Учениците и вработените во ООУ „Маршал Тито“ од Струмица, денеска го одбележаа патрониот празник

Струмица и Груец во 2012 година потпишаа Меморандум за соработка во областа на економијата, културата и спортот

Претставници на жителите од селото, на општината и „Комуналец“, доцна попладнево заедно уживаа во прекрасното ново катче за одмор и релаксација.

Со музика, проекции и разговори, ЦИВИЛ ќе го промовира граѓанското новинарство во Струмица

Стотина земјоделски трактори, денеска околу 14 часот, го блокираа центарот на Струмица, во долга колона, при што предизвикаа застој на сообраќајот, долж булеварот

На синоќешната академија беше изведена богата програма во чест на Денот сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј

Во проповедта на верниот народ свештениците им посакаа добро здравје, благосостојба, а на сите славеници Кирил и Методиј

И вечерва беа прочитани барања, потенцирајќи дека протестите ќе се одржуваат се до исполнувањето

Од силината на ударот, кој бил старотен, патничкиот автомобил останал приклештен за камениот ѕид од оградата, а возачот починал на лице место

Од денеска па се до 29-ти мај, од 10 до 21 часот, плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица ќе биде убаво собиралиште на љубителите на книгата

Синоќа околу 21:30 часот, во центарот на селото Мокрино, се случи сообраќајна несреќа во која едно лице го загуби животот

Кадетите на Одбојкарскиот клуб „Струмица“ се прваци на Македонија, освојувајќи ја кадетската лига во одбојка на Македонија

Болеста „јазлеста кожа“ кај говедата ги пустоши фармите и се заканува сериозно да го уништи добиточниот фонд

Ученикот Димитар Џорлев од VII одделение од ООУ „Видое Подгорец” од Струмица го освои првото место со највисок број на поени

„Кумуваше“ Ленче Кукиќ која прво ја повика младата како наводно да каже нешто, а во тој момент пред бината се појави и момчето

Се поставуваат рабници на сите главни и споредни улици и пристапни патеки до гробните места, се бетонира патека во новиот дел на гробиштата