Од Божиќниот концерт уплатени финансиски средства за семејството Доневи во САД

Среда, 10 Јануари 2018

Младинскиот Совет на општина Струмица од традиционалниот Новогодишен-Божиќен концерт кој го одржа на 4-ти јануари, заедно со СОУ „Јане Сандански“, насловен како „Божиќна Евровизија“, уплати дел од собраните средства за струмичкото семејство Доневи од Чикаго, кое настрада во тешка сообраќајна несреќа во државата Тенеси, САД.

Во несреќата загина 41-годишната струмичанка Виле Донева, нејзиниот сопруг е со тешки повреди и се бори за живот, а во несреќата настрадаа и нивните три деца 13-годишниот син и 3-годишните близначки, кои за среќа се надвор од животна опасност.

На донациската сметка што ја покренаа „нашинците“ во Америка за помош на семејството Доневи, Младинскиот Совет уплати 385 долари.

Како што дознава Радио СтрумицаНет, од двата концерти на „Божиќната Евровизија“ собрани се вкупно 106.000 денари. Дел од средствата младите ќе ги уплатат на име на други наши сограѓани на кои им е потребна помош за лекување, за што од „младински“ дополнително ќе информираат.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Кривична за 25-годишен струмичанец поради „силување“

Кривична за 25-годишен струмичанец поради „силување“

Јун 18, 2018 Струмица

СВР Струмица денеска поднесе кривична пријава против Т.Т. (25) од село Сачево, струмичко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ...

Околу 300 фудбалерчиња на Пандев ги започнаа спортските активности на летниот камп

Околу 300 фудбалерчиња на Пандев ги започнаа спортските акти…

Јун 17, 2018 Струмица

Вчера со пристигнувањето на 322 фудбалери учесници на летниот „Пандев камп 2018" во Разлог, Бугарија, официјално започна еден од најквалитетните и нај...

Малата струмичанка Драгана Костова го освои балканот - втора во шоуто „Неки нови клинци“

Малата струмичанка Драгана Костова го освои балканот - втора…

Јун 16, 2018 Магазин

12-годишната струмичанка Драган Костова, синоќа го освои второто место во финалето од балканско детско музичко шоу „Неки нови клинци“. Во изминатите ...

Ресторан од Струмица бара готвачи и келнери

Ресторан од Струмица бара готвачи и келнери

Јун 16, 2018 Веб Билборд

Ресторан од Струмица има потреба од готвачи со работно искуство и келнери. Подетални информации и пријавување на: 078/607-472...

Реакција на „Еуромакс ресоурсис“ по денешниот протест низ улиците на Струмица

Реакција на „Еуромакс ресоурсис“ по денешниот протест низ ул…

Јун 16, 2018 Струмица

Рудникот за бакар и злато е целосно безбеден за животната средина и здравјето на граѓаните и е пример за одговорно и модерно рударство – велат од комп...

Околу илјада граѓани маршираа против рудникот „Иловица“

Околу илјада граѓани маршираа против рудникот „Иловица“

Јун 16, 2018 Струмица

Околу илјада граѓани маршираа по струмичките булевари „Маршал Тито“ и „Гоце Делчев“, испраќајки порака до власта да се забрани отворањето на рудникот ...

Одложено прскањето против комарци

Одложено прскањето против комарци

Јун 16, 2018 Струмица

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион ги известува граѓаните од општините Струмица, Василево, Босилово, Ново Село, Радовиш, Конче, Валанд...

ЕУРОМАКС: Имаме аргументи, ќе се бориме за Иловица

ЕУРОМАКС: Имаме аргументи, ќе се бориме за Иловица

Јун 15, 2018 Струмица

Златото на Огражден замати уште една контроверза – ќе има ли рудник? Извршниот директор на компанијата „Еуромакс рисорсис“, Варшан Гокул во интервју з...