Река од народ се прости од фудбалската легенда Благој Истатов

Петок, 28 Септември 2018

Во чест на Благој Истатов, фудбалската легенда од Струмица, кој почина вчера во 71-та година од својот живот, денеска во Центарот за култура во Струмица се одржа Комеморативна седница.

Во присуство на сопругата Љупка, децата Боркица, Боро и Мишел со своите семејства, градоначалникот на Струмица и членови на Советот, претставници на Владата на Република Македонија, Фудбалската Федерација на Македонија, поранешни и сегашни спортисти, пријатели, за Благоја говореа поранешниот фудбалер и другар Томе Семенков, Васил Тупурковски, претседател на Македонскиот олимписки комитет, спортскиот новинар Бошко Трпески, Ѓоко Хаџиевски и претседателот на ФК „Беласица“, Славчо Васков – Пинда.

Благој одбрани стотици пенали, илјадници шутеви за Беласица, Победа, Партизан, Утрехт. Тој вечно ќе живее, бидејќи беше голем и опасен голман, полн со професионализам од една страна, но и со емоции и љубов од друга страна, иако така не изгледаше“ - рече Томе Семенков.

Кого и да прашате во Македонија, Гостивар, Крива Паланка или во Дебар, за Истатов, ќе ви одговори кој е тој, бидејќи цел живот беше активен во спортот. Тој беше фудбалска, тренерска и угостителска ѕвезда. Нема фудбалер кој не го знае овде, во Србија и во Холандија“ - рече Ѓоко Хаџиевски за Истатов.

Тој беше извонреден спортист и спортски ас. Нашите срца се хранат кога ќе кажеме дека некој од Македонија бил спортски ас на светската спортска сцена. Денеска тоа е многу ретко, а порано беше повозможно и затоа живееме со идеа дека ќе се роди некој нов што ќе го направи тоа што го направи Благој низ сите спортски меридијани“ - рече претседателот на МОК, Васил Тупурковски.

Денеска Благој Истатов во вечното почивалиште на Струмичките гробишта од голем број народ беше испратен со долготраен и громогласен аплауз.

Благој Истатов е роден во 1947 година. Својата фудбалска кариера ја започнува во 1963 година во ФК „Беласица“, а во 1965 со младицните го освои Купот на Југославија. По „Беласица“ заминува во прилепска „Победа“, каде одигра 210 натпревари. Во 1973 заигра за белградски „Партизан“, каде настапуваше три сезони, а потоа две години бранеше и за холандски „Утрехт“.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Со мултимедијалниот настан „А се' што на дар добивте, на дар го дадовте“ почна празнувањето во Струмица за Светите Петнаесет

Со мултимедијалниот настан „А се' што на дар добивте, на дар…

Дек 09, 2019 Вести

Синоќа во прекрасниот амбиент на храмот „Свети Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“ во Струмица се одржа мултимедијалниот настан „А се' што на да...

И годинава Ансамблот „Тримери“ со Годишен концерт за своите струмичани

И годинава Ансамблот „Тримери“ со Годишен концерт за своите …

Дек 09, 2019 Настани

Ансамблот за народни игри и ора „Тримери“ од Струмица во сабота (14 декември) од 19:00 часот во големата сала на Домот на АРМ, ќе го одржи традиционал...

Триесеттина наставници и професори ќе пеат на сцената во Центарот за култура

Триесеттина наставници и професори ќе пеат на сцената во Цен…

Дек 08, 2019 Вести

Струмичани ќе имат можност да ги видат струмичките наставници и професори од основните и средните училишта на големата сцена во Центарот за култура, к...

„Распеани струмичани“ ќе пеат во среда во чест на патрониот празник на градот Струмица

„Распеани струмичани“ ќе пеат во среда во чест на патрониот …

Дек 08, 2019 Настани

На денот на заштитниците на градот Струмица, Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици, во Центарот за култура „Антон Панов“ ќе се одржи Годишн...

Сречко Гунчев ќе прави „ретроспектива“ на своите фотографии преку изложбата во вторник

Сречко Гунчев ќе прави „ретроспектива“ на своите фотографии …

Дек 08, 2019 Вести

Познатиот струмички фотограф Сречко Гунчев, во вторник (10 декември) во 20:30 часот ќе постави изложба на свои фотографии во фоајето на Центарот за ку...

Горан Пандев со феноменален лоб од 40 метри постигна гол за Џенова

Горан Пандев со феноменален лоб од 40 метри постигна гол за …

Дек 08, 2019 Вести

Капитенот на македонската репрезентација попладнево понуди егзотичен гол за присутните на стадионот во Лече откако во нападот на неговата екипа ја иск...

Премиерот Заев и градоначалникот Јаневски го означија почетокот на новата Детска градинка во селото Муртино

Премиерот Заев и градоначалникот Јаневски го означија почето…

Дек 08, 2019 Вести

Селото Муртино доби Детска градинка, на просторот на некогашната општинска зграда, кога постоеше општина Муртино. Капацитетот е за 26 деца од предучил...

Со Свети Климент започнува празнувањето на Светите Петнаесет

Со Свети Климент започнува празнувањето на Светите Петнаесет

Дек 08, 2019 Вести

Струмица на 11-ти декември празнува, го одбележува својот Патрон, Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици. По тој повод од денеска на празник...