Иконата Богородица Скоропослушница и денеска сплоти народ низ улиците на Струмица

Недела, 11 Март 2018

Во спомен на пристигнувањето на копијата од чудотворната икона Богородица Скоропослушница, која на 12-ти март 2017-то лето Господово беше донесена на дар во храмот „Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“ од светогорскиот манастир Дохијар, денеска повторно беше изложена на поклонение низ улиците на Струмица.

Поворката од голем број верници започна од храмот „Свети Петнаесет“ и се движеше низ улиците „5-ти Ноември“, „Крушевска Република“ и „Балканска“ до кружниот тек, продолжи по булеварот „Маршал Тито“ до градскиот плоштад „Гоце Делчев“.

На плоштадот се одржа молитвословие - доксологија, проследени со кратки поздравни слова од Митрополитот на Европската епархија, отец Пимен од Македонската Православна Црква и грчкиот свештеник од манастирот на Света Гора, отец Филотеј.

Митрополитот Пимен истакна дека иконата на Богородица Скоропослушничка не треба да им служи на струмичани само да се фалат пред другите градови.

„Да одите пред иконата да се помолите и заблагодарите за секое едно добро што ни го дарува Господ и постојано да го градите тој ваш молитвен однос со Пречистата Богомајка и на тој начин Гспод Бог да ви дарува многу години и добрини во вашите животи“ - рече Пимен.

Грчкиот свештеник отец Филотеј побара да запрат расколите во црквата и да се воспостави длабок мир.

„Нашата света соборна црква е во целиот свет и е поделена на помали помесни цркви соедниети во православна црква. Се нарекува црква оти не сме се собрале самите, туку не собрал самиот Христос Бог“ - рече свештеникот од Светогорскиот манастир Дохијар.

По обраќањето на отец Пимен и отец Филотеј, Богородица Скоропослушница низ улиците на Струмица, накитена со цвеќиња и зелени листови, а зад неа голем број верници, се упати назад кон вечното седиште, во манастирот „Свети Петнаесет“, носена од рацете на неколкумината струмичани кои ја донесоа иконата минатата година од Света Гора.

Иконата на градот Струмица и ја подари светиот игумен на Свештената Обител „Дохијар“ од Света Гора, Старец Григориј со своето во Христа братство, во знак на спомен на чудото што Пресветата Владичица наша Богородица го направила во 2016-та година над 18-годишно немо момче од Струмица, враќајќи му го говорот во целост. /Р.Ѓ./

ФОТОГАЛЕРИЈА

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Струмичкиот театар со „Царот Владислав“ ќе го одбележи 27-ми март Денот на театарот

Струмичкиот театар со „Царот Владислав“ ќе го одбележи 27-ми…

Мар 23, 2018 Струмица

По повод светскиот Ден на театарот - 27 март, во вторник Народниот театар „Антон Панов“ од Струмица ќе го одбележи денот со изведба на претставата „Ца...

Ученици од Струмичката гимназија меѓу најдобрите математичари на Државниот натпревар

Ученици од Струмичката гимназија меѓу најдобрите математичар…

Мар 23, 2018 Струмица

Покрај ученици од СОУ „Никола Карев“ и тројца ученици од СОУ „Јане Сандански“ од Струмица со награди се вратија од Државен натпревар по математика. И...

И годинава Мартин Динев од СОУ „Никола Карев“ меѓу најдобрите математичари

И годинава Мартин Динев од СОУ „Никола Карев“ меѓу најдобрит…

Мар 23, 2018 Струмица

На 61-от Државен натпревар по математика за средните училишта, кој се одржа викендот на Машинскиот факултет во Скопје, ученикот Мартин Динев од трета ...

Александра Јанева стана милионер со Еве ме пак!

Александра Јанева стана милионер со Еве ме пак!

Мар 23, 2018 Магазин

Денес поп-пејачката Александра Јанева стана втор струмичанец со 1.000.000 прегледи на музичката платформа YouTube. Претходно, тоа му успеа само на тру...

Објавен е повикот за изразување на интерес за проекти за развој на туризмот

Објавен е повикот за изразување на интерес за проекти за раз…

Мар 22, 2018 Струмица

Општините, јавните институции, Центрите за регионален развој, граѓанските здруженија, малите и средни претпријатија, туристичките агенции, имаат на ра...

Училиште во кое сонувањето и имагинацијата се единствените предмети: Арт студио за деца и млади „АРТ СМАРТ”

Училиште во кое сонувањето и имагинацијата се единствените п…

Мар 22, 2018 Магазин

Во Центарот за интелектуални услуги, образование и советување „ХАЈЛЕНД ЕДУ“ во Струмица, веќе пет години работи, единственото во градот Струмица Арт с...

Младинскиот совет ќе го одбележи својот јубилеј, една деценија постоење

Младинскиот совет ќе го одбележи својот јубилеј, една децени…

Мар 22, 2018 Струмица

Во сабота, 24 март во НУЦК „Антон Панов“, Младински совет на општина Струмица ќе го прослави својот јубилеј - една деценија постоење и градење општина...

Струмичанец се задоволувал полово пред друг, заработи кривична

Струмичанец се задоволувал полово пред друг, заработи кривич…

Мар 22, 2018 Струмица

СВР Струмица поднесе кривична пријава против 24-годишниот К.А. од Струмица, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „задоволување ...