Хотел „Studio Inn“ од Струмица има потреба од рецепционер за работа во ноќна смена. Подетални информации и пријавување на: 034 331 851.

Во организација на Друштвото за наука, литература, култура и уметност „Иван Василевски“ од Струмица, а под покровителство на Општина Струмица, во четврток, (6-ти Октомври) со почеток во 18:45, пред „Мала сцена 112“ ќе се одржи поетско-музички настан насловен „За нас нема збогум“, на кој со стиховите на струмичките поети кои веќе не се меѓу нас ќе се осветли дел од струмичкото корзо.

Ќе се читаат стихови на: Иван Василевски, Љубен Ташковски, Бранко Бјадов, Доне Чапаров, Видое Подгорец, Вартан Василевски, Стојчо Балкански, Ристо Шишков, Мите Грозданов и Иван Давчев.

Се бара возач за такси автомобил за во Струмица и регионот. Кандидатот да има положено најмалку за „Б“ категорија. Пријавување и повеќе информации на: 078/337-844.

ГОЛЕМ ЕСЕНСКИ ПАНАЃУР во СТРУМИЦА на 7, 8 и 9 Октомври 2022 година (петок, сабота и недела), на Кванташки пазар

 • Прибор за домаќинство
 • Фармерки
 • Тренерки
 • Пижами
 • Долна облека
 • Патики
 • Чевли
 • Чанти
 • Завеси
 • Козметика
 • Играчки
 • Алати за автомобил
 • Автоделови
 • Гуми за автомобил
 • Алати за домаќинство

СЕ ШТО ВИ Е ПОТРЕБНО на ПАНАЃУРОТ во СТРУМИЦА ЌЕ ГО НАЈДЕТЕ ПО НАЈНИСКИ ЦЕНИ!

ПОВЕЛЕТЕ на 7, 8 и 9 Октомври...

Во среда на 21 Септември во 20:00 часот во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица ќе биде промовиран трудот на м-р Сашо Митев - „Народните музички инструменти и инструменталната традиција во струмичко-радовишкиот регион“.

Промотор ќе биде Иван Котев, модератор Ѓорги Калајџиев, извадоци ќе чита Данче Ичева.

Проектот е финансиран од Министерството за култура и Општина Струмица.

„БЕНЗОИЛ“ има потреба од вработување за работа на бензинската станица. Подетални информации и пријавување на: 076 595 260.

Центарот за убавина „ПРЕСТИЖ“ од Струмица има потреба од девојка помошник во козметичкиот салон. Предност имаат девојки кои веќе познаваат дел од козметичкиот занает, како што е физиотерапефт, надградба за нокти и шминка. Пријавување и повеќе информации на: 075/425-873.

Се издава деловен простор од 100 м², спроти хотел „Илинден“ во Струмица, погоден за секаква намена. Истиот може внатрешно да се преградува, а има и мала кујна и тоалет. Подетални информации на: 075/425-873.

Здружението за помош и поддршка на лица со Даунов синдром „Вера“ од Струмица во недела на 20-ти март од 18:00 часот, во хотелот „Сириус“ по двегодишна пауза повторно ќе го организира настанот „Убави сме, свои сме“ - модна ревија на деца со попреченост.

По 5-ти пат, педесеттина деца со типичен развој и попреченост ќе продефилираат на импровизираната „модна писта“ во свечената сала на „Сириус“, облечени во креатции од повеќе бутици и брендови, а поддршка ќе им бидат и ученици од основни училишта и млади спортисти од спортски клубови.

„Ние би сакале сите да дојдете, но за жал поради почитување на мерките и протоколите за заштита од Ковид-19, бројот на гости е ограничен и оние кои ќе успеат да си купат влезници ќе бидат во можност да го проследат во живо. За сите кои нема да успеат, ќе имаат можност да гледаат видео снимки и фотографии“, велат од Здружението „Вера“, упатувајќи јавна благодарност до сите спонзори и поддржувачи на овој настан.

Влезниците по цена од 100 денари се пуштени во продажба и можат да се купат во „Bu Coffee-Coffee To GO“ во Струмица.

По повод 16-ти Март - Денот на крводарителството, утре (среда, 16 март), од 09:00 до 14:00 часот, Општинската организација на Црвен крст организира Крводарителска акција во Службата за трансфузиона медицина во Струмица. Крводарителите кои ќе даруваат крв, да ги почитуваат препораките за самозаштита на Министерството за здравство.

Организациониот одбор на Струмичкиот карневал во соработка со СВР Струмица, а заради безбедно одвивање на главната карневалска поворка, ги информира граѓаните, сопственици на возила, дека на 5-ти март (сабота) со почеток од 14:00 часот ќе ги затвори за сообраќај улиците во централното градско подрачје:

 • Булевар „Маршал Тито“, од потегот кружен тек кај главна пошта до подземната гаража на плоштадот „Гоце делчев“,
 • Улицата „Ленинова“, од потегот на раскрсница со улицата „4-ти јули“ (кај ТЦ „Глобал“) до хотел „Централ“,
 • Улицата „Сандо Масев“, на потегот од хотел „Централ“ – зграда на Општина Струмица, до кружен тек викан „кикирика“ на улица „Невена Стојкова“.

Се молат сите граѓани кои вообичаено паркираат возила на улиците со делниците кои ќе бидат затворени, истите да ги отстранат пред 14:00 часот на 5-ти март (сабота), заради непречно одвивање на карневалската поворка.

Возилата што ќе останат на наведените улици ќе бидат отстранети со Пајак службата на сметка на сопствениците.