Струмичко дерби: Забрането гостување на Ајдуците

Петок, 26 Октомври 2018

Струмичкото дерби кое треба да се игра во недела на стадионот во Турново нема да го красат навивачките песни. ФК „Академија Пандев“ денеска соопшти дека поради безбедносни причини навивачката група на ФК „Беласица“, Ајдуците нема да може да го бодрат својот клуб.

Причината е поради тоа што стадионот „Кукуш“ во Турново има само една трибина, на која нема обезбедено посебно ограден дел за гостински навивачи, а за овој натпревар очекуваме и поголема посетеност. Па затоа во консултација со Комесарот за безбедност на ФК „Академија Пандев“, а најмногу поради безбедност на сите гледачи, решивме ова барање да го одбиеме“, стои во соопштението на ФК „Академија Пандев“.

Од ФК „Беласица“ реагираа дека одлуката е апсурдна и банална, затоа што во Турново доаѓале многу навивачки групи и немало никаква спротивставеност тие организирано да присуствуваат и да ги бодрат своите клубови.

Имајќи во предвид дека ФК „Академија Пандев“ нема своја навивачка група, оваа одлука е апсурдна и не е во рамките на спортскиот дух, но ФК „Беласица“ ќе ја почитува истата“, се додава во реакцијата на ФК „Беласица“.

Пред дербито „Беласица“ побара натпреварот да се игра на стадионот „Младост“ во Струмица под рефлектори, меѓутоа согласност на тоа од „Академија Пандев“ немаше.

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Фудбалерите на „Академија Пандев“ КУП пехарот го носат во Струмица

Фудбалерите на „Академија Пандев“ КУП пехарот го носат во Ст…

Мај 22, 2019 Вести

ФК „Академија Пандев“ од Струмица е победник на 27-то финале во Купот на Македонија и за првпат по клупската историја го освои трофејот во најмасовнот...

ФИНАЛЕ НА КУПОТ: Академија Пандев по пехар за историја

ФИНАЛЕ НА КУПОТ: Академија Пандев по пехар за историја

Мај 22, 2019 Вести

Фудбалерите на ФК „Академија Пандев“ денеска против ФК „Македонија ЃП“ го игра првото КУП финале во својата историја. Натпреварот се игра на Националн...

Ракометарите на Македонија против Грција, место во Скопје ќе играт во Струмица

Ракометарите на Македонија против Грција, место во Скопје ќе…

Мај 22, 2019 Вести

Ракометната репрезентација на Македонија одново ќе игра натпревар надвор од Скопје. Како што е објавено на официјалната страна „ЕХФ“ Македонија натпре...

Струмичанецот Митко Ников со прва награда за Веб платформа за подобра интерактивна настава

Струмичанецот Митко Ников со прва награда за Веб платформа з…

Мај 22, 2019 Вести

17-годишниот струмичанец Митко Ников, ученик во трета година при СОУ „Јане Сандански“ во Струмица го освои првото место на средношколскиот натпревар з...

Годишен концерт на Музичкото училиште „Боро Џони“ во чест на патронот

Годишен концерт на Музичкото училиште „Боро Џони“ во чест на…

Мај 22, 2019 Вести

Општинското основно музичко училиште „Боро Џони“ од Струмица, синоќа го одржа својот Годишен концерт, во чест на својот патрон - 75 години од убиствот...

Фирма за достава има потреба од работници

Фирма за достава има потреба од работници

Мај 22, 2019 Веб Билборд

Фирма за достава има потреба од работници со полно или скратено работно време. Кандидатите потребно е да имат возачка дозвола од „Б категорија“, а пож...

„Паркиралишта Струмица“ ги обновува пешачките премини во градот

„Паркиралишта Струмица“ ги обновува пешачките премини во гра…

Мај 21, 2019 Вести

За зголемување на безбедноста на сите учесници во сообраќајот, Јавното претпријатие „Паркиралишта Струмица“ ја обновува хоризонталната сигнализација в...

ФОТО: Прекрасна убавина! Пречистителната станица за отпадни води прерасна во бајка од сликовниците

ФОТО: Прекрасна убавина! Пречистителната станица за отпадни …

Мај 20, 2019 Вести

Пречистителната станица за отпадни води кај Сачево, во близина на Струмица, од денеска изгледа како бајка од сликовниците. Животински свет, куќички во...