Карневалската група „МУЛЕН РУЖ“ како Валкири

Понеделник, 12 Февруари 2018

Карневалската група „МУЛЕН РУЖ“ од Струмица, која годинава по 15-ти пат ќе се претстави на Струмичкиот карневал, забрзано работи да ја состави својата приказна преку маската за „Валкири“ - митолошки суштества од нордиската митологија и поезија, каде биле воинствени девици-божици во придружба на богот Один, што им помагале на јунаците во борбите, валкирите всушност одлучувале која страна ќе ја добие битката.

Анита Станковска од „Мулен Руж“ се надева дека со оваа маска ќе бидат интересни за струмичката публика, бидејќи досега никој не се претставил со ваква тематика.

„Мулен руж“ секоја година оригинални со своите маски на Струмичкиот карневал, целосно се вложуваат за секој детал во изработката на маската, од идејата, изборот на материјалите, кроење на гардеробата се до финалниот изглед.

Посилниот пол работи на опремување на помошните возила, за годинава имале две, жените пак ги подготвуваат костумите, маските, секој ситен детал од гардеробата...

„Работиме од Нова година, скоро секоја вечер се задржуваме по 4 до 5 часа. Нашите маски се препознатливи по тоа што имаат ситни детали кои ја прават да биде поуникатна и позабележителна од останатите маски. Префинетоста е нашата преокупација и затоа многу време ни е потребно за да изработиме една маска за карневалот во Струмица“ - вели карневалистката Анита.

23-ца ќе бидат „Валкири“, освен со изгледот подготвуваат и своја кореографија која ќе ја претстават на струмичкиот плоштад пред жирито и публиката.

Освен оваа маска, „Мулен руж“ подготвува и друга со втората група, но Анита не ни открива ништо за нив. Вели, на 17-ти февруари сите низ центарот на Струмица и на плоштадот и ќе видат што се подготвивме за овој наш вековен карневал... /Р.Ѓ./

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Танчерките „Mantock“ ќе ја отворат големата „опенфестовска“ сцена на плоштадот

Танчерките „Mantock“ ќе ја отворат големата „опенфестовска“ …

Авг 17, 2018 Струмица

Од вечерва започнуваат долгоочекуваните концерти на македонските, балканските и светски музички гости. Големата ОПЕН фест сцена ќе биде активна од 21:...

Вечерва финалето во одбојка на песок

Вечерва финалето во одбојка на песок

Авг 17, 2018 Струмица

Веќе трет ден на спортското игралиште во ООУ „Сандо Масев“ во Струмица се одржува Турнир во одбојка на песок за девојчиња, во организација на училишни...

И првиот човек на струмичката полиција во трка за наследник на Велковски

И првиот човек на струмичката полиција во трка за наследник …

Авг 17, 2018 Струмица

Првиот човек на скопската полиција Тони Јакимовски е најспоменуваното име за наследник на сменетиот Лазо Велковски во Бирото за јавна безбедност. Иако...

Во пожар во Старо Коњарево изгореа крави, телиња, механизација

Во пожар во Старо Коњарево изгореа крави, телиња, механизаци…

Авг 16, 2018 Ново Село

Доцна попладнево во селото Старо Коњарево, општина Ново Село, избувнал пожар кој зафатил три објекти, во кои имало добиток и механизација. Според наш...

Денеска и утре турнир во одбојка на песок во ООУ „Сандо Масев“

Денеска и утре турнир во одбојка на песок во ООУ „Сандо Масе…

Авг 16, 2018 Струмица

Денеска и утре на одбојкарското игралиште во дворот на ООУ „Сандо Масев“ во Струмица ќе се одржува Турнир во одбојка на песок за девојчиња. Турнирот е...

Пријавете се за учество на „Street Basket – Владевци 2018“

Пријавете се за учество на „Street Basket – Владевци 2018“

Авг 16, 2018 Веб Билборд

Во тек е пријавувањето за учество на традиционалниот турнир во улична кошарка „Street Basket – Владевци 2018“, кој ќе се одржи во пресрет на големиот ...

Три дена до градското дерби, Балдовалиев и Стојков очекуваат полн стадион, добар меч

Три дена до градското дерби, Балдовалиев и Стојков очекуваат…

Авг 16, 2018 Струмица

Се наближува второто коло за двата струмички фудбалски клубови Беласица и Академија Пандев кои во недела ќе играат дерби на стадионот Младост. Натпрев...

Кузмановска: Членството во ЕУ носи огромни придобивки во земјоделството

Кузмановска: Членството во ЕУ носи огромни придобивки во зем…

Авг 16, 2018 Струмица

„Влегуваме во пазар од 500 милиони потрошувачи, што е многу важно, затоа што тоа ќе го олесни и ќе го зголеми извозот на нашите производи“ - истакна д...