Од Божиќниот концерт уплатени финансиски средства за семејството Доневи во САД

Среда, 10 Јануари 2018

Младинскиот Совет на општина Струмица од традиционалниот Новогодишен-Божиќен концерт кој го одржа на 4-ти јануари, заедно со СОУ „Јане Сандански“, насловен како „Божиќна Евровизија“, уплати дел од собраните средства за струмичкото семејство Доневи од Чикаго, кое настрада во тешка сообраќајна несреќа во државата Тенеси, САД.

Во несреќата загина 41-годишната струмичанка Виле Донева, нејзиниот сопруг е со тешки повреди и се бори за живот, а во несреќата настрадаа и нивните три деца 13-годишниот син и 3-годишните близначки, кои за среќа се надвор од животна опасност.

На донациската сметка што ја покренаа „нашинците“ во Америка за помош на семејството Доневи, Младинскиот Совет уплати 385 долари.

Како што дознава Радио СтрумицаНет, од двата концерти на „Божиќната Евровизија“ собрани се вкупно 106.000 денари. Дел од средствата младите ќе ги уплатат на име на други наши сограѓани на кои им е потребна помош за лекување, за што од „младински“ дополнително ќе информираат.

ПОВЕКЕ ВЕСТИ

Повторно уништени жардинериите на плоштадот во Струмица

Повторно уништени жардинериите на плоштадот во Струмица

Јан 18, 2018 Струмица

Повторно на мета на вандалите беа жардинериите поставени на градското корзо и плоштадот во Струмица. Колку повеќе се вложуваат напори визуелно, од ест...

ФОТО: Силниот ветар откорна дрво кај Црквата „Св. Димитриј“

ФОТО: Силниот ветар откорна дрво кај Црквата „Св. Димитриј“

Јан 18, 2018 Струмица

Силниот ветар кој од синоќа беснее низ струмичко, утрово откорна големо дрво кај црквата „Свети Димитриј“ во Струмица. Откорнато дрво е забележано и н...

Утре прекин на електричната енергија во Дабиље

Утре прекин на електричната енергија во Дабиље

Јан 17, 2018 Струмица

Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека поради реализација на инвестициони зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична...

Се бетонира улица над турските гробишта во Струмица

Се бетонира улица над турските гробишта во Струмица

Јан 17, 2018 Струмица

Согласно Програмата за изградба и реконструкција на локални патишта и улици на општина Струмица, денеска се врши бетонирање на улицата која што се нао...

Традиционална крводарителска акција на вработените во Општина Струмица

Традиционална крводарителска акција на вработените во Општин…

Јан 17, 2018 Струмица

Вработените во Општина Струмица денеска уште еднаш ја потврдија својата хуманост и солидарност во традиционалната крводарителска акција. Станува збор...

Несовесни граѓани продолжуваат и понатаму да создаваат диви депонии

Несовесни граѓани продолжуваат и понатаму да создаваат диви …

Јан 17, 2018 Струмица

Несовесни граѓани и покрај честите апели на ЈПКД „Комуналец“ и Општина Струмица, продолжуваат и понатаму да го фрлат отпадот на несоодветни места, соз...

Се уредува базенот „Аквариус“ за големиот празник Водици

Се уредува базенот „Аквариус“ за големиот празник Водици

Јан 17, 2018 Струмица

Од утрово екипи на ЈПКД „Комуналец“ Струмица спроведоа акција за чистење на базенот и околу него, каде во петок ќе се одржи традиционалното фрлање на ...

Македонските ракометари му ја исполнија желбата на младиот струмичанец Михајло

Македонските ракометари му ја исполнија желбата на младиот с…

Јан 16, 2018 Струмица

Иако немаат време за одмор и постојано се насочени кон подготовка за секоја нареден натпревар, сепак нашите репрезентативци денеска му ја исполнија же...