И во Струмица вратите на Архивот беа отворени синоќа од 18 до 22 часот, каде на посетителите им се презентираше историјата на македонскиот народ

По свадбена веселба Димитар со другари отишле да се разладат во вирот, влегол, но нозете му пропаднале во меката песок

Веднаш по пријавувањето на настанот на лице место излегле Јавен обвинител, екипи на СВР Струмица и од ТППЕ Струмица, кои извршиле пребарување

Полицијата трага по 17-годишниот Д.В. од село Добрашинци, струмичко, откако денеска попладне околу 17 часот исчезнал капејќи се во вир

Околу 16 часот на „транзитниот пат“ во близина на „Мебло плус“ во Струмица, избувна пожар во двор на компанија за откуп на стари материјали

Покрај творечкиот дел, во рамките на ликовната колонија, учесниците ќе се запознаат и со културно-историските споменици и природните реткости

И во Струмица вратите на Архивот, кој се наоѓа до Заводот и Музеј, ќе бидат отворени денеска од 18 до 22 часот

За утре наутро, во истиот временски период е закажано миење и на булеварот „Ленинова“

Илија Патриков од ОО на СДСМ во Струмица, на денешната прес конференција говореше за партиските вработувања на функционери на ВМРО-ДПМНЕ во државните институции во Струмица

Градоначалникот Колев, отворајќи ја манифестацијата, ги поздрави „нашинците“ од дијаспората кои во моментот се во родниот крај

Врнежите, од кои зависи водениот потенцијал на речните сливови во Струмичкиот регион ќе бележат пад од 7%

Синоќа, па до раните утрински часови, Општина Струмица организираше прскање против комарците во градот Струмица

Утре (петок, 31 јули) во периодот од 04:00 до 06:00 часот, ќе се изврши детално миење на двете страни од булеварот „Маршал Тито“ во Струмица

Од ЈПКД „Комуналец“ од Струмица информираат дека поради отстранување дефект на водоводната мрежа, денеска (четврток, 30 јули), без вода за пиење...

Утре ќе биде најтоплиот ден оваа лето, задутре дожд и пад на температурите...

Фудбалерите на Академија „Пандев“ во конкуренција на 12 екипи го освоија третото место, речиси без пораз, ако се изземе оној на пенали од бразилците