Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник се смета за почеток на сите празници сепак тој почнал да се празнува многу подоцна.

Рождество на Пресвета Богородица или Мала Богородица е еден од 12 големи празници во православието кој го слави раѓањето на Богородица. Богородица е родена во Назарет од стари и бездетни родители, благочестиви Јоаким и Ана како одговор на нивните молитви. Се слави на 8 септември според јулијанскиот календар или на 21 септември според грегоријанскиот календар.

Жителите од Струмичкиот регион од вчера попладне го посетуваат Манастирот „Пресвета Богородица Милостива“ во Вељуса, кој денеска го слави својот патрон.

Претседателот на Општинската организација на СДСМ во Струмица, Марјан Даскаловски, денеска ги повика струмичани да се вклучат во акцијата за чистење на отпадот од реонот околу спортскиот комплекс во Струмица, еко акција што ја организира струмичкото СДСМ.

„Целта на оваа акција е сите заедно да исчистиме уште една дива депонија во овој дел од градот и да упатиме порака до сите несовесни граѓани кои што го расфрлаат отпадот на несоодветни места, дека од нас зависи во каква животна средина ќе живееме и каква ќе им ја оставиме на идните генерации“ – вели Даскаловски.

Тој додаде дека оваа акција и учеството на граѓаните во неа ќе биде и придонес во кампањата која што во март годинава ја започнаа Општина Струмица и ЈПКД „Комуналец“, „Еко фронт – Чиста да ни е“, а во која се исчистија поголем дел од дивите депонии во градот и населените места и се разубавија јавните зелени површини.

Зборното место е закажано во 09:00 часот, во недела 22 септември, пред Спортскиот комплекс „Пандев“ во Струмица.

Вчера околу 17:00 часот во Полициската станица во Струмица од слобода бил лишен Ш.М. (31) од Струмица, врз основа на распишана Централна потерница за издржување на затворска казна во Казнено поправната установа во Струмица за сторени кривични дела „тешка кражба“ -  информираат од СВР Струмица. Лицето било предадено на службениците во „Затвор Струмица“.

Учениците од СОУ „Никола Карев“ и СОУ „Јане Сандански“ од Струмица, го одбележаа меѓународниот Ден на мирот.

Околу 150 ученици од двете средни општински училишта денеска во дворот на СОУ „Никола Карев“ учествуваа во младинската акција за хортикултурно уредување на училишниот двор, бојадисување на металните и бетонските конструкции во дворот и испишување на пораки за мир на училишниот ѕид.

Во рамките на акцијата, младите организираа и хуманитарна активност за Детското одделение во ЈЗУ „Општа Болница“ во Струмица, учениците од Конфекциските струки изработија постелнини за најмладите пациенти во Струмичката болница и денеска ги наместија на креветите во болницата во оваа одделение.

Младинската акција е продолжение на долготрајниот процес во кој учествуваа средношколците од општина Струмица, во рамки на Проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција на младите во образованието. Минатата учебна година, младите од двете училишта заедно ги идентификуваа проблемите во градот со кои што се соочуваат како млади личности. Еден од предизвиците за кој што изразија желба и самите да помогнат да се надмине беше токму лошата состојба на училишните дворови. Кон крајот на минатата учебна година, младите заедно преземаа волонтерска акција за разубавување на дворот на средното училиште „Јане Сандански“.

Проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција на младите во образованието е петгодишна иницијатива за зајакнување на меѓуетничката кохезија меѓу младите и развој на демократските и граѓанските однесувања.

Навидум ден без автомобили, но коловозите полни, сите си ги користат автомобилите, само околу 200 ученици организирано од професорите по спорт дојдоа со своите велосипеди да му дадат симболика на денешното одбележување во рамките на Европската недела за мобилност.

Годинашното мото на Европската недела за мобилност е „Пешачи со нас“, која се одбележува од 16 до 20 септември, а во Струмица традиционално се организираше велосипедско дефиле низ улиците на градот.

Стартот беше на плоштадот „Гоце Делчев“, велосипедистите продолжија по булеварот „Маршал Тито“, покрај Главната пошта, кон кружен тек кај ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица, од таму низ Старата струмичка чаршија, покрај зградата на Општина Струмица и завршија повторно на плоштадот.

Во своето обраќање до учесниците на дефилето, градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски упати апел за поголемо користење велосипеди, како и за пешачење кои се во функција на намалување на штетните гасови од автомобилите, намалување на последиците од климатските промени, а со тоа и зачувување на нашето здравје.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Вчера околу 14:30 часот на улицата „Климент Охридски“ во Струмица се случила сообраќајна незгода помеѓу товарно возило „Фолксваген Л80“ со штипски регистарски ознаки, управувано од Р.С. (33) од Штип, товарно возило „Волво ФЛ 280“ со струмички регистарски ознаки, управувано од М.А. (23) од Струмица, кој се обучувал од автошкола за управување со возилото и велосипед управуван од Н.К. (37) од Струмица – информираат од СВР Струмица.

Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил велосипедистот и бил пренесен во Струмичката болница за укажување на лекарска помош. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Струмица.

Во рамките на одбележувањето на Европската недела на мобилност од 16 до 20 септември, утре (петок, 20 септември), Општина Струмица организира дефиле на велосипеди низ улиците на Струмица, под мотото „Пешачи со нас“.

Стартот е закажан во 10:00 часот на плоштадот „Гоце Делчев“, продолжува по булеварот „Маршал Тито“, се поминува покрај Главната пошта, кон кружен тек кај ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица, се продолжува по Старата чаршија, покрај зградата на Општина Струмица и завршува повторно на плоштадот.

Македонската одбојкарска репрезентација попладнево се врати во Скопје, а беа пречекани со музика од Џамбо и Агушеви, ја свиреа „Бисер Балкански“, а нашите спортски херои ја пееја.

Нашите најдобри одбојкари го завршија настапот на ЕП, откако Турција загуби од Финска во последното коло со што овие две селекции ќе разигруваат во осминафиналето.

Недоволни беа победите против Словенија и Белорусија за да Македонија отпатува за Франција на осминафиналето. Но сепак за македонската јавност и покрај ваквиот расплет одбојкарите се вистински спортски херои.

Дури деветмина од Струмица се во македонската репрезентација кои испишаа историја во македонската одбојка, која со години се обидуваше да биде дел од еден континентален собир. Браќата Никола и Ѓорѓи Ѓоргиеви, Владо Милев, Александар Љафтов, Васе Михаилов, Ристо Николов, Филип Маџунков, Славе Наков и Стојанче Илиев се момците кои потекнуваат од струмичката одбојкарска школа.

Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека поради реализација на инвестициони зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енергија, утре (петок, 20 септември), од 09:00 до 14:30 часот, без електрична енергија ќе останат селата: Требичино, Едрениково и Варварица во општина Василево.

„Судот на времето“ е насловена шестата книга на струмичанецот Ѓорѓи П. Панов, збирка од афоризми промовирана синоќа во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица.

За книгата и авторот говореа промоторите Никола Сарајлија и Виолета Тодева Мијалкова, а модератор беше Виолета Сековска.

Промоцијата беше збогатена со музичко интермецо на инструменталисти од музичкото училишите „Боро Џони“, кои создаваа прекрасни звуци во фоајето на НУЦК „Антон Панов“.

Инаку, Ѓорѓи П. Панов е роден 1960 година во Струмица. Средно образование завршил во Струмичката гимназија, а дипломирал на Економскиот факултет во Скопје.

Уште од најрани младешки години хоби му е пишување поезија. Сепак, многу поголем интерес пројавува кон афоризмите кои се негова преокупација повеќе од 30 години.

Тој е автор на пет книги со афоризми. Првата збирка „Духовни бранувања“ ја објавува во 2001 година, а втората, „Клепсидра“, во 2004 година. И двете книги се преведени на англиски јазик од еминентниот полиглот проф. Георги Стоев во 2007 година. Со овие две книги и нивните преводи на англиски јазик е застапен во проектот Растко Македонија „Втора кожа“ е негова трета книга со афоризми објавена во 2007 година и три години подоцна преведена нa англиски јазик од проф. Соња Митева. Четвртата книга „Помеѓу редови...“ ја објавува во 2014 година, а минатата година ја промовираше и петтата книга насловена „Украдено срце“.

„Пополнета празнина“ издадена во 2010 година, е заедничка книга со Ристо Филчевски и Костадин Устапетров, афирмирани и еминентни струмички афористичари. На негова иницијатива е издаден „Зборник на роднокрајни афористичари“ во 2013 година. Во него рамноправно се застапени петмина афористичари: д-р Димитар Алачки, Ацо Ѓорѓиев, Ѓорѓи П. Панов, Костадин Устапетров и Ристо Филчевски. Коавтор е на „Струмичка афоризница“, 2014 година. Застапен е во антологијата „Врели мразeви“ од Васил Толевски, издадена во 2013 година.

Ѓорги П. Панов е внук на познатиот македонски драмски писател Антон Панов, чие име го носи Центарот за култура во Струмица.

ФОТО: Сречко Гунчев

Струмичките карневалски групи „Кико Стил“ со маските „Златните потковици“ и „Белите Соколи“, ООУ „Маршал Тито“ од Струмица со маската „На бишка џнгрлак“ и Балетско студио „Газели“ од Радовиш со маската „Танцот на Кабаутерите“, учествуваа на 12-тиот Меѓународен „Брачки летен карневал 2019“ во Хрватска, кој се одржа од 13-ти до 18 септември.

Карневалистите настапија во местата Бол, Супетар, Сутиван, Сумартин и Милна, пред домашната публика, но и голем број странски туристи.

„На хуманитарната вечер, во Бол, Струмичките карневалисти, преку продажбата на наши традиционални производи, собраа парични средства наменети за поддршка на локалната заедница, што посебно беше ценето од домаќините“ - вели Хризантема Рендевска од Организациониот одбор на „Струмичкиот карневал“.

Жителите од населените места Босилово, Турново, Секирник, Радово, Бориево, Еднокуќево и Робово во општина Босилово, денеска останаа без вода за пиење, поради дефект на главниот цевовод.

Екипи на ЈПКД „Огражден“ од Босилово се на терен и работат на отстранување на дефектот. Од јавното комунално претпријатие нема информација до кога би можеле жителите да очекуваат нормализирање на водоснабдувањето.

Под мотото „Стоп за насилство врз здравствени работници“, денеска од 11:00 до 11:30 часот пред „главната болница“ на ЈЗУ „Општа Болница“ во Струмица, се одржа протест на лекарите и медицинскиот персонал.

Струмичките здравствени работници се приклучија на протестите кои се одржуваат во цела држава во организација на Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари.

Протестот следува по неодамнешните напади на лекари и медицински персонал во болницата „Свети Наум Охридски“ во Скопје, во Поликлиниката во Драчево, а напади имаше во Тетово и во Кавадарци.

Поддршка на протестот, лекарите добија и од министерот за здравство Венко Филипче, Синдикатот на Клинички центар, како и членови на здруженија на здравствени работници.

Додека траеше протестот никој од пациентите не беше оставен без здравствена нега во болничките одделенија и амбуланти.

Под наслов „Роди ме мајко како Ѓурѓа, па фрли ме на буниште“, порталот „Слободен печат“ пишува за струмичанката Ѓурѓа Ѓоргиева од струмичкото село Старо Коњарево, која е добитничка (според досега виденото), на речиси сите награди доделени од Државната Лотарија на Македонија.

Низ фотографии тие издвоија десет, не така скромни, награди кои таа ги добила досега, меѓу кои се и два автомобила.

На следниот линк на www.slobodenpecat.mk погледнете ги добивките на Ѓурѓа >>>

Во Струмица на 21 и 22 септември ќе се организира Меѓународен турнир во одбојка за жени, во чест на професорот, поранешен одбојкар и тренер, кој почина неодамна, Илија Караманов, а на иницијатива на ОК „Наковски Волеј“.

На првиот турнир „Илија Караманов 2019“ ќе настапат екипи од Србија, Словачка и Македонија. Отворањето е закажано на 21 септември (сабота) во 17:30 часот во Спортската сала на СОУ „Димитар Влахов“, по што следува првиот натпревар помеѓу екипите, шампионот на Македонија, ОК „Работнички“ и ОК „Брусно“ од Словачка, а во 20:00 часот помеѓу домаќинот и организатор, ОК „Наковски Волеј“ и ОК „Партизан“ од Белград, Србија.

Инаку, Илија Караманов, кој почина на 9 август годинава на 58-годишна возраст, беше десет години одбојкар на некогашниот Одбојкарски клуб „Југославија“ од Струмица, тренер на некогашниот женски одбојкарски клуб „Македонија Траншпед“ од Струмица и помошник на тренерот Кире Ричлиев во ОК „Струмица“ од 1994 до 2004 година. Од 1992 година беше вработен во Општинскиот сојуз на спортови во Струмица, како одговорен за финансиското работење на оваа спортска организација.

Во последните десеттина година, до неговата смрт, беше професор во економските струки на СОУ „Јане Сандански“ во Струмица. Важеше за еден од омилените професори меѓу учениците во Струмичката гимназија.

Словенија се домаќини, публика, еуфорија, аспирации за медал. А, ја праша ли некој Македонија? Го праша ли некој Никола Ѓоргиев? Го праша „ЕКИПА“ по фантастичната победа над Словенија (3-1 во сетови), а тој онака капитенски, и извинете што е малку вулгарно, но веднаш отсечно одговори…

„Ние сме репрезентација со толкави „муда“. И знаев дека ќе се разиграме, дека имаме квалитет, дека можеме да ја победиме Словенија. Ние можеме да играме слабо во празна сала, но кога сме мотивирани, кога има аудиториум, тогаш од нас излегува најдоброто. И драго ми е што покажавме и овде во Љубљана дека голема е МАКЕДОНИЈА. И дека заслужено е на ЕП, и ете можеби ќе ни се посреќи и да одиме во осминафиналето. Срцето ми е полно, сакам да заплачам, а немам солзи“, изјави за „Екипа“ капитенот Никола Ѓоргиев.