Одблиску со струмичанката Елена Дрвошанова Крамди

Петок, 08 Април 2016

Елена Дрвошанова Крамди е струмичанка која живее и работи во Луксембург, каде неодамна се пресели од Париз

Елена Дрвошанова Крамди е струмичанка која живее и работи во Луксембург, каде неодамна се пресели од Париз. По дипломирањето на Правниот факултет во Скопје - отсек новинарство, во 2001-та година, заминала од Македонија. Во Франција магистрирала на Правниот факултет во Базансон - отсек европско деловно право, а потоа завршила и втора магистратура на Правниот факултет Париз 5 - отсек Правото на електронскиот бизнис.

 

До пред една година Елена работела како деловен правник во фирма за инвестиции во Париз, која е активна на меѓународно ниво, а во Луксембург работи во фирмата „Docler Holding“, како специјалист за интелектуално право.

 

Освен што е успешна како правник, струмичанката Елена успешно се занимава и со пеење. Таа неодамна стана вокал на рок-групата „Strysles“ од Луксембург, чии членови веќе прифатија македонски израз за периодот откако на бендот му се придружи Елена, па го нарекуваат „нов ветер“.

 

Прочитајте го интервјутo на Елена за новинската агенција МИА на следниот линк >>>

 

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„Електро-М“ има потреба од електричар и водоинсталатер

„Електро-М“ има потреба од електричар и водоинсталатер

Мај 27, 2018 Веб Билборд

Фирмата „Електро-М“ од Струмица има потреба од електричар и водоинсталатер со работно искуство. Подетални информации и пријавување на: 070/253-256. ...

Марјан Петров рамо до рамо со планетарниот Мејкап артист Марио Дедиванович

Марјан Петров рамо до рамо со планетарниот Мејкап артист Мар…

Мај 27, 2018 Магазин

Струмичкиот стилист Марјан Петров, полека но сигурно го искачува врвот на професионалци, кога станува збор за Makeup artist. На настанот The Master C...

Автомобил се преврте кај „Разнопромет АС“

Автомобил се преврте кај „Разнопромет АС“

Мај 26, 2018 Струмица

Сообраќајна незгода се случи вечерва пред 20-тина минути на булеварот „Гоце Делчев“ во Струмица, кај „Разнопромет АС“. Автомобил излетал од патот и с...

Бутик „ИМИЏ-М“ има потреба од девојка за работа

Бутик „ИМИЏ-М“ има потреба од девојка за работа

Мај 26, 2018 Веб Билборд

Бутик „ИМИЏ-М“ има потреба од девојка за работа во бутикот со работно искуство. Пријавување директно во бутикот, кој се наоѓа на први кат во ТЦ „Глоба...

Пакистански мигранти фатени кај Костурино

Пакистански мигранти фатени кај Костурино

Мај 26, 2018 Струмица

Група од 25 пакистански мигранти рано утринава биле фатени од страна на полицијата во близина на селото Костурино откако неколку лица ги товарале во д...

Гордата мајка Благица Калева победи на Фолк Фест „Валандово 2018“

Гордата мајка Благица Калева победи на Фолк Фест „Валандово …

Мај 26, 2018 Магазин

Валандовчанката од Струмица, Благица Калева е победник на 33-от фестивал на македонски новосоздадени песни „Фолк Фест Валандово 2018“, со песната „Гор...

Да им помогнеме на Давид и Катерина Рујковски

Да им помогнеме на Давид и Катерина Рујковски

Мај 25, 2018 Магазин

10-годишниот Давид и 13-годишната Катерина имаат оштетен вид и за да можат да го завршат своето образование нормално, потребни им се специјални ТВ луп...

Во Струмица пристигна автобусот на европската кампања за минимални приходи

Во Струмица пристигна автобусот на европската кампања за мин…

Мај 25, 2018 Струмица

Кампањата за минимални приходи која е во организација на Европската мрежа за минимални приходи има за цел преку турнеја со автобус во 64 дена да посет...