И во наредниот период, 50-те домаќинства кои ќе се приклучат на гасоводната мрежа на „Струмица Гас“ ќе можат да бидат субвенционирани од Општина Струмица со по 100 евра, во денарска противвредност. Ваква одлука донесе Советот на општина Струмица на денешната 27-ма седница.

Во моментот стандарден приклучок на дистрибутивниот гасоводен систем на ЈПЕД „Струмица Гас“ изнесува 600 евра, 100 ќе ви плати општината од својот буџет.

Општина Струмица и во минатите години вршеше вакво субвенионирање со цел да им помогне на граѓаните кои сакаат да се приклучат на дистрибутивниот гасоводен систем и да ги уживаат благодетите на природниот гас.

Советот на општина Струмица денеска ќе ја одржи 27-та седница на која по најголем дел од точките, а ги има 69, ќе расправа за плановите за вработување во 2020 година во општинската администрација, во трите јавни претпријатија „Комуналец“, „Паркиралишта Струмица“ и „Струмица Гас“, во деветте основни училишта и Музичкото основно училиште, како и вработување во трите средни општински училишта во Струмица.

Советниците ќе ги разгледуваат и извештаите за работа во учебната 2018/2019 година и Годишните програми за 2019/2020 година на сите основни и средни училишта, ЈОУДГ „Детска радост“ во Струмица, како и програмите за изведување на ученички екскурзи и слободни активности за учениците од основното образование.

Се очекува советниците да донесат одлука за субвенционирање на домаќинствата на дел од сумата за приклучок на дистрибутивниот гасоводен систем преку ЈПЕД „Струмица Гас“, како и парична помош за семејствата Вангелови од Струмица и Митеви од Вељуса.

Во издание на Литературното списание „Современост“, излезе од печат новата книга-стихозбирка со шеесеттина песни од струмичанецот Ристо Маџунков, насловена „Семки“.

„Постојаната потрага по не така далечното, а трансцедентно минато на мигови како да преоѓа во посег по соочување со „зафрлени“ делови од себеси, аспекти на персоналитетот ставени во сенка на машинизираното секојдневие, фотографски живописно доловено од поетските слики кои статично се „шират“ во текот на песната, релативно ретко контрастирајќи меѓу себе. За Маџунков поезијата е средство со кое се продира токму во сржта на промената која треба да го направи светот подобар, а некогаш ваквата промена е сосем едноставен чин кој резултира со спокојство во тоа да се биде, можеби само да се остане свој на своето…“ – напиша рецензентот на книгата, Стефан Марковски.

Ристо Маџунков е роден на 1948 година во Струмица. Основно образование и гимназија завршил во својот роден град, а медицински факултет во Белград (1973). Специјализирал во Скопје и Париз (1979-1982). Основач е и долгогодишен началник на Службата за Трансфузиологија во Струмица. Автор е на пет поетски книги: „Семки“ (2019), „Прашинки“ (2017), „Капки“ (2014), „Глас во пустина“ (1994), „Вечен збор“, (1992).

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (среда, 25 септември), во периодот од 10:00 до 15:00 часот без електрична енергија ќе остане дел од населеното место Куклиш, општина Струмица.

Прекинот е поради реализација на инвестициони зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енергија од ТС Куклиш 2.

Полициската станица во Валандово денеска поднесе кривична пријава против Д.Б. (40) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем.

Имено, на 7 јуни годинава во ПЗУ „Медикус“ во Струмица, В.Р. од Струмица пријавила дека Д.Б. ѝ одзел паричник во кој имало банкарска картичка во нејзина сопственост, по што од банкомат во Валандово, тој со картичката повлекол 80.000 денари.

Голем успех оваа лето на струмичките средношколци на полуфиналето од Светскиот ученички куп по англиски јазик, кој се одржа од 22 до 26 јули во Хаг, Холандија.

Тринаесетте ученици од трите средни општински училишта од Струмица, „Јане Сандански“, „Никола Карев“ и Димитар Влахов“ се вратија со 36 освоени медали, злато, сребро и бронза, а девет од нив, три тимови се пласираа во финалната рунда која ќе се одржи од 8 до 13 ноември на Јеил Универзитетот во Њу Хевн, САД.

Младите Македонци се натпреваруваа во различни категории со своите врсници од 50 држави, а ги имаше околу 1900 ученици и успееја да продолжат во финалното натпреварување. Но дали ќе продолжат сите, професорката Верица Јанкова вели дека тешко, проблем им се финансиите, бидејќи учеството таму чини многу пари, ќе се сведе на родителите кои се во можност.

„Ние ќе се обидеме да побараме помош и од општината, за да се олесни учеството, бидејќи навистина многу чини, а целиот терет е на добрата волја на родителите кои сакат да инвестираат во нивните деца. Трета година е оваа, како учествуваме на престижниот Светски ученички куп, досега сме ја имале поддршката, во рамките на своите можности и од градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски и од Советот на општината, а со финансиски средства ни помогнале и директорите на СОУ „Јане Сандански“ и СОУ „Никола Карев“, во рамките на можностите од училишниот буџет“ – вели професорката Верица Јанкова, која на оваа натпреварување беше прогласена за „Ментор на годината 2019“ и доби пехар, а го добија само четири ментори од целиот свет.

За жал само четири ученици ќе одат на Јеил, поради тие финансиски проблеми, Сара Заева и Светлана Иванова од СОУ „Јане Сандански“, Симона Крстева од СОУ „Димитар Влахов“ и Михаил Шумаров од СОУ „Никола Карев“.

Ученичката Бојана Витанова која се пласира во финалната рунда, нема да може да оди во САД да ги покаже своите квалитети на Јеил Универзитетот. Таа апелира до општината и Министерството за образование да се осврнат повеќе на интернационалните натпреварувања, да ги поддржат финансиски учениците кои се избориле да стигнат до таму и да бидат забележани нивните трудови и на тоа поле, а не само на локално и државно ниво.

На стадионот „Благој Истатов“ во Струмица, во рамките на 7-то коло од Првата македонска фудбалска лига, вчера фудбалерите на „Академија Пандев“ и „Шкупи“ го одиграа натпреварот без голови.

Со овој натпревар „Пандевци“ им го отстапија лидерското место на табелата на „Вардар“ каде со 14-те бода сега се на втората позиција.

„Академија Пандев“ и понатаму е единствената екипа без пораз во Првата лига, има скор од 4 победи и 3 нерешни резултати. Следното коло му гостуваат на „Вардар“.

Денеска попладне и утре под влијание на влажен бран од Медитеранот, времето ќе биде претежно облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд. На места врнежите ќе бидат пообилни (над 20 л/м2), проследени со грмежи, засилен ветер и услови за ретка појава на град.

Од Противпожарната единица на Струмица информираат дека вечерва околу 19:00 часот интервенирале во гасење пожар на запалена стара куќа во селото Дражево, општина Ново Село.

Според информации од ТППЕ Струмица, куќата била на крајот од селото и до неа се доаѓало по тесни улички, низ кои противпожарното возило немаше пристап, па дополнително е повикано теренско возило и е направен појас околу куќата за да се спречи ширење на пожарот кон шума.

Пожарот е изгаснат, дополнително ќе се прави увид за причините на настанувањето на пожарот.

Од 11 до 13 октомври ќе се одржи уште еден гурмански викенд во Радовиш. Струмичаните Горан и Ленче со групата Јупитер ќе настапат на затворањето на манифестацијата „Самун ем татлија“.

На седмото издание на манифестацијата бесплатни концерти ќе одржат повеќе музички ѕвезди и тоа: Слаткаристика, Влатко Лозаноски, Јелена Розга, Дејан Петровиќ Биг Бенд и Мирза Селимовиќ.

Годинава „Самун ем Татлија“ ќе се одржи на локацијата паркинг „Орел“, а е во склоп на чествувањето на јубилејот 1.000 години од постоење на Радовиш. Манифестацијата е под покровителство на Општина Радовиш, а во организација на Центар за култура „Ацо Караманов“.

Во организација на Општинската организација на СДСМ од Струмица денеска беше реализирана еко-акција за чистење на просторот помеѓу стадионот „Благој Истанов“ и Спортскиот комплекс „Пандев“ во Струмица.

Претседателот на СДСМ во Струмица, Марјан Даскаловски вели дека со оваа акција сакаме да исчистиме уште една дива депонија во овој дел од градот и да упатиме порака до сите несовесни граѓани кои што го расфрлаат отпадот на несоодветни места, дека од нас зависи во каква животна средина ќе живееме и каква ќе им ја оставиме на идните генерации.

Во акцијата се вклучија и градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски со членови на Советот на општината, вработени во општинската јавна администрација.

Од 14-ти септември до денеска, Струмица беше домаќин на третата меѓународна размена под име „АгроМлади - Трето издание“.

Група од 35 млади од 7 европски земји, Македонија, Романија, Италија, Данска, Турција, Хрватска и Португалија беа гости на Струмица. Теми на размената кои беа дискутирани беа поврзани со развој на руралните подрачја, земјоделието и како младите да се мотивираат и да започнат свои мали бизниси во областа производство на храна.

Во текот на размената тие имаа можност да споделат искуства, информации и најдобри практики во овие области. Исто така беа имплементирани и студиски посети преку кои младите научија повеќе за производството. Групата ја посети фабриката ЈОКА од Струмица каде научија повеќе за производството на јогурт, МАБИ Трејд каде видоа како се конзервира и обработува пиперката, и беа гости на Бети Рингова во Горно Балдовци каде имаа можност и директно да помогнат при берење на црвена пиперка.

На овој начин тие преку студиски посети дознаа повеќе и искусија практично што значи бизнис, како да станеш земјоделец и добија мотивација за иднината.

Младите имаа можност направат и свој мармалад од јаболка и модри сливи. Мармаладот денеска беше претставен на струмичани, а средствата од продажбата ќе бидат донирани во хуманитарни цели.

Исто така тие како гости на Општина Струмица имаа можност да ги посетат и видат Колешинските и Смоларските водопади, Водоча, Вељуса и Струмичкиот музеј и да научат нешто повеќе за Струмица.

Оваа меѓународна размена е имплементирана од страна на младинската организација КРЕАТОР од Куманово, а финансирана од Националната агенција за европски програми и мобилност преку програмата ЕРАСМУС+.

Синоќа во 01:15 часот полициски службеници од СВР Струмица го привеле 39-годишниот В.И. од село Добрејци, поради тоа што физички нападнал двајца полициски службеници кои вршеле службени дејствија на улицата „Климент Охридски“ во Струмица – информираат од Струмичката полиција.

Ова е втор случај за еден месец како жител на Добрејци физички се пресметува со полицијата. Минатиот месец, Т.К. (50) од село Добрејци, на булеварот „Гоце Делчев“ во Струмица нападнал полицаец кој вршел службени дејствија.

По целосно документирање на случајот, против В.И. ќе биде поднесен соодветен поднесок – стои во информацијата на СВР Струмица.

Млади одбојкарки од Македонија, Словачка и Србија, денеска и утре учествуваат на првиот Меѓународен турнир во одбојка за жени, во чест на професорот, поранешен одбојкар и тренер, Илија Караманов, што го организира Одбојкарскиот клуб „Наковски Волеј“ од Струмица.

Попладнево по официјалното отворање на турнирот во Спортската сала на СОУ „Димитар Влахов“, се одигра првиот натпревар помеѓу екипите, шампионот на Македонија, ОК „Работнички“ и ОК „Брусно“ од Словачка, а потоа и помеѓу домаќинот ОК „Наковски Волеј“ и ОК „Партизан“ од Белград, Србија. Турнирот продолжува и утре со финалното разигрување помеѓу најдобрите екипи.

Илија Караманов, кој почина на 9 август годинава на 58-годишна возраст, беше десет години одбојкар на некогашниот Одбојкарски клуб „Југославија“ од Струмица, тренер на некогашниот женски одбојкарски клуб „Македонија Траншпед“ од Струмица и помошник на тренерот Кире Ричлиев во ОК „Струмица“ од 1994 до 2004 година. Од 1992 година беше вработен во Општинскиот сојуз на спортови во Струмица, како одговорен за финансиското работење на оваа спортска организација.

Македонскиот баритон со светска кариера од Струмица, Васил Гарванлиев, кој почна да гради кариера и во водите на македонската поп музика, синоќа во Македонската Филхармонија настапи со оперската улога Енеј на англиската барокна опера на Персел – „Дидо и Енеј”, заедно со познатите канадските оперски пејачки, Криста Де Силва и Лора Еликсен.

Васил на својот Фејсбук профил објави дека честа да настапи за прв пат со оперска улога е преголема, и се заблагодари на сите присутни за позитивните коментари и поддршка.

„Не можам да опишам колку е прекрасно чуството да пееш и правиш музика на домашна сцена, особено откако поминав повеќе од 20 години надвор од неа. Сé повеќе се чуствувам сигурен за одлуката за творење со љубов за мојата земја и мојот народ. Ви благодарам од се срце за долгиот аплауз, за вашите коментари на средбите во фоајето на Македонска Филхармонија, за сите повици и пораки“ – напиша Васил.

Концертот беше во организација на Уметничкиот центар - Полифонија од Скопје, а во публиката беа пристуни голем број на јавни личности, пријатели и преставници од странските амбасади во земјата.

Полицијата во координација со Основните јавни обвинителства, вчера спровела акција во насока на спречување на кривични дела поврзани со недозволена трговија со дрога во 24 градови во државата, меѓу кои и во Струмица.

Како што соопштуваат од МВР, пронајдените количини на наркотична дрога и оружје, се предадени на криминалистичко – технички испитувања и вештачења.

Вкупно се поднесени 30 кривични пријави, против 36 лица, од кои за 18 е одредена мерка притвор. Едно лице добило мерка претпазливост, а за едно е распишано и централна потерница.

На акцијата и претходело двомесечно криминалистичко истражување.

„Лицата опфатени во истражувањето најчесто беа со сличен модус на работа (набавка, пакување и препродажба), во вршењето на кривичното дело ,неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори’ предвидено и казниво по чл. 215 став од Кривичниот законик… Заеднички со сите осум СВР-а, беа реализирани симултани претреси во вкупно 24 градови (Скопје, Куманово, Кратово, Велес, Свети Николе, Македонска Каменица, Штип, Струмица, Радовиш, Гевгелија, Пробиштип, Кочани, Виница, Делчево, Неготино, Кавадарци, Битола, Прилеп, Тетово, Гостивар, Охрид, Струга, Дебар и Кичево), на вкупно 54 локации“ – информираат од МВР.