Денеска на последниот ден од септември, православните христијани ги празнуваат светите маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија.

Денеска именден празнуваат: Софија, Софка, Вера, Верица, Нада, Надежда, Натка, Љубе, Љупчо, Љубен, Љубомир, Љубосав, Људмил, Љуба.

Четирите светици уживаат голем култ и голема почит кај македонскиот народ. На денешниот ден се празнува споменот на познатата Римјанка Софија, која своите ќерки ги воспитала да имаат вера во себеси и во Бога, да имаат надеж во неговата добрина и љубов кон ближните и кон Севишниот.

Кај нашиот народ е познато заколнувањето во вера, надеж и љубов. Четирите светици биле личности за кои христијанството тврди дека постоеле и во чија слава го одбележуваме денешниот празник.

Светите маченици Вера, Нада и Љубов живееле во Рим во време на царот Адријан, кој наредил нивно мачење, а потоа им изрекол и смртна казна.

Тие трите уште како деца биле обвинети поради тоа што проповедале христијанство. Вера тогаш имала само 12 година, Нада 10, а Љубов 8 години. Мачителите по тој редослед најпрво ги мачеле, а потоа и убиле една по една.

По наредба на царот, Вера, Нада и Љубов најпрво се тепани, потоа фрлени во врела смола, а на крај им се сечени делови од телата пред да се фрлат во оган.

Преданијата велат дека нивната мајка Софија, три дена на гробот на нејзините ќерки го молела Бог да ја земе. Бог после третиот ден ја земал и ја однел во рајот кај нејзините деца.

Овој празник е посветен на жените и нивните деца, првенствено на ќерките. Се верува дека девојчињата треба да се израдуваат со некој подарок, колку и скромен да е тој. Подарокот може да биде и нематеријален, барем посветете им го целото внимание и покажете им колку ги сакате.

Синоќа околу 19:20 часот на магистралниот пат Радовиш - Струмица кај клучка за Струмица, се случила сообраќајна незгода во која три лица се повредени.

Според информациите од МВР, до незгодата дошло откако К.М. (78) од Радовиш, управувајќи патничко моторно возило „Мерцедес“ со радовишки регистарски ознаки, удрил во препрека на пат каде се изведувале градежни работи.

Во незгодата со тешки телесни повреди се здобила сопатничката Р.М. (79), а со телесни повреди се здобиле возачот и уште една сопатничка Л.К. (75), по што биле пренесени во Клиничкиот центар во Штип за укажување на лекарска помош.

Денеска во Дојранското езеро беше уловен сом од 50-тина килограми. На Фејсбук групата „Корморани“ се објавени фотографии со двајца рибари од Струмица, Никола Полизовски и Александар Христоманов.

Во рамките на 6-то коло од Втората фудбалска лига – Исток, „Беласица“ на свој терен со 3:0 го совлада тимот на „Осогово“ од Кочани.

Александар Милушев и Игор Пановски им пресудија на кочанчани, постигнувајќи голови во 45-та и 66-та минута од натпреварот на стадионот „Благој Истатов“ во Струмица, а пред финишот погоди и Мартин Мирчевски.

Ова е петта победа на „Беласица“ во првенството и со вкупно 15 бода се втори на табелата, заостанувајќи бод од „Тиквеш“ од Кавадарци.

Стручен тим, предводен од директорката Бошковска Јанковски, денеска одржа отворен ден со граѓаните во канцеларијата на Централниот регистар во Струмица.

Целта на отворените денови е да се отстранат сите административни бариери со кои што се соочуваат малите бизниси и бизнис-заедницата во државата.

„Граѓаните најчесто реагираат на уписните промени, на прашања поврзани од областа на каков начин можат да дојдат до електронските потврди и регистрацијата, бидејќи сега имавме еден проект, кој го промовиравме во изминативе три месеци, за подигањето на техничката помош преку „Е регистрација“, каде физичките лица сами може да регистрираат правен субјект со поседување на токен“, рече Бошковска Јанковски.

За време на отворениот ден граѓаните имаа можност да се консултираат за прашања поврзани со работењето на институцијата и да добијат потребни информации и одговори на нивните прашања.

Според календарот на МПЦ денеска е Воздвижение на св.Крст - Крстовден (строг пост).

Денешниов празник е органски поврзан со вчерашниот празник, празникот на осветувањето на црквата на Христовото воскресение во Ерусалим.

Имено, во истата таа црква беа сместени остатоците од чесниот крст на кој беше распнат Христос, а кој крст го пронајде мајка му на цар Константин Велики, царицата Елена.

А најважното што се слави денес е крстот како симбол на победата над светската суета, симбол на смирениот бунт на внатрешниот човек.

Со 100.000 долари грант од САД, во наредните две години комплетно ќе се ревитализира и конзервира манастирот „Света Богородица Елеуса“ во селото Вељуса, кај Струмица. Договорот за користење на грантот во дворот на манастирот денеска го потпишаа амбасадорката на САД во нашата земја, Кејт Мари Брнз и министерот за култура, Хусни Исмаили.

На свеченоста во прекрасниот амбиент на дворот во манастирот во Вељуса, гостите ги поздрави викарниот епископ отец Јаков од Струмичката епархија на МПЦ-ОА, кој ја истакна големата благодарност до амбасадата на САД за чувството за грижа, не само за културното наследство тука, туку и насекаде низ светот. Додаде дека црквата „Света Богородица Елеуса“ е своевидно архитектонско чудо во светски рамки и сведочи за архитектурата и уметноста  која се негувала во 11 век и е единствена од тој тип во нашата држава.

„Овој извонреден споменик е потврда за богатата и трајна историја на Северна Македонија. Црквата „Света Богородица Елеуса“ стои овде повеќе од илјади години, а некои од фреските датираат од пред осум века. Замислете ги илјадниците посетители кои поминале низ овие простории за да искажат восхит и биле трогнати од овие цртежи. Верници, свештеници, аџии, кралски семејства, туристи и обични граѓани нашле утеха и инсипирација во овие уметнички дела во изминатите осум века“ - рече амбасадорката Кејт Мари Брнз во своето обраќање.

Министерот за култура, Хусни Исмаили истакна дека не може да го сокрие задоволството што ќе се реставрира овој црковен бисер, кој денес е еден од најрепрезентативните споменици на уметноста од средно византиската епоха зачувани на македонската територија.

„Црквата е основана пред крајот на 11 век, дарувана со многу феудални привилегии и скапоцености. Нејзините градители имаат влијание од современите архитектонски решенија од византиската престолнина и се одраз на непосредните влијанија од цариградската градителска традиција“ - истакна министерот за култура, Хусни Исмаили.

Грантот за реставрација и зачувување на црквата и нејзините фрески е дел од постојаната програма на Стејт Департментот на САД, познат под името Амбасадорски фонд за културна заштита.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Во три автомобили на патот Валандово – Струмица биле откриени 17 мигранти од Бангладеш.

Според информациите на МВР, полициски службеници вчера на регионалниот пат Валандово – Струмица, на влезот во Струмица, кај месноста Куклишка раскрсница запреле автомобил „Сеат алтеа“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Б.С. (29) од село Никуштак, „Фолксваген пасат“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Н.И. (21) од Скопје и „Ауди А6“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Б.Х. (25) од Скопје.

При преглед во возилата биле пронајдени 17 мигранти од Бангладеш. Возачите и мигрантите биле приведени во СВР Струмица за понатамошна постапка. По целосно документирање на случајот, ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

На денешен ден минатата 2018 година, во 71-та година од животот почина Благој Истатов, еден од најдобрите македонски фудбалери на сите времиња.

Истатов е едно од најлегендарните имиња кое остави силна трага во македонскиот фудбал. Роден е на 5-ти април 1947 година во Струмица. Од најмала возраст почнува со фудбалот во својот роден град, притоа одбирајќи ја голманската позиција. Својата играчка кариера ја почна во Беласица, беше дел и од прилепска Победа, но најславните свои фудбалски денови ги имаше во дресот на белградски Партизан, преку кој стигна и до дресот на репрезентацијата на поранешна СФРЈ. Последните две години од активната кариера од 1976 до 1978 година ги мина во холандски Утрехт.

По крајот на играчката кариера беше тренер на Беласица и повеќе домашни клубови, а беше и дел од стручниот штаб на македонската сениорска репрезентација. Изминативе години и натаму беше активен во фудбалскиот живот како член на УО на ФФМ, но и преку еден од најдобрите домашни спортски комплекси во Дојран, кој е подготвителен центар за голем број фудбалски екипи.

Деновиве, по повод годишнината од смртта на Истанов, стадионот „Младост“ во Струмица е преименуван во неговат чест - „Благој Истатов“.

Централниот регистар на Република Северна Македонија започнува со спроведување на акцијата „Отворени денови со граѓаните”.

Стручен тим предводен од директорката Марија Бошковска – Јанковски, утре (петок, 27 септември), во период од 11:00 до 14:00 часот ќе одржи отворен ден со граѓаните во канцеларијата на Централниот регистар во Струмица.

За време за отворениот ден граѓаните ќе имаат можност да се консултираат за прашања поврзани со работењето на институцијата и да добијат потребни информации и одговори на нивните прашања.

ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информира дека утре, (петок, 27 септември), во периодот од 10:00 до 14:00 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците од улиците „Крушевска Република“, „Охридска“, дел од улицата „Маршал Тито“, кај зградата „Победа“ и улицата „Вардарска“ во Струмица.

Прекинот е поради реализација на инвестициони зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енергија.

ЈПКД „Комуналец“ започна со чистење и на Градските гробишта во Струмица. Со чистењето ќе биде опфатен целиот комплекс и сите гробни места и патеки ќе бидат исчистени од треви, стари дрвја, бетонски и други остатоци – информираат од ЈПКД „Комуналец“.

Вчера околу 10:45 часот во кругот на поранешен „Југопромет“ на булевар „Климент Охридски“ во Струмица, товарно возило „Мерцедес Спринтер“ со прилепски регистарски ознаки, управувано од Р.А. (40) од Прилеп, удрило во пешакот Н.Д. (69) од Струмица – информираат од СВР Струмица.

Од здобиените повреди Н.Д. починал на самото место.

Увид извршиле Јавен обвинител и увидна екипа од СВР Струмица.

ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информира дека поради реализација на инвестициони зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енергија, утре (четврток, 26 септември), од 11:00 до 13:00 часот без електрична енергија ќе остане дел од селото Муртино кон село Банско.

Стотина струмичани од различни генерации, ученици од основните и средните училишта, штитеници од Заводот за рехабилитација Бања Банско од Посебното училиште „Св. Климент Охридски“ од Ново Село, со дефиле од Амфитеатарот до општинската зграда, ги промовираа хуманите вредности, испраќајки порака за соживот, толеранција и мир.

Дефилето е дел од програмата „Црвен крст во акција - Промоција на хумани вредности“, која претставува национална алатка за привлекување и задржување на волонтери во Црвениот крст.

Годинава програмата се реализира под мотото „Да пружиме рака секому“, а активностите со младите се насочени кон поголема инклузија и прифаќање на лицата со телесен инвалидитет и интелектуална попреченост.

„Суштината на таквите проекти е да ги поттикнуваме младите на соживот, интеркултурна размена на разбирање и како такви да бидат подобри учесници или сограѓани во самото општество и како такви истите и да го менуваат, секако на подобро“ - рече Маријана Тошева од ОО на Црвен крст во Струмица.

Преку оваа програма младите волонтери добиваат обука за вредностите на Црвениот крст, за културата на дијалог како основен предуслов за градење на интеркултурно општество. во текот на овие обуки добиваат и практични знаења како да изработуваат мали проекти за доброто на заедницата во којашто живеат.

Во текот на 2019 година обуката за ПХВ проекти ја имаат поминато 1100 младинци кои изработиле 150 мали проекти за добробит на заедниците во коишто живеат. Преку овие проекти тие помогнале и поддржале околу 3800 лица од различни ранливи категории, вложувајќи околу 34.000 волонтерски часови.

Советот на општина Струмица донесе одлука да им се додели парична помош во висина од 100.000 денари на семејствата Вангелови и Ристови од Струмица и Митеви од Вељуса, на кои неодамна им беа уништените домовите од пожар.

Советниците на денешната 27-ма седница едногласно ги донесоа овие одлуки и од тековниот буџет ќе бидат одделени вкупно 300.000 денари.

Домовите на семејствата Вангелови и Ристови целосно беа уништени од пожарот кој настана на 6-ти септември во утринските часови на улицата „Јајце“ во Струмица, и домот со угостителски објект на семејството Митеви во Вељуса, во кои избувна пожар ноќта на 10-ти август годинава.