Се подготвува „волшебна шума“ за Струмичкиот карневал

Петок, 09 Февруари 2018

Околу сто ученици, професори, но одвреме-навреме и родители, интензивно работат на подготовка на „Волшебна шума“. Така е насловена карневалската маска на СОУ „Јане Сандански“ од Струмица со која ќе се претстават на годинашното издание на Струмичкиот карневал.

Самовили, еднорози и се што е поврзано со волшебството на шумата ќе бидат дел од поворката во сабота на 17-ти февруари на главната Интернационална вечер од Струмичкиот карневал 2018-та.

Професорката Билјана Костадинова вели дека секојдневно се тука на изработката на околу 100 поединечни маски за секој учесник од групата на Струмичката гимназија.

Карневалските маски на СОУ „Јане Сандански“ освојувале голем број награди, биле и први и втори и трети во својата категорија. За нив овие награди многу значат, затоа што многу љубов вложуваат во нив. Се е изработено од рацете на учениците и професорите.

„Многу труд се вложува во изработка на маската. Да се подготват околу сто маски не е едноставна работа. По цел понекогаш се бара работа или до доцна во ноќта и затоа наградите ни се посебно драги кога се од карневалот“ - вели професорката Костадинова.

Додека едни работат во кабинетот по географија и го изработуваат секое парче од облеката за карневалистите, друга група ученици се во подрумските простории, каде ја изработуваат конструкцијата на „волшебната шума“, маска која, како што велат, со љубов и задоволство ја подготвуват, затоа ќе биде и најубавата... /Р.Ѓ./

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Танчерките „Mantock“ ќе ја отворат големата „опенфестовска“ сцена на плоштадот

Танчерките „Mantock“ ќе ја отворат големата „опенфестовска“ …

Авг 17, 2018 Струмица

Од вечерва започнуваат долгоочекуваните концерти на македонските, балканските и светски музички гости. Големата ОПЕН фест сцена ќе биде активна од 21:...

Вечерва финалето во одбојка на песок

Вечерва финалето во одбојка на песок

Авг 17, 2018 Струмица

Веќе трет ден на спортското игралиште во ООУ „Сандо Масев“ во Струмица се одржува Турнир во одбојка на песок за девојчиња, во организација на училишни...

И првиот човек на струмичката полиција во трка за наследник на Велковски

И првиот човек на струмичката полиција во трка за наследник …

Авг 17, 2018 Струмица

Првиот човек на скопската полиција Тони Јакимовски е најспоменуваното име за наследник на сменетиот Лазо Велковски во Бирото за јавна безбедност. Иако...

Во пожар во Старо Коњарево изгореа крави, телиња, механизација

Во пожар во Старо Коњарево изгореа крави, телиња, механизаци…

Авг 16, 2018 Ново Село

Доцна попладнево во селото Старо Коњарево, општина Ново Село, избувнал пожар кој зафатил три објекти, во кои имало добиток и механизација. Според наш...

Денеска и утре турнир во одбојка на песок во ООУ „Сандо Масев“

Денеска и утре турнир во одбојка на песок во ООУ „Сандо Масе…

Авг 16, 2018 Струмица

Денеска и утре на одбојкарското игралиште во дворот на ООУ „Сандо Масев“ во Струмица ќе се одржува Турнир во одбојка на песок за девојчиња. Турнирот е...

Пријавете се за учество на „Street Basket – Владевци 2018“

Пријавете се за учество на „Street Basket – Владевци 2018“

Авг 16, 2018 Веб Билборд

Во тек е пријавувањето за учество на традиционалниот турнир во улична кошарка „Street Basket – Владевци 2018“, кој ќе се одржи во пресрет на големиот ...

Три дена до градското дерби, Балдовалиев и Стојков очекуваат полн стадион, добар меч

Три дена до градското дерби, Балдовалиев и Стојков очекуваат…

Авг 16, 2018 Струмица

Се наближува второто коло за двата струмички фудбалски клубови Беласица и Академија Пандев кои во недела ќе играат дерби на стадионот Младост. Натпрев...

Кузмановска: Членството во ЕУ носи огромни придобивки во земјоделството

Кузмановска: Членството во ЕУ носи огромни придобивки во зем…

Авг 16, 2018 Струмица

„Влегуваме во пазар од 500 милиони потрошувачи, што е многу важно, затоа што тоа ќе го олесни и ќе го зголеми извозот на нашите производи“ - истакна д...