Православните христијани денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово - Божиќ

Заедно покрај огнот си ја честитаа Новата година и си посакаа многу здравје, среќа и бериќет

Гордана Пишева од Здружението „Граѓаните пред се“, заедно со Дедо Мраз беа во посета на Здружението на дистрофија

Околу стотина пакетчиња беа поделени на деца од населените места Вељуса, Просениково, Банско и Градско Балдовци

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Г.С. (41) од селото Костурино, струмичко, за сторено кривично дело „комар“

Обичајот на бадниковото гранче е препознатлив обичај на Србите и на Српската Православна Црква

Талентот на струмичанецот Трајче Ѓоргиев блесна во Шоуто „Пинкови ѕвездички“

Посмртните останки на Ѓорги Шаламанов - Џони ќе бидат изложени утре (недела) во капела во Струмица од 11:00 часот

Годинашниот концерт младите го посветуваат на три млади девојчиња, Николина Митева, Мартина Стојковска и Марија Гошева

Утринава во Струмица минималната температура изнесувала -10 степени

Ѓурѓа купила дури 34 инстант лоза од продажното место ДП СИЛ во Ново Село
Струмичанката Ѓурѓа Ѓоргиева по освоениот Голф7 во „Седма Брзина“ на Лотарија на Македонија и 60.000 денари со инстант лозот

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, го посети првото родено бебе во Новата 2015 година во ЈЗУ „Општа Болница“ во Струмица

Една сообраќајна незгода се случила утринава во која едно лице е повредено

Првото новороденче во Струмица е машко, се роди 1 час и 40 минути од почетокот на новата 2015-та година, потврдија за Радио СтрумицаНет од Гинеколошкото одделение при ЈЗУ „Општа Болница“ во Струмица

Градоначалникот Зоран Заев Новата 2015 -та година ја дочека со штитениците во Банско

На 3-ти октомври пред точно една година, кога беше свеченото отворање на едно од најексклузивните фризерски студија во Струмица, Драган Гоцев - Даци како еден од најмладите професионални фризери под ова поднебје, го најави неговото работење како ново освежување на модната бранша во Струмица.