Ново Село

Несреќа се случила синоќа во селото Мокрино, во која загина 62-годишен маж. Имено, синоќа пред полноќ, 62-годишниот М.Б. од село…
Дводневна работилница насловена „Штедиме енергија“ организира Општина Ново Село, во рамките на проектот „Енергетска ефикасност во насока на постигнување подобра…
Секторот за внатрешни работи во Струмица поднесе кривична пријава против Б.В. (54) од Ново Село поради постоење основи на сомнение…
Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека денеска (четврток, 15 февруари), во периодот од 10:00 до 14:00 часот, без…
На падините на планината Беласица, далеку од цивилизацијата, сам и без каков било контакт со луѓе, преживува 62-годишниот Киро Пасков…
Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, на својот Фејсбук профил го изрази својот став во врска со тешката…
Заборавени од општеството и цивилизацијата, семејството Доневи од струмичкото село Дражево преживуваат во нечовечки услови. Таткото Стоил заедно со сопругата…
Ирена Танчева од Самоилово на возраст од 25 години, мајка на две деца на возраст од 3 и 5 години…
По апелот на социјалните мрежи за помош на семејството Доневи од селото Дражево, денеска претставници на општина Ново Село го…
Здружението „Љубезност“ упатува апел до граѓаните за помош на семејството Доневи од селото Дражево, општина Ново Село. Стоил Донев од…
Традицијата на Сурва продолжи во Мокриево, каде по 11-ти пат на Василица се одржаа „Странчинарски игри 2018“. Маскирани лица од…
Поранешниот градоначалник на општина Ново Село Б.В. (53), доби кривична пријава поради сомневање дека ја „злоупотребил службената положба и овластување“…
Во пресрет на Новогодишните и Божиќните празници, градоначалникот на општина Ново Село, Боро Стојчев, заедно со Дедо Мраз, ги посетија…
Сопругата на премиерот, Зорица Заева, во придружба на Дедо Мраз, денеска се дружеа со децата од Посебното основно училиште „Свети…
Жители од селата Борисово и Ново Коњарево, кои живеат и работат во Швајцарија, денеска до Општина Ново Село доставија две…
По повод 12 декември, Денот на општина Ново Село, денеска беше одбележана 21 година од основањето на општината. На свечената…