Младиот струмичанец Трајче Гогов, кој ја презентира македонската трап сцена во Швајцарија, летово со уште една песна, овој пат дуетска со својот сограѓанин Дако – Даниел Стојков, насловена „Gucci & Prada“.

Видео спотот е снимен по улиците во Цирих, под режисерската палка на Борис Наков - „Лакас Криејтив Лаб“, а музиката е потпишана од Nanzoo.

Ова е прва соработка на Трајче, кој во музиката се претставува како Генерик, со Даниел Стојков, како Дако, кои велат дека наскоро ќе снимат уште една песна, пак низ улиците на Цирих.

Капитенката на ЖРК „Струма“ од Струмица, Сара Стојанова, преминува во ЖРК „Вардар“. Денеска таа со тимот на Анџала Платон, одржа прв тренинг од каде за една недела заминуваат на базични подготовки во Србија.

Сара Стојанова е родена 2004-та година, а е член во ЖРК „Струма“ од 2013 година. Како предводник во тимот на ЖРК „Струма“ таа беше најдобар стрелец со просек по 13 голови на натпревар.

„Сара е едно од најталентираните девојчиња во мојата 10-годишна кариера како тренер во ЖРК „Струма“. Девојче со одлични физички предиспозиции, карактер и домашно воспитување. Миленичка во клубот и публиката. И предвидувам одлична кариера. Очекувам да ја видиме во државниот дрес наскоро, па со Господ напред и некој поголем трансфер надвор од државата. Во овие 10 години постоење сме расадник на неколку девојчиња со интернационални кариери, како што беа Љупка Белмезова, Ребека Петрова, Зорица Михајлова и Наталија Пецанова. Во овие услови кои ги имаме горди сме на нашиот учинок како тренерски тим заедно со Љубе Бучевски и Мите Пандев. Продолжуваме понатаму со желба за следни вакви моменти на успех“ – вели тренерот на ЖРК „Струма“, Мите Белмезов.

Во Струмица утревечер за прв пат ќе се случува ноќен шопинг и тоа во една од најпосетуваната продавница за бела техника „Риверсофт“, која се наоѓа на булеварот „Ленинова“.

Ако УХМР за утре најавува многу топол ден, а имате потреба да се подновите со бела техника, клима уреди, лаптопи, телевизори, телефони, кујнски апарати и тоа по ефтини цени намалени и до неверојатни 70%, избегнете го денот и повелете на „Late night“ шопинг во „Риверсофт“ од 20:00 до 00:00 часот, односно до полноќ, во четврток, 8-ми август.

Телевизори по цена од 5.890, 7.790, 8.890 денари, Машина за перење, електричен шпорет и фриждер од 8.990 денари, клима за само 10.990 денари, лап топ од 10.990 и 16.490 денари, мобилен телефон Alactel од 3.690 денари, правосмукалка по цена од 1.599 денари, Мини шпорет за 5.990 денари, пегли и тостери за 799 денари, цедалка за овошје од 499 денари и уште многу други артикли во салонот на „Риверсофт“ Струмица.

Четврток, 8 август | од 20:00 до 00:00 часот | „РИВЕРСОФТ“ Струмица

Убиецот кој сокрил две машки тела едно по друго, пронајдени на браната „Турија“ кај Струмица е во притвор, изјавил Агим Нухиу, заменик-министер за внатрешни работи, а пренесуваат повеќе веб портали.

„Можам да кажам пред јавноста дека идентитетот на убиецот во двата наоди во Струмица и е познат на полицијата, но чекаме официјална потврда од ДНК-прегледите и за ова убиство, имаме осомничен кој е во притвор. Го знаеме мотивот како се извршени убиствата и има сличности во формата и начинот на убиствата, дури и со она што се случи пред неколку месеци на територијата на градот Струмица “ – изјавил денеска Нухиу.

Во рамки на работните активности во текот на летото, членот на ЦО на СДСМ и министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, придружуван од членот на ИО и портпарол на СДСМ, Костадин Костадинов, претседателот на ОО на СДСМ во Струмица, Марјан Даскаловски и други членови на СДСМ, имаше средба со жителите на населеното место Просениково, во струмичкиот регион.

„Оваа влада за 2 години направи многу, но тоа не значи дека тука ќе застанеме, туку напротив со непосредните средби со граѓаните ги слушаме нивните потреби и изнаоѓаме решенија за истите“ – истакна Трајан Димковски пред присутните.

„Уште во првите два месеци од 2017 година ја зголемивме директната поддршка и за лозарството, градинарството, овоштарството и сточарството, преку мерките 1 и 2 се зголемија средствата за 10 и 20%. Направивме дистинкција на субвенциите кои сега имаат и социјална и развојна компонента“ - додаде Димковски.

Тој посочи дека од оваа година има нова мерка со која се јакне социјалниот аспект, а тоа е до 1 хектар, земјоделците добиваат паушал од 12.000 денари, а до половина хектар 6.000 денари. Преку мерките особено во секторот на земјоделството го враќаме достоинството на земјоделците. Само преку мерката „зелена“ нафта, која започна да се реализира деновиве, околу 3,5 милиони евра се враќаат назад кај земјоделците.

„Денес се користат ИПАРД фондовите, се гради систем за земјоделство кој ги следи европските стандарди, земјоделството и производите стануваат конкурентни и исплатливи“ - истакна Димковски.

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски имаше средба и со производителите и преработувачите на црвената пиперка - куртовска капија. На состанокот се разговараше за цената, во текот на откупот и за зацврстување на договорно производство.

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 8 август), во периодот од 08:55 до 12:00 часот без електрична енергија ќе бидат жителите на селото Сушица, општина Ново Село.

Прекинот е поради реализација на инвестициони зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енергија.

По најавите од УХМР за високи температури кои се очекуваат во наредните неколку денови, ЈПКД „Комуналец“ - Струмица, апелира до жителите во градот Струмица и населените места за рационално користење и употреба на водата исклучиво за пиење и санитарни потреби, односно да се избегнува полевање на дворови и перење на површини и непотребно трошење на водата за време на топлите денови.

„Со рационалното користење на водата ќе се придонесе за стабилност на водоводниот систем и континуирано водоснабдување на сите граѓани“ – вели Стојан Ефтимов, раководител на Одделението „Водовод и канализација“ при ЈПКД „Комуналец“ Струмица, истакнувајќи дека јавното комунално претпријатие во наредните денови ќе се воздржи од перење на улици и полевање на зелени површини во градот, се со цел да се постигне квалитетно водоснабдување во градот.

Дирекцијата за заштита и спасување, по најавите на УХМР ги информира граѓаните, дека под влијание на многу топла воздушна маса во наредните денови ќе има пораст на температурите на воздухот. Особено топло ќе биде од четврток до средината на наредната недела, кога ќе биде активирана жолта фаза за високи температури, а во некои региони и портокалова фаза.

Дирекцијата за заштита и спасување покрај основните препораки за однесување во вакви услови, согласно Законот за заштита и спасување, презема и мерки и активности за превентивно делување за заштита од можни шумски пожари и други пожари на отворен простор. Воедно, ДЗС апелира до Локалната самоуправа, граѓаните и посетителите на Република Северна Македонија, да внимаваат кога се на отворено и:

- да не се фрлаат цигари и догорчиња;

- да не се фрла стаклен отпад и стаклени шишиња;

- да не се пали оган и скара на отворен простор и шума;

- да не се дозволува на децата да си играат со запалки, пламен и жар:

- да не се пали отпад и друг горлив материјал;

- да не се палат стрништа и меѓи;

- имајте на ум дека почетниот пожар може да се изгасне со една чаша вода;

- ако се забележи пожар веднаш да се извести Територијалната противпожарна единица на бесплатниот телефонски број 193.

Во соработка со Министерството за внатрешни работи и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, веќе се преземени превентивни мерки, од март донесена е забрана за движење во шума и шумско земјиште, освен за вработените во ЈП Национални шуми. Забраната ќе трае се до нејзиното отповикување.

ДЗС, со цел зачувување на шумите, од 15 јули до 15 август, на територијата на целата земја, ја спроведува Кампањата за заштита од пожари под мотото „Иднината им припаѓа на оние кои се подготвени - Природата е наша одговорност“.

Пратеникот во Собранието на Република Северна Македонија од редовите на владејачката СДСМ, денеска пред маркетот на „Тинекс“ во центарот на Струмица се вклучи во караванот „Мој ДДВ“.

Тој на промотивниот штанд заедно со ангажираните од Управата за јавни приходи ги споделуваа информациите со сите минувачи за мерката поврат на граѓаните 15% од пресметаниот ДДВ, преку апликацијата „МојДДВ“.

„Самата мерка „МојДДВ“ е нешто кое се прави за прв пат во историјата на нашата држава, каде што буквално преку скенирањето на сметките и преку плаќањето на ДДВ, државата враќа 15% од платеното ДДВ директно кај граѓаните. За самата успешност на мерката се фактите и бројките кои кажуваат дека од самото пуштање на апликацијата „МојДДВ“, па до 5-ти август се скенирани 8,5 милиони фискални сметки“ – вели пратеникот Костадин Костадинов, кој моментот на промоција го искористи и тој да си пазарува од маркетот, да ја скенира својата фискална сметка и да ги повика граѓаните да бараат да им бидат издадени фискални сметки кога купуваат, да ги скенираат преку апликацијата, но и да пријават неправилности до надлежните институции.

Костадинов вели дека во споредба со месец јули минатата година и јули оваа година, има раст на ДДВ, односно приход од околу 470 милиони денари, што е за 10% повеќе во споредба со истиот месец во минатата година.

Црвениот крст на Македонија на 15 јули ја започна кампањата „Твоето незнаење чини живот“, за бесплатна обука на граѓаните за укажување прва помош, а вчера во Општинската организација на Црвен крст во Струмица се реализираше и првата обука.

Меѓу учесниците на обуката беа и познатите естрадни уметници од Струмица, Александра Јанева и Васил Гарванлиев, петмина пожарникари од ТППЕ Струмица, кои ги слушаа предавањата како да се укаже брза и правилна помош, доколку се затекнете на место на сообраќајна несреќа.

Инаку, кампањата е наменета за возачите, а е иницирана по направени анализи дека во голем број случаи граѓани, пред се возачи, не знаат правилно да укажат прва помош во случај на сообраќајна несреќа.

Кампањата ќе трае до 15 септември, а ќе се одржат бесплатни курсеви за возачите во 33 општински огранизации на Црвениот крст, и ќе бидат опфатени околу 8.000 возачи.

Од Црвениот крст велат дека со обновување на знаењето за укажување прва помош ќе се спречат поголеми здравствени последици, но и жртви од сообраќајни несреќи.

Од Струмичкиот Црвен крст ги покануваат заинтересираните возачи за обуката, да се обратат во Општинската организација на Црвен крст во Струмица.

Деновиве општина Ново Село треба да распише јавна набавка за избор на изведувач за изградба на нов водоснабдителен систем во населеното место Сушица.

Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој на ова општина од програмата за развој на јавната инфраструктура во руралните средини и одобри 19.398.459 денари, со цел Сушица да добие нов водовод со што ќе се реши водоснабдувањето на жителите од ова населено место.

Агенцијата ја информираше општината Ново Село дека е донесено решение за одобрување на финансиски средства и треба да ја отпочне постапката за избор на фирма, која ќе го гради новиот водоснабдителен систем во Сушица. Откако ќе биде избрана фирмата во зависност од висината на понудата ќе биде и склучен договор за средствата.

Проекциите се дека до крајот на годинава треба да отпочне да се гради новиот водоснабдителен систем во населеното место Сушица.

Денеска попладне околу 18:00 часот во водите на брана Турија, во близина на Струмица, во резервоар за гориво од товарно моторно возило, пронајден е човечки труп – информираше Хризантема Рендевска, портпарол на СВР Струмица.

Трупот по наредба на јавен обвинител е предаден на судска медицина за вршење идентификација и обдукција.

Полициски службеници од СВР Струмица и јавен обвинител продолжуваат со превземање на други истражни мерки и дејствија, за целосно документирање и расчистување на случајот.

Од ЈПКД „Огражден“ од Босилово со апел до жителите од општина Босилово, односно од населените места кои се снабдуваат со вода преку водоводниот систем на оваа комунално претпријатие.

„Поради настанатите временски услови (високи температури) и хидролошки услови (намален капацитет на изворите за вода), ЈПКД „Огражден“ од Босилово апелира до сите граѓани од населените места на општина Босилово да ја користат водата од водоснабдителните системи само за најосновни потреби. Да се избегнува користење на водата за пиење за наводнување на земјоделски и зелени површини“ – стои во соопштението на ЈПКД „Огражден“.

Секторот за внатрешни работи - Струмица, во рамките на своите надлежности во претстојниот период превзема интензивни мерки и активности во угостителските објекти на подрачјето, имајќи ја во предвид зголемената бучава (гласната музика), раздвиженоста во угостителските објекти, пред се во кафулињата, на летните тераси и во дискотеките, во кои се позабележително е присуството на младите, посебно во вечерните часови.

Активностите на полицијата се насочени на: присуство на малолетници во угостителски објекти после 24:00 часот, точењето алкохолни пијалоци на малолетни лица и прегласната музика која неретко ги вознемирува граѓаните, а пред се оние што живеат во близина на угостителските објекти.

За сите сопственици на угостителските објекти кај кои ќе бидат констатирани прекршоци, СВР Струмица ќе поднесе соодветни поднесоци, согласно членовите 8, 21 и 38 од Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, а ќе биде предложена и мерка забрана за вршење на дејност во законски предвидениот период.

Од СВР Струмица апелираат до сопствениците на угостителските објекти и граѓаните да ги почитуваат законите. Доколку се констатира состојба спротивна на Законот истата соодветно ќе се санкционира.

Ваквите интензивни мерки и активности на полициските службеници самостојно и во координација со надлежни инспекциски служби ќе продолжат да се реализират и во претстојниот период.

Вчера во 18:50 часот на магистралниот пат А4 од Струмица кон Штип, во близина на Радовиш се случила сообраќајна незгода во која учествувале четири патнички моторни возила, кои се движеле во ист правец и тоа: „Фиат Добло“ со струмички регистерски ознаки, управувано од Г.В (47) од Струмица, „БМВ-Х5“ со италијански регистерски ознаки, управувано од П.Ш (59) од Италија, „Шкода фелиција“ со струмички регистерски ознаки, управувано од В.М (60) од село Василево, струмичко и „Голф“ со струмички регистерски ознаки, управувано од М.И (25) од Струмица – информираат од СВР Струмица.

Во незгодата со тешки телесни повреди се здобила Џ.Р (51), која била сопатник во возилото „Голф“, а увид на местото извршила екипа на Полициска станица Радовиш. 

Денеска околу 12:00 часот избувна пожар во атарот на селото Робово, каде гореше сува трева и дел од викендица.

Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица со едно противпожарно возило по пријавата веднаш интервенираа и истиот за кратко време е ликвидиран.

Попладневно околу 15:00 часот избувна уште еден пожар во атарот на селото Баница. Таму гореше сува трева во близина на објекти. Со навремена интервенција на пожарникарите и овој пожар е успешно ликвидирани.

Причините за настанувањето на двата пожари дополнително ќе се утврдуваат – информираат од Територијалната Противпожарна единица на Струмица.