУ „Никола Карев“, кој преку активна вклученост на учениците во презентацијата, успеа да ги информира и охрабри учениците да учествуваат на натпреварот.

Станува збор за училишен натпревар по англиски јазик на кој учествуваат средношколци од целиот свет, а по прелиминарниот натпревар во Струмица, следува полуфиналето во некоја друга земја, на крајот е финалето кое секоја година се одржува на Јеил Универзитетот во Америка.

Самиот натпревар се состои од четири дела и тоа: Предизвик - The Scholar's Challenge, Заедничко пишување есеј - Collaborative Writing, Тимска дебата - Team Debate и Квиз - The Scholar's Bowl.

За да се постигнат солидни резултати, учесниците во тимовите треба да имаат познавања од историја, природно науки, технологија, односно од современите достигнувања од областа на технологијата и информатичката технологија, уметност и музика.

На секој натпревар има и дисциплини од забавен и социјален карактер, како што се, талент шоу, организирање штандови и некои други активности каде учесниците имаат можност да ја покажат својата креативност и посебен талент, а секако и да се запознаат со културата и традициите на земјите од кои има учесници на натпреварот. /Р.Ѓ./

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Струмичкиот театар со „Царот Владислав“ ќе го одбележи 27-ми март Денот на театарот

Струмичкиот театар со „Царот Владислав“ ќе го одбележи 27-ми…

Мар 23, 2018 Струмица

По повод светскиот Ден на театарот - 27 март, во вторник Народниот театар „Антон Панов“ од Струмица ќе го одбележи денот со изведба на претставата „Ца...

Ученици од Струмичката гимназија меѓу најдобрите математичари на Државниот натпревар

Ученици од Струмичката гимназија меѓу најдобрите математичар…

Мар 23, 2018 Струмица

Покрај ученици од СОУ „Никола Карев“ и тројца ученици од СОУ „Јане Сандански“ од Струмица со награди се вратија од Државен натпревар по математика. И...

И годинава Мартин Динев од СОУ „Никола Карев“ меѓу најдобрите математичари

И годинава Мартин Динев од СОУ „Никола Карев“ меѓу најдобрит…

Мар 23, 2018 Струмица

На 61-от Државен натпревар по математика за средните училишта, кој се одржа викендот на Машинскиот факултет во Скопје, ученикот Мартин Динев од трета ...

Александра Јанева стана милионер со Еве ме пак!

Александра Јанева стана милионер со Еве ме пак!

Мар 23, 2018 Магазин

Денес поп-пејачката Александра Јанева стана втор струмичанец со 1.000.000 прегледи на музичката платформа YouTube. Претходно, тоа му успеа само на тру...

Објавен е повикот за изразување на интерес за проекти за развој на туризмот

Објавен е повикот за изразување на интерес за проекти за раз…

Мар 22, 2018 Струмица

Општините, јавните институции, Центрите за регионален развој, граѓанските здруженија, малите и средни претпријатија, туристичките агенции, имаат на ра...

Училиште во кое сонувањето и имагинацијата се единствените предмети: Арт студио за деца и млади „АРТ СМАРТ”

Училиште во кое сонувањето и имагинацијата се единствените п…

Мар 22, 2018 Магазин

Во Центарот за интелектуални услуги, образование и советување „ХАЈЛЕНД ЕДУ“ во Струмица, веќе пет години работи, единственото во градот Струмица Арт с...

Младинскиот совет ќе го одбележи својот јубилеј, една деценија постоење

Младинскиот совет ќе го одбележи својот јубилеј, една децени…

Мар 22, 2018 Струмица

Во сабота, 24 март во НУЦК „Антон Панов“, Младински совет на општина Струмица ќе го прослави својот јубилеј - една деценија постоење и градење општина...

Струмичанец се задоволувал полово пред друг, заработи кривична

Струмичанец се задоволувал полово пред друг, заработи кривич…

Мар 22, 2018 Струмица

СВР Струмица поднесе кривична пријава против 24-годишниот К.А. од Струмица, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „задоволување ...